TE KOOP Echte Rogge Gezondheidsbloem. WEKELIJKSCH HANDELS-OVERZIGT. Buitenlandsch Nieuws. Advertentie». HOOGHEEMRAADSCHAP ËLKEU MAMDAO AVOID van De schoenersdie van hier gaan of hier heen komenmogen wel voorzichtig zijnom de toenemende brutaliteit der Vene- zuelanen. Vóór een paar dagen is een Venezuelaansche oorlogs schoener zoo vrij geweest om op een zouthaalder van hier, vlak bij de haven, met scherp te schieten, ten gevolge waar van een der opvarenden gekwetst werd. De Venezuelaan zond daarop een boot af, om den zouthaalder te nemendoch deze was bem te handig en bereikte de haven vóór hem; ofschoon de boot hem tot aan den ton vervolgde, 't Wordt hoog tijd, dat daarvoor een schotje wordt geschotenen dat den Vene- zuelanen geleerd wordt, dat er in onze haven ook Nederland- sche oorlogschepen liggen, die met één laag hunne schoeners in den grond kunnen boren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 54°, des avonds te 8 uur 48", te 10 uur 46*. Woensdag morgen te 5 uur 37", te 8 uur 39°, te 12 uur 59', 's namiddags te 4 uur 57°. De heer St. Marc Girandin heeft in de Débats een ar tikel ten gunste der Polen geschreven. Hij wijst op de vele opstanden, die in Polen plaats hadden, tot herstel der natio naliteit. De Russen zeggen: wij zullen ook thans den opstand bedwingen. Maar, vraagt de schrijver, hoe lang zal de onder werping duren? Juist zooveel tijd als noodig is om de tegen woordige kinderen tot jongelingen te doen opgroeijen. Elk ge slacht in Polen rijpt op zijn beurt voor den opstand. En daarom is Polen niet alleen het zwakke punt van Ruslandmaar Polen zoo als het thans is, is ook voor Europa een bron van voort durende onlusten; het is een vulkaanwiens uitbarstingen bijna periodiek wederkeeren. Is het nu in het belang van Europa om zulk een bron van onlusteD en agitatie te laten bestaan Elke keer dat Polen zich beweegt, beeft Europa. Volgens den schrijver zijn er slechts twee wegen open om het kwaad dat bedreven is te herstellen: door geweld of door voorzichtigheid door den opstand of door transactie. Maar zooveel is zeker dat de Poolsche kwestie dringend een oplossing eischt. Het Polen van 1832, dat is één en dezelfde natie vormende met Ruslandzooals Keizer Nicolaas gewild heeftis thans niet meer mogelijk. Er moet een Polen zijn zoo als Alexander I het in 1815 beloofd heeft, of een nog meer onafhankelijk Polen, overeenkomstig het oude rijk, zonder de toenmalige misbruiken. Tijdens de voorstelling op Zaturdag avond in het Theatre du Vaudeville te Parijs vond men in een afgelegen hoek van het tooneel iemand die zich opgehangen had. Onmiddellijk afgesneden zijnde, slaagde men er na veel moeite in hem in het leven terug te roepen. Het bleek toen de eerste tooneel- knecht te wezendie den zelfmoord had willen begaan omdat hij vreesde zijn betrekking te zullen verliezen. In de gemeente Asnières in Frankrijk, werd een varkeu geslagtwaarbij een aantal kinderen stonden te kijken. Een hunner, een meisje van 4 jaar, werd bij het zien van het bloed bang; de overigen lachten daarom en zeiden: Wacht maar, straks is het uw beurt, dan wordt gij geslagt." Het kind liep hard weg en vlugtte in een openstaande woning, waar een meisje zat te werken. Het kind ijlde naar het meisje toe, viel haar om den hals en was dood. Een liefhebber van de statistiek heeft berekend, dat een billardspeler twee uren achtereen spelendeeen ruimte van vijf Nederl. mijlen doorloopt. Zaturdag 11. heeft bet eerste ongeluk op den onderaard- schen Spoorweg te Londen plaats gehad. Twee treinen stieten tegen elkander, waardoor 20 passagiers meer of min ernstig zijn gewond; gelukkig is er niemand bij omgekomen. Het Engelsche kabinet heeft te Berlijn doen verklaren, dat het bij een eventuelen oorlog tusschen Frankrijk en Pruissen neu traal zal blijven. Keizer Napoleon spreekt tot zijn omgeving op zeer vredelievenden toondoch juist dit achten velen verontrustend. In een brief van een Fransch generaal wordt o. a. het vol gende gezegd: "De vrede wordt tot dusver nog niet bedreigd wees échter overtuigddat de Keizer op een diplomatieken misslag van Pruissen loerten dat geen gelegenheiddie hem aangeboden wordt om zijn plan uittevoerenongebruikt zal worden gelaten." OFFI CIEGL NIEUWS. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag den 5den Maart L863, des namiddags te 2 uur. Onderwerpen1°. Benoeming van een wetenschappelijken keurder van levensmiddelen. - 2°. Benoeming van een hulp- ouderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, 2de kl., voor jongens. - 3°. Benoeming van een hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitge breid lager onderwijs 2de kl., voor meisjes. - 4°. Voordracht betrekkelijk den weg buiten de Rijnsburgerpoort. - 5°. Voor dracht tot het verleenen van pensioen aan gemeente-ambtena ren. - 6°. Voordracht omtrent den afkoop van eeuwigdurende renten. - 6°. Voordracht tot verkoop van het huis op de Mare. - 8®. Voordracht tot onderhandèche verhuring van het huis op de Binnenvestgracht bij de Hoogewoerdspoort. - 9°, Adres van bewoners aan de Warmoesmarktho udende verzoek tot het rooijen van boomen. een EZELWAGENTJE met TENT, alles zoo goed als nieuw en groot genoeg voor vier personen ingerigt om door twee Ezels getrokken te worden, benevens een goed aan den weg loopenden EZEL met TUIG en toebehooren. Te bevragen franco onder Letter L. bij den Stalhouder J. DE BRUIN, te Oegstgeestalwaar het ook te bezigti gen is. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Don derdag 5 Maart a. s., in het Gemeen lands huis te Leiden des voormiddags ten één ure, eene Vereenigde Vergadering zal wor den gehouden. De Dijkgraaf, H. C. J. HOOG. Het goedkoopste Gezondheids- en Voedingsmiddel uit de Stoom- Graan- en Meelzuivering van J. IMMINK te Zwolle wordt met het beste gevolg als ontbijt en drank gebruiktdoor BorstziekenHoestendeTeringachtigeEng- borstige, zwakke gestellen en Kinderen, Maag- en Keelpijnlijdersenz. Deze bloem wordt afgeleverd in pakjes van 15 en 30 Centvoorzien van Gebruiksaanwijzing Enveloppe en Cachet, is alleen verkrijgbaar bij den Heer H. N. VAN BAARDWIJK te Leiden en de Heeren in andere steden. VERSCHIJNT HET Uitgegeven door den Kantoor-Boekhandel BLIKMAN SARTORIUS te Amsterdam. Prijs per 3 Maanden ƒ3.—. Franco per Post 2.15. Tot den geregelden inhoud behooren: Aanvoeren te Amsterdam en te Rotterdam uit zee, van de rivieren en per spoorbaan. Aanvoeren bij de Ned. Hand. Maatsch. in alle havent (officiëele opgaven) Beursberigt, Buitenlandache markten, als: Antwerpen, Hamburg, Lon den, Liverpool en New-York. Veilingen te Amsterdam en te Rotterdam, Wisselkoers, Dit- conto- en Beleenings-Rente, Speciën en Munten, Scheepsveilingen en Assurantiewezen. Voorts bijzonderheden betreffende het Tarief van Regten en de Posterij Overlandmail-Tijdin- gen, Bijdragen tot de Handels-StatistiekSchepen in Aanbouw, Scheepsvrachten, enz. Maandelijks verschijnt daarbij de uitvoerige Algemeene Prijscourant, waarin naast de prij zen van dit jaar die van het vorig jaar op gelijken datum. Prospectus en Proefnomaier zijn bij alle Boekhandelaars verkrijgbaar en worden op aanvrage franco toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3