om integrijpen in de magt der gemeentebesturen, die niet gewettigd wordt door de grondwet en niet -gevorderd in het belang van het middelbaar onderwijs. - De heer van Lijnden drukt op een regeling der gymnasia en wijst aan waarin de wet te kortschiet. - De heer Groen van Prinsterer acht de be handeling van het wetsontwerp ontijdig met het oog op den politieken toestand van het Ministerie en voorbarigomdat men niet bekend is met de beginselen eener wettelijke regeling van het hooger onderwijs. Men verneemt, dat door zijn Excell. den heer Staats raad Commissaris des Konings in de provincie Gelderland voor het rijk is aangekocht het zoo gunstig bekende landgoed de Kruisberg, om te strekken voor een staatsgevangenis voor jeugdige gevangenen. De gezonde ligging en de doelmatige hoofd- en andere ge bouwen van dit landgoed bieden als zoodanig zeer groote voor- deelen aan. Onze regering heeft van den heer Ruyssenaersonzen consul-generaal te Cairo in Egypteeen rapport ontvangen waarin gemeld wordt dat hij den I2den Februarij het slagt offer eener ernstige beleediging is geweest. Hij kwam terug van de citadel van Caïro, waar de firman, tot bevestiging van den nieuwen Onderkoningwas voorgelezen gewordentoen zijn rijtuig werd overvallen door een bende Egyptenarendie luide en beleedigende kreten aanhieven. Op zijn uniform werd slijk geworpen en toen hij het hoofd buiten het portier stak kreeg hij een zeer geweldigen stokslag op den arm. Het zou een groote onvoorzichtigheid geweest zijn weerstand te bieden of te trachten de aanranders tot bedaren te breDgen; de heer Ruyssenaars vervolgde dus zijn weg, maar haastte zich on middellijk zijn aanklagt bij den Onderkoning intedienen, ge zamenlijk met den consul-generaal van Spanje, die onder dezelfde omstandigheid op gelijke wijze was gehoond. De On derkoning heeft beloofd de schuldigen te zullen straffen. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken zijnerzijds heeft een vol- komene genoegdoening geëischt voor deze beleediging, den vertegenwoordiger van de Nederlanden aangedaan. Men verzekert, dat sommigen van de oude leden der Haagsche balie bepaaldelijk besloten hebben niet als gemag- tigden optetreden bij den Raad van State. Daartoe worden als redenen o. a. opgegeven 1°. dat zij begrijpen dat het in strijd is met de eer en de waardigheid der orde zich optedringen ergenswaar men in openbare vergaderingen ronduit gezegd heeft, dat men hen niet verlangt te zien, 2°. dat zij ook voor hunne kliënten niet het minste nut zien in de schijnvertoo- ning van ons administratief recht, dat alle eigenschappen mist van een oraal debat en dat zij dus meenen beter te doen zulk een onvruchtbaar werk geheel overtelaten aan de heeren zaak waarnemers. Zij gelooven dat dit de beste wijze voor de ad vocaten is, om zich te wreken over de wijze, waaropmen van zekere zijde vermeent hunne orde te kunnen behandelen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Norma. In de vorige week hebben te Zaandam twee ongelukken plaats gehad. De blokmaalder van een oliemolen is door een der roeden van den molen, waarop bij werkzaam was, zooda nig getroffen dat hij bewusteloos huiswaarts is gebrachtzijn toestand is zoo zorgwekkend, dat er weinig hoop op herstel bestaat. Ook aan een der houtzaagmolens heeft een der knechts een dergelijk lot getroffen. De roede trof hem zoo ernstig aan het hoofddat hij spoedig is bezweken. Vrijdag had op den provincialen grindweg van Ouden bosch naar Hoeven een treurig ongeluk plaats: een kar met hout beladen overreed het 2jarig zoontje van den landbouwer P. Christiaans. Door een verregaande achteloosheid werd het kind als het ware in de handen der moeder gedood. Men kan den toestand der ongelukkige moeder nagaan, toen zij haar eenig kind levenloos in hare armen huiswaarts bracht. Als een bewijshoe juist ten platte lande nog vele merk waardige voorwerpen worden bewaard die de aandacht over- waardig zijn, deelt de Delftsche Courant mede, dat bij de Hoofdcommissie van de aanstaande tentoonstelling van oudhe den te Delft, een allerbelangrijkste opgave is ontvangen uit de gemeente Loosduinen, van vele en kostbare zaken, die zeker den luister van genoemde tentoonstelling niet weinig zullen verhoogen. Uit een statistiek betreffende den in- en uitvoer van granen blijkt, dat in Nederland het verbruik van tarwe wordt berekend op 38 pond en van rogge op 65 pond per hoofd. Zondag 11. is de beroepen predikant van Heemse in de evangeliebediening bevestigd door Ds. W. Krijt te Hardenberg met een leerrede over II Tim. IV. vs. 5, Ds. Ippius Fockens hield 's namiddags zijn intréepredikatie, tot tekst hebbende I Cor. III vs. 9. Het kerkgebouw kon de talrijke aanwezigen in beide godsdienstoefeningen niet bevatten. Door den kerkeraad der Waalsche Hervormde gemeente te Delft is Dingsdag namiddag tot predikant uit het vroeger medegedeelde drietal beroepen de heer E. Rochedieu, laatst predikant te Sédun. Bij de opening der stembriefjes ter verkiezing voor een lid van den Gemeenteraadin plaats van den baron Taets van Amerongen, die deze betrekking heeft nedergelegd, is geble ken dat van de 417 uitgebrachte stemmen (er werden 2 stembriefjes meer in de bussen gevonden) 7 van onwaarde waren. De meeste stemmen verkregen: Mr. K. J. F. C. Knep- pelhout 227, Mr. H. Obreen 148, zoodat verkozen is Mr. K. J. F. C. Kneppelhout. Men meldt ons uit Curasao van den 6den Februarij het volgende: Onder een regenbui (wel te verstaan ik ben onderdak) schrijf ik deze regels, en verheug me er in, in de bui namelijkom dat we hier in lang geen druppel water hebben gehad, 't Ziet er dan ook met de veldgewassen: maïsboontjespienda's etc. zeer slecht uit, en de oogst wordt zoo goed als geheel ver loren beschouwd. Wat er hier en daar nog gegroeid iswordt door de rupsen en de muizen opgegeten. Op het naburige, arme Amba (Oroba misschien of Goudland) ziet het er nog ellendiger uit. Daar is bijna in 't geheel geen regen gevallen ofschoon dat eiland anders meer regen ontvangt dan Curasao, 't Is dan daar ook klagen geen gebrek en met redenhet gouddelvenofschoon het er verboden isomdat dit aan een bijzondere maatschappij of vennootschap is toegestaan, die echter in lang niet meer delft, brengt gelukkig nog voor eenige inwoners wat op. Het gouddoch in zeer geringe hoeveel heid, maar van zeer goed gehalte, wordt hier of aan de over- kust verkocht, en vindt altijd gereede koopers. Op Bonaire is het iets beter met de veldgewassen gestelddoch men kan er ook niet dan op een zeer schralen oogst rekenen. Een zeer slecht vooruitzigt bij de aanstaande emancipatie, want daar het grootste gedeelte der maïs, die hier gebruikt wordt, van de overkust en van Amerika komt, welke beiden in voortdu- renden burgeroorlog zijnis de prijs van de maïs hoog en het is te vreezendat hij nog zal stijgen. De vrijkoop van landsslaven op Bonaire (deze koopen zich zeiven vrijdoor het leveren van maïs etc. die geschat wordt of voor geld als ze 't hebben) heeft in het verleden jaar 5000 opgebracht. In 1861 was dit f 11,000, doch toen geloofde meD nog niet aan de emancipatie. Die som wordt onder de armen der verschillende gezindten op Curasao verdeeldzoo dat de Prot. armen dit jaar daarvan f 1600, verleden jaar 3200 ontvangen hebben. Of het nu met het vooruitzigt op een slechten oogst, of wel met de aanstaande emancipatie in verband staat, weet ik niet, maar dit jaar zullen er bij gelegenheid van 's Konings verjaar dag hier geen openbare feestelijkheden plaats hebben, zooals de laatste twee jaren in gebruik is gekomen. Partikulieren heb ben echter daarbij geen opoffering te doen, daar het gouver nement zelf een som toestaat. De militairen en matrozen zul len echter, volgens gewoontewel getracteerd worden want de wijn is reeds aanbesteed en de runderen zullen wel eerstdaags van Bonaire komen. Stieren namelijkgrof van schoftendie daar in het wild loopen en opgevangen zijnde per schoener naar Curasao geëxpedieerd wordenom er den dood te onder gaan, ten nutte van soldaat en matroos. Men zegt evenwel, dat hun vleeschvan de stieren wel te verstaanwel wat taai kan wezen. Nu, aan taai rundvleesch, meestal ossenvleescb afkomstig van afgewerkte trekossenzijn we hier wel gewend. En die van de Indiaansche kust worden aangebracht, zijn over het algemeen niet malscber.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2