K N°. 930. Woensdag 4 Maart. A°. jm De nieuwe plannen van den minister van Flnantiën. «Het totaalcijfer onzer belastingen mag niet verminderen. De koloniale baten, uit den aard der zaak altijd eenigermate onzeker, moeten niet enkel, onze finantieele welvaart bepalen en de klove, die de gewone ontvangsten van de uitgaven scheidt, behoort van jaar tot jaar naauwer te worden." - Die stelling zou in grondigheid hebben gewonnen als zij in helderder licht was geplaatstmaar als we niet weten waar de grens ligt tusschen gewone en buitengewonedoorloopende en afloopende uitgaven, is het moeijelijk de klove te meten, die er bestaat tusschen inkomsten en uitgaven. Als de kolo niale baten niet zoo mild vloeijen, of opgedroogd zijnzal de grens beter worden aangewezen dan de Minister Betz die na schijnt te bepalen. Maar hoe het ook zij, wij gelooven dat, als de Minister den weg volgt van zijn voorgangers en zoo veel mogelijk schulddelging bevorderter ook wel eens reden zal bestaanom der Natie de voordeelen der rentebesparing te doen genieten; 't zij dat geschiedt door vermindering van lasten of door, wat op hetzelfde neêrkomt, de lasten niet te verhoogenals buitengewone uitgaven ten algemeenen nutte worden vereischt. - Zóó denken wij er over en uit dien hoofde hechten we weinig aan de bewering: «dat de gewone Staats uitgaven zooveel mogelijk worden ingekrompen en dat die weg door de Regering bij het ontwerpen van de Staatsuitgaven voor 1863 is ingeslagen;" want dat is niet noodig, zoo arm is de Natie nietmaar 't is ook niet waarwant veeleer blijkt van uitbreiding der uitgaven. «De lasten moeten meer gelijkmatig worden verdeeld." Juist daarop komt het aan en als er algemeene welvaart heerscht worden de lasten minder zwaar geteldook in dit opzigt blijkt de mildheid van de winnende hand. Die lasten, zij betreffen de ingezetenen uitsluitend, die ze moeten dragen en derhalve mag niet uit het oog verloren worden wie die lasten leggen en van welken aard die zijn. Een vaar- of voertuig zinkt of bezwijktals de last niet met verstand en oordeel wordt ge schikt en gelegd en kan soms het dubbel dragen van hetgeen er ordeloos en onbezonnen in of op geworpen wordt. Zoo is het noodig, dat men bij de regeling van het belastingstelsel van het Rijk ook tevens let op die der gemeenten en zou het omgekeerde niet welligt de eerste en de meeste zorg behoe ven P De Minister Betz geeft aan de gemeentenwat hij wel in zijn stelsel missen kan en grijpt daarbij in hetgeen de gemeenten in den laatsten tijd stelselmatig zich tot een hoofd bron van inkomst maakten. Hij slaat de paarden en de dienst boden af en trekt de jenever tot zich - maar te vergeefs zoch ten we naar een stelsel of beginsel. Misschien zullen we v'4' i i ;..ii <M>* LEIDSCH DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 G'ts. Bekendmakingen v&k genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 a. 9 m, en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 in.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; v»n Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 46 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 'sin. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. -Burgemeester en WethotidersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsendagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In-' en Uitgaande Rechten en Acoijn seo dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag «n Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. II. 't Gebeurt wel eens meer- en de Minister Betz is de eerste niet en zal ook de laatste niet zijn - dat men zijn beginselen prijs geeft, al9 het er op aankomt ze in beoefening te brengen. «De Regering trad op met de overtuiging, dat het belastingstelsel dringend hervorming eischt. Schier elke Regering heeft de gebreken erkend, die het aankleefden. Zoo is dat stelsel van belastingen tot ons gekomenverzwakt en ia teringachtigen toestand. Kracht in zich zelve heeft het niet en bij eenigzins ernstigen aanval loopt het gevaar in duigen te vallen. - De hoofdgebreken van ons belastingstelsel bestaan daarin, dat de lasten in sommige opzigten belemmerend voor de Nijverheid, uit andere hoofden drukkend voor eerste levens behoeften, over het algemeen te ongelijkmatig verdeeld zijn. Het wegnemen dier gebrekenop zich zelf reeds moeijelijkwordt door bijkomende omstandigheden nog uitermate verzwaard. Die omstandigheden zijn vooral deze, dat het totaalcijfer onzer belastingen niet verminderen mag en dat menbij de regeling van het belastingstelsel van het Rijk, ook teven9 te letten heeft op dat der gemeente." - In deze bewoordingen heeft de Minister zijn beginselen geopenbaard, maar nu het er op aankwam ze in beoefening te brengenwat is er van over gebleven

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1