ten, van Hilversum, die handelde over het wenschelijke eener controle op de gaslevering en waarin die bestaan moet. De spreker stelde zich voor de beide volgende vragen te beantwoorden1°. Waarom is die controle wenschelijken 2°. Waarin moet zij bestaan? Om tot het antwoord op de eerste vraag te komendoor iep de spr. de wijze, waarop en de omstandigheden waaronder het lichtgas wordt voortgebracht en verbruikt en trad daarbij in verschillende technische bijzonderheden als de nadeelen verbonden aan het gebruik van natte steenkolendie van het aanwenden eener te hooge of te lage temperatuur bij de gas- produktiede lading der retorten enz. Voorts handelde hij over den invloed van de drukking, waaronder het gas uitstroomt, op de consumtie en de licht sterkte der vlammen in betrekking daartoe. Vervolgens werd gesproken over het meten van gas, de inrigting der meters, de gebreken die zij kunnen hebben en den invloed hiervan op de rekening tusschen den fabriekant en verbruikerde methoden ter beproeving der meters worden hierbij uiteengezet en de omstandigheden die op de meting invloed uitoefenen. Als uitkomsten van het hiervoor vermelde moest, volgens den spr., het toezigt bestaan in1°. controle op de kwaliteit van het gas. De verschillende methoden, waarnaar deze kon worden bepaald, werden uiteengezet. 2°. Regeling van de druk king volgens doelmatige voorschriften. 3°. IJk der gasmeters. 4°. Toezigt op de plaatsing en op de vulling tot het behoor lijke peil. Behalve menige nuttige wenk zoowel voor gasver- bruikers als fabriekantenbeval de spr. het gebruik aan van regulateurs ook in partikuliere gebouwen en gaf ten slotte de resultaten op van zijn onderzoek aangaande een getal van 48 meters. Deze in praktische bijzonderheden zoo rijke voordragt werd met de meeste belangstelling en aandacht door de toehoorders gevolgd. Te Enschedé is 11. Donderdag het bouwen van een Raad huis aangenomen voor 31695. Uit Ylissingen zijn weder bijna 40 huisgezinnen van werklieden op 's Rijks werf naar 't Nieuwe Diep vertrokken. Een barbier te Vlissingentevens schoenmaker, kleeder maker, groothandelaar in oliekoeken enz. enz., begaf zich den 2östen Februarij aan boörd van Zr. Ms. stoomschip Cycloop, ten éinde de reis met een 40tal werklieden en huisgezinnen mede te maken. Hij bracht daartoe zijn wederhelft en de pan den zijner liefde, altmede 600 oliekoeken aan boord van ge noemden bodem. Op het oogenblik van de afreiswerd hem verzocht om zich te verwijderenals zijnde niet in de rol ingeschreven. Radeloos zag hij het vaartuig na sloeg eindelijk zijn blik met gevouwen handen ten hemel en gaf zijn hart lucht met de volgende weemoedige woorden: //dat men vrouw er van deur is met de kindersda's niksmaar men olie koeken 11" In een bijeenkomst, die 11. Dingsdag te 's Hage heeft plaats gehadis besloten een deputatie te zenden naar de Koningin van Spanje, om gratie te vragen ten behoeve van Matamoros en zijn medegevangenenterwijl aan de Neder- landsche vrouwen de gelegenheid zou worden aangebodenom in navolging van de Fransche vrouwen een adres tot hetzelfde doel te teekenen. Zulk een adres ligt ter teekening bij onder scheidene boekhandelaren te Amsterdam en te 's Gravenhage alsmede te Leiden bij den Boekhandelaar A. A. Rensink. Te Dordrecht is slechts één diaken van de vroeger be staande Doopsgezinde gemeente overgebleven, die het kosters huis betrok en het kerkgebouw verhuurde. In de laatste jaren vestigde zich enkele Doopsgezinden aldaarmaar de diaken weigerde hunne attestatiën van lidmaatschap inteschrijven. Zij hebben daarop den weg van rechten ingeslagenmaar de ar- rondissements-rechtbank heeft, beslist, dat de diakeu welreken- plichtig is aan de gemeente en aan haar de bezittingen moet afstaan doch dat de eersten niet bewezen hebben de Doops gezinde gemeente uittemaken. Men zegt, dat de zaak in hooger beroep bij het prov. gerechtshof zal worden gebracht. In den Nederlandschen Spectator schrijft Flanor: //Met belangstelling volgden wijo. a. het geschil tusschen de Leid- sche predikanten en de Kerk-Commissie. De Kerk-Commissie vermindert met f 200 het tractement van de predikantenen deze - gedachtig aan Mattheus Y vers 40: zoo iemand metu rechten wil en uwen rok nemenlaat hem ook den mantel - verklaren niet meer te zullen toelatendat er voor de instand houding der openbare eerediensttijdens die openbare eere- I dienst, inzamelingen geschieden. Zij dreigen met den //sterken arm." De Kerk-Commissie dreigt met algeheele duisternis. Noch de eene noch de andere bedreiging is ten uitvoer ge bracht; men heeft een middenweg gekozen. Een mijner be kenden had reeds een anderen aan de hand gedaande predikanten moesten, zeide hij, nu voor 200 minder waarheid verkondigen; hetzij door minder optetredeu of door de ter zijdestelling van eenig dogma, dat geacht kon worden plus minus in dezelfde verstandhouding te staan tot de waarheid, als de 200 tot huu geheele tractement. Ik acht de gekozen middenweg veel verstandiger, al ware het alleen maar, dat men het nooit eens zou werden omtrent de relative waarde der dogmata." Beroepen bij de Hervormde gemeente te Engwierum Ds. J. Siblesz te Staphorstbedankt voor het beroep naar Sluis door Ds. H. W. Eigeman te Hierden en naar Gaast en Fer- woude door Ds. D. Niessen te Giesseu en Rijswijk. Van verschillende geloofwaardige personen werd ons verzekerd, wat reeds eenige dagen hier en daar in bijzondere kringen was besproken dat de nieuwe arbeiderswoningen niet mogten worden verhuurd, maar overeenkomstig de bestemming der fondsenwaaruit zij gebouwd zijnalleen betrokken door onderstand behoevende huisgezinnen. Ofschoon niet duidelijk was welk bestuur bevoegd was geweest dien regel te stellen, 't kon toch zijn, dat het klassikaal bestuur zich daaromtrent had verklaard. De openbaarmaking van hetgeen wij vernamen was het eenige middel, om uittemaken wat er van was. Dit is geschied door een verklaring van den heer H. Zaalberg, die evenwel allerminst reden heeft van valsche geruchten te spreken, omdat hij van den aanvang af met het plan tot het stichten der arbeiderswoningen niet zoo rond en oprecht ge weest is om zijn collegie de volle waarheid te zeggen, en in tegendeel omtrent de geraamde som een achterdeurtje open hield, zonder zich bezwaard te gevoelen daardoor een blaam te leggen op den bekwamen en eprlijken architect, die het plan ontwierp en daarbij de aanzienlijke raming van kosten opgaf, waarvan onkundig werden gelaten die over de zaak moesteu beslissen, 't Is dus niet zoo vreemddat in verga deringen, waarin hij zitting, stem of leiding heeft, wel eens de voorstelling van de zaak en behandeling niet altijd juist is of goed begrepen wordt. Zoo is het ook met een ander berigt, omtrent de ingezamelde f 1800 voor de predikanten en van de besluiten des Kerkeraads waarvan de waarheid kan worden betwijfeld of tegengesproken. Er wordt het meest ge logen uit die besloten kerkeraadsvergaderingenwaarvan ons herhaaldelijk mededeelingen werden gedaansteeds van een zijde die geloof verdient. De tijd zal leerenwat van die arbeiders woningen komen zal en wat de kerkelijke woelingen zullen baren, 't Spijt ons zeer, als het door ons medegedeeld gerucht valsch en uit de lucht gegrepen is. Gedurende de maand Februarij zijn 469 baden aan de bad-inrigting op de Bloemmarkt alhier genomenwaarvan 56 door dames en 413 door heeren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 40°. Zondag morgen te 5 uur 32", te 8 uur 34°, te 12 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 44°, te 5 uur 44°, te 8 uur 42°, te 10 uur 42°. Maandag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 44°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 52°. Buiteniandsch Nieuws. Als een staaltje van de wreedheid der Russische troepen wordt aan een Duitsch door een ooggetuige het volgende me degedeeldDen 19den had hij met verscheidene Poolscbe vrouwendie naar Krakau vlugttenper spoor Lodz verlaten. Toen de trein het eerste dorp Sraczejew bereikt had, werd halt gehouden; alle passagiers moesten den trein verlaten, omdat van de tegenovergestelde rigting de Russen in aantogt 1 waren. De reizigers bleven alsnu in lange pijnlijke verwachting

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2