N°. 927. Zalurdag 28 Februarij. Ak 1863/J Verkiezing voor één lid van den Gemeenteraad De bestaande kiesvereenigingen Vaderland en Oranje en Grondwet en Koning, - voorwaar leuzen die geen beteekenis hebben bij de zaak die we behandelen - zij hebben hunne kandidaten aanbevolen, 't Was vroeger menigmaal zeer te betwij felen of de leden der kiesvereeniging op hun stembriefje den naam invulden van den kandidaat hunner vereeniging. 't Mag een voorschrift of een voorwaarde zijndoor de leden in acht te nemen, de geheime stemming sluit de controle uit. Wij erkennen gaarne en rondborstig, dat die aanbeveling ons heeft verrast. De kandidaten zijn waardig aanbevolen te worden en, wat meer is, in den Gemeenteraad zitting te ne men. In het maatschappelijk leven geachtwegens den stand waartoe zij behooren, maar nog meer geëerd, om hun zede- lijken en onberispelijken wandelzijn zij waardig het vertrouwen dat de kiezers hun willen schenken. Maar slechts ééne plaats openstaande, zoo moet een keuze wordeu gedaan, die bij ver gelijking van beider maatschappelijke positiën niet zoo moei- jelijk is. De heer Obreen geeft meer waarborgen voor een trouwe bijwoning van de Gemeenteraadszittingen dan de heer Knep pelhout, die een groot deel des jaars op zijn landgoederen op tamelijk verwijderden afstand van hier met zijn gezin ver toeft. De raadsplaats, die vervuld moet worden, is hoofdzakelijk opengevallen, omdat de baron Taets van Amerongen verhin derd werd de zittingen getrouw bijtewonen, daar zijn tegen woordigheid in de zaal der Landsvertegenwoordiging vereischt werd. Menige Gemeenteraadszitting gedurende de zomermaanden moet wegens onvoltalligheid van leden worden verdaagd tot nadeel van de spoedige en richtige afdoening der zakenwant niet zonder een bepaald doel is het aantal raadsleden voor iedere gemeente in verhouding tot de bevolking zoo gesteld, dat de gemeentebelangen naar eisch zouden worden behartigd. De beslissingen hebben altijd meer waarde, de raadsbesluiten hebben meer het vermoeden op goede gronden te steunen., als zij] door een voltalligen raad zijn overwogen en genomen. Zoo wij ons niet bedriegen heeft de heer Kneppelhout vroe ger zelf verzocht, om die reden, welke onze keuze zou be palen, niet in aanmerking te komen. Er is nog iets, dat tot ondersteuning der verkiezing van den heer Obreen 9trekt. De betrekking van Notaris is uit nemend dienstig, om door het vertrouwen, dat daaraan ver knocht is, een bijzonderen blik te werpen in plaatselijke toe standen behoeften en belangen. Menigmaal is er op gewezen dat in den Leidscheu Raad geen Notaris zitting hadofschoon toch elders die stand daarin meer dan een vertegenwoordiger vond. In het vorig jaar hebben ook daarom vele kiezer^, hun stem uitgebracht op den heer Klaverwijden. Wat aan de keuze voor den heer Obreen het meeste overwigt geeft, is de trouw en ijver, waarmede hij jaren lang verschil lende maatschappelijke betrekkingen heeft waargenomen op eene belanglooze wijze, die hem den dank en de toegenegenheid van velen hebben doen verwervenmaar waardoor hij ook veel kennis en ervaring heeft opgedaandie hem in de bevordering der plaatselijke belangen uitnemend zullen te stade komen. De Leidsche Afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen en de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid von den steeds in hem een welwillend medewerker en verzorger van hare belangen. De heer Kneppelhoutdie op het gebied der fraaije kunsten zich meest met lof bewoogzal de eerste zijn om de juistheid van ons oordeel te bevestigendaar wq niets aan zijn verdiensten te kort willen doenmaar veeleer hem een plaats in de raadzaal zouden toekennendie thans op een minder waardige wijze wordt ingenomen. Op zulke gronden achten wij het geoorloofd bij de verkie zing die aanstaanden Dingsdag 3 Maart tusschen 9 ure 's mor gens en 4 ure 's namiddags zal plaats hebbenaantebevelen MR. HERMAN OBREEN, '".ski' 'Jr .1 - - - 4. .1 r_t; .T_ LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.96en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- oiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.76. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 ro. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdaa op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 11I uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsou dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. {Slot).

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1