N°. 926. Vrijdag 27 February. Open brieven. Tea allen tijde en overal waar het kerkelijk gezag den vrijen teugel had, ontstond twist, verdeeldheid, scheuring en vijandschap. Het Staatsgezag alleen kan tegen de uitspattingen waken en de noodlottige gevolgen verhoeden. Alleen op her vormd kerkelijk gebied was steeds en is nog een niet zeld zaam verschijnsel inwendige verdeeldheid en soms hevigen strijd over leerstukken en daaruit vloeit voort al die wan orde, verbittering en scheuring. Aan de spits der partijen worden steeds de predikanten gezien die meestal als de naaste oorzaken van het geschil kunnen worden aangemerkt, omdat zij niet van heerschzucht zijn vrijtepleiten. Die de vlag het hoogste hijschen, dat zij zijn gelijk aan allen, van gelijke be wegingen, kunnen den hoogmoed, die hun eigen schijnt, het moeijelijkst verbergen en die het meest van vrijheid spreekt, ziet vaak voorbij, dat de grootste vrijheid daarin gelegen is, een slaaf der wet te zijn. De wet. Nu dezer dagen weder van wettig en onwettig gezag sprake ismag wel te meer op de wet worden gewezen. En daD is er toch een regel, een kenmerk of een toetssteen, waaraan men kan onderkennenwie al dan niet een hervormd predikant is. Niemand kan meer dan wij met ernst en met nadruk op de vrijheid des gewetens als het hoogste goed wijzen; maar die vrijheid moet gepaard gaan met eerbiediging van anderer rechten, opdat vrijheid, recht en orde zamengaan en geen verwarring of bandeloosheid ontsta. De vrijheid, om zijn godsdienstige begrippen te belijden, wordt door de hervormde predikanten misbruikt en daaruit is een toestand van grenzenlooze verwarring ontsproten. Met al den eerbieddien wij koesteren voor de mannen der wetenschap en zonder iets aftedingen van het gezagdat de superioriteit van kennis en geleerdheid bezit, moeten wij verklaren, dat men niet altijd voorzichtig en bedachtzaam was in de toepassing van het geen als vrucht van een grondig wetenschappelijk onderzoek kon worden aangenomen, 't Zou dwaas en onbillijk zijnja te kort doen aan de rechtmatige eischen van het gewetenals men den invloed der wetenschap van het godsdienstig leven zou willen buiten sluiten. Maar er behoort veel wijsheid toe, om dien invloed toetepassen, want men moet de kwaal eerst recht kennen, wil men een gepast geneesmiddel toedienen. Elk kerkleeraar moet het recht worden ontzegdom eigen dunkelijk te ontkennen, te verzwakken, ter zijde te stellen of te verloochenen een of ander deel van de belijdenis der ge meente, in wier dienst hij staat. Wel mag hij den wettelijken weg inslaan, om de belijdenis van hare gebreken te zuiveren waarvoor zij als menschelijk werk vatbaar is, maar zoolang dat niet is geschied, eischt de eerlijkheid en goede trouw, dat hij de belijdenis als de consciëntie der gemeente eerbie digt of, wanneer zijn geweten bezwaard is, zijn dienst neder- legt. Zoo zijn de eischen, de pligtende gewoonten op elk ander gebied van het maatschappelijk leven, dan dat, waarop we thans een voet hebben gezet. Dwaling moet altijd worden tekeer gegaanmaar er behoort evenzeer een groote mate van wijsheid toeom de dwaling met vrucht te kunnen bestrijden. Die wel onderscheidt, oor deelt wel en er zijn dwalingendie op het practische leven bijna geen invloed hebben en ookwaarvan de uitroeijing meer kwaad dan goed stichtvooralwanneer het op een onhan dige wijze plaats heeft. - Een aan de tering lijdende huis moeder ontving een bezoek van haar wijkpredikantdie haar vroeg naar haar toestand. Zij begreep daaruit zijn belangstel ling in het heil harer ziel en gaf de gronden op van haar hoop op een zalig afstervenwel eenigermate in leerstellige uitdrukkingenmaar toch eenvoudig en hartelijk in overeen stemming met hetgeen zij eenmaal beleden had. De predikant glimlachte, en zeide: als uw zoon, die ook predikant worden wil, wat verder in de studie is, zal hij het u wel beduiden, dat het geheel anders is dan wat gij meent." Verscheidene dagen waren er noodig, eer de kalmte en vrede in het hart van den zieke waren teruggekeerd en op haar sterfbed open baarde zich nog de indruk van die woordenals zij haar zoon aanzag. - Zeldzaam is het niet ook van den kansel, maar meest geschiedt het op de catechisatiëndat in een. ongunstig daglicht wordt gesteldwat door ouders aan hunne kinderen is verhaaldonderwezen of voorgehoudenten aan zien van den bijbel en den inhoud, 't Is waar, toen ik een kind was, dacht ik als een kind en sprak ik als een kind; LEIDSCH DAGBL Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nont- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 n. 58 m.; 6 n. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 n. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisobe Laadpost. Over Southampton, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 nur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 nor en van 36 uur; van 'sRijks Oireote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot.)

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1