Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot prov. direct, der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc.: in Zeeland, den heer W. J. Verkuyl thans controleur van 's Rijks belastingen te Amsterdamin Limburg, den heer C. M. van der Heyden, thans controleur van 's Rijks bel. te Roosendaalen zijn voorts verplaatst de controleurs der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., als: naar Amsterdam de heer L. M. van Kootenthans te Ommen en naar Roosendaalde heer L. J. Salathans te Tilburg. Donderdag, 26 dezer, zal de gewone audiëntie van den Minister van Finantiën niet plaats hebben. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad van 's Gravenhagein plaats van wijlen den heer P. Varke- visser, zijn ingekomen 674 billetten. Van onwaarde 18 briefjes. Geldig 656. Volstrekte meerderheid 329. De uitslag was dat er een herstemming moet plaats hebben tusschen den heer A. E. Maas te Scheveningen die 327 stemmen erlangde en den heer Jacob van der Harst mede te Scheveningen, die 222 stemmen bekwam. De heer P. K. Drossaert, burgemeester der gemeente Vlaardingenheeft als lid van den Gemeenteraad zijn ontslag genomen. Men verneemtdat bij het regement veld-artillerie, te Utrecht in garnizoen, in hunnen rang zijn overgeplaatst de 2de luitenants Schock en de Vogel van het 3de regement vesting-artillerie. Het 1ste bat. van het 5de reg. inf., dat te Grave onder bevel van den majoor Witte Eekhout is gestationneerd zal met 1°. Mei aanstaande naar 's Hertogenbosch marcheren om aldaar te vervangen het 2de bat. van gemeld reg., dat te Grave in garnizoen zal komen onder bevel van den majoor Miltenburg. De tirailleurkompagnie van laatstgemeld bat. te Geertruidenberg gestationneerd zal mede aldaar gevestigd worden. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond door de tooneellisten van Zr. Ms. hof theater worden opgevoerd de comedie Par droit de conquête, gevolgd door Une tasse de thé. De arrondissements-rechtbank te Zwolle heeft tot een gevangenisstraf van 14 dagen en twee geldboeten ieder van f 8 veroordeeld de visscher H. Schuurmandie de godsdienst oefening ia de Bethlehemskerk had verstoord. Te Winschoten kwamen in de vorige week twee jonge lingen voor de dienst der nationale militie loten, waarvan de een een half Nederl. el grooter was dan de ander. De vijfde zoon van den koopman in manufacturen J. de Jong te Delft lootte 11. Zaturdag voor de nationale militie en trok, even als vroeger zijn vier broeders, ook een vrij nommer. Te Meppel zal eerstdaags een huwelijk worden voltrok ken tusschen twee personendie in het armhuis worden ver pleegd. De bruidegom is van zijn jeugd af aan de eene zijde lamheeft een moeijelijke gang en kan met één hand niets uitvoeren. De bruid is bijna geheel kromheeft een bult en is niet grooter dan een meisje van 8 a 10 jaar. Zij zijn tus schen de 30 en 40 jaar oud. Het bestuur van het gesticht heeft getracht hun van dat voornemen aftebrengen maar vruch teloos. Bij de huwelijksaangifte wa3 er een groote menigte op de been. Te Tilburg is Zaturdag een hoeveelheid nieuwe aard appelen ter markt gebracht van zeer goede kwaliteit en aan genaam van smaak, op den kouden grond geteeld en voor 50 cents de kop verkrijgbaar. Er zijn te 's Hertogenbosch drie meisjes van 16, 18 en 20 jarigen leeftijd in de gevangenis overgebracht, aange klaagd van in vereeniging in den laatsten tijd te Tilburg- en deszelfs omstreken een aantal (20) diefstallen te hebben ge pleegd. De manier waarop zij te werk gingen bewees maar al te wel, dat zij geen nieuwelingen meer in het vak waren en dat zij voor de meest geroutineerde dieven van Parijs of Lon den niet behoeven onder te doen. Het vierde volksconcert tot bevordering van den zin voor degelijke muziek onder alle standen dat door de maat schappij tot bevordering van toonkunst onder de leiding van den heer Joh. J. H. Verhulst in de Parkzaal te Amsterdam tverd gegeven, was weder bijzonder druk bezocht. Op den lsten rang hadden ongeveer 300 personen plaats genomen, terwijl voor den 2den rang ruim 1450 toegangsbewijzen waren afgegeven. Ds. W. G. F. van Voorthuyzen te Bedijkte Schermer heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Voorburg aangenomen. Beroepen tot 2den predikant te Katwijk aan Zee, Ds. G. A. Rademaker, thans te Hattem. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 43". Woensdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 42°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 43°. Te Weenen is plotseling in jeugdigen leeftijd overleden de Secretaris van de Nederlandsche legatie bij het Oosten - rijksche hof, Graaf van Rechteren van Rosande. Te Szymborze bij Inowraclaw is een vrouw overleden die den ouderdom van 123 jaren had bereikt. Te Benaldoma heeft het vraagstuk der luchtvaart een gewigtigen stap tot zijn oplossing gedaan, en is een eenvou dig landbewoner verder in zijn ontdekkingen gegaan dan door de mannen der wetenschap tot hiertoe geschied was. Francisco Ourijo namelijk heeft een toestel vervaardigd, uit kleine waai- jers zamengestelddie aan de hielen der laarzen worden vast gehecht, en verder uit twee groote vleugels, die van onder de borst tot nabij den hals reiken. Reeds twee malen heeft Oruijo zich met dezen toestel tot een hoogte van 200 ellen verhevenen zelfs tegen den wind op boven de oppervlakte der aarde gezweefd. Een dier keeren legde hij den afstand naar Myas, een mijl ver van Benaldoma, in een kwartier af, en als hij er in slagen mag zijn toestel nog volkomener te makenzal de vlugt nog sneller zijn. Keizer Napoleon heeft een uitnoodiging ontvangen tot bijwoning van het huwelijk van den Prins van Wallis en zal waarschijnlijk daaraan voldoen. Men meldtdat de heer de Sacylid der academie en der redactie van het Journal des Débats te Parijsdie te Uompiègne zoo gunstig door den Keizer is ontvangen, be noemd zal worden tot eersten leermeester van den Kroonprins. De heer Monnier zal als tweede leermeester bij den Prins blijven. Naar men zegtis het niet onmogelijkdat de uitgave van het eerste deel van la vie de Jésus Christ, van professor Rénan, zwarigheden zal ontmoeten bij den Franschen Mi nister van Onderwijs, de heer Rénan zou in dat geval eerst zijn Voyage de Terre Sainte uitgeven en zijn oudheidkundige onderzoekingen; dit werk wordt door het gouvernement in bescherming genomen. Men spreekt te Parijs op nieuw van een procesdat nog al ergernis in de groote wereld zal te weeg brengen. Een jong edelman van zeer aanzienlijke huize namelijk, die voortdurend gebrek aan geld bad en bij niemand iets meer ter leen kon krijgenheeft een groote som gelds ont vangen van Mile. S., actrice van het Palais Royalop voor waarde, dat bij een zoon van de actrice als den zijnen zou aannemen en erkennen. De edelman had hierin toegestemd, maar de familie komt tusschen beide en wil de acte doen ver nietigen; van daar het proces. Zaturdag nacht heeft te Parijs een stoute poging tot diefstal plaats gehad. De baron de Ladoucette (lid van den senaat) keerde met zijn echtgenoot huiswaarts van een bal, dat zij ten 2 uur na middernacht verlieten. Mevr. Ladoucette was getooid met een schat van diamanten. Toen het rijtuig, waarin de beide ecbtgenooten zich bevonden voor hun hötel stil hield, viel onverhoeds een bende dieven op de portieren aandie zij trachten te openen kennelijk met het doel om Mevr. Ladoucette van hare edelgesteenten te berooven. De koetsier had echter de tegenwoordigheid van geest om onmid- delijk den zweep op de paarden te leggen en in weerwil van den tegenstand van een paar kerels, die de dieren in den teugel gegrepen hadden, aan het rijtuig zooveel beweging te gevendat de voorbijgangers den tijd hadden zich te vereeni-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2