N°. 923. Dingsdag 24 February. Open brieven. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maaudeu. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer 12} Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.j van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 n., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks -Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijusen, dagelijks van 81 uur en vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. III. Verre is het van ons iemand persoonlijk te kwetsen. Men kan achting en eerbied gevoelen en betoonen voor den per soonzijne begaafdheden en wat hem achtenswaardig maakt erkennen ja zelfs roemen en prijzen en tochwat zijn openbaar leven betreft, in hooge mate afkeuren wat in hem afkeuring ver dient. Wij behooren niet tot hendie den stand van godsdienst leeraar vaak verguizen en in een bespottelijk daglicht stellen integendeel wij eeren wat eerwaardig is en zich eerwaardig maakt. Die stand heeft aanspraak op een ruime belooning voor de taak die zij te vervullen hebbenzoodat hun een onafhankelijk bestaan voor hen en hun gezin verzekerd is. Niemand kan meer dan wij begeeren dat hun met de meeste welwillendheid en kieschheid wordt verschaft wat tot onbezorgd levensonderhoud dienstig is. Die zulk een ambt of bediening begeert, kiest een voortreffe lijk werk en die voorganger is en als herder, leeraar of gees telijke de teederste belangen zijner geloofsgenooten behartigt moge zich verblijden in menig verrassend liefdeblijk, boven de waarborgen die hij heeft voor zijn dagelijksch onderhoud. Wij gunnen aan onze Leidsche Hervormde predikanten een vast inkomen van f 1800 en meer, opdat zij tot eer van hun stand en tot zegen hunner gemeente mogen leven en werk zaam zijn. En wij hebben zooveel vertrouwen in de Leidsche Hervormde gemeente, dat zij milde en overvloedige handrei king zoude doenook als het Rijk niet meer uit de Schat kist zorgde, dat elk predikant telken kwartaal zijn bezoldiging ontving. Maar dan moet er ook een naauwen band gelegd zijndie thans vruchteloos gezocht wordttusschen leeraars en gemeente leden dan moet er wederkeerig vertrouwen en onderlinge hoogachting heerschen; dan moet er wederzijdsche welwillend heid bestaan en eerbiediging van het recht der gemeenteleden en voor de concientie der gemeente. Dat alles kan gevonden worden, als de predikanten beseffen, wat het zegt: een dienaar der gemeente te zijnhet recht der gemeente te erkennentot de gemeente in naauwe betrekking te staan als die der die nende liefde. Zoo is het bij ons nietimmers niet van alle predikanten kan dit gezegd worden. De jaarlijksche toelage van 200 sedert 1821 aan elk predikant beloofd, zoolang de kerkelijke in komsten zulks toelatenkan niet meer uitgekeerd worden omdat de gemeente in haar kerkelijk leven verkwijnt. Twee kerkgebouwen voor Oud-gereformeerden zijn verrezen en de godsdienstoefeningendie er gehouden wordenzijn even als die in de Doopsgezinde, Remonstrantsche, Luthersche en Waal- sche kerken, druk bezocht door hen, die oorspronkelijk tot het Hervormde kerkgenootschap behooren. Sedert de laatste jaren zijn één namiddag- en één wekelijksche Donderdagavond beurt opgeheven, zoodat naar billijkheid reeds die f 200 toelage niet meer wordt verdiend. Zoodra in de Nederlandsche Staats courant het officieele cijfer der bevolking van de onderschei dene godsdienstige gezindheden wordt openbaar gemaakt, zal kunnen blijken welk een vermindering het aantal zielen van de Nederduitsche Hervormde gezindheid heeft ondergaan, zoodat het zeer te betwijfelen zal zijn of de Leidsche gemeente nog wel aanspraak maken kan op negen predikanten. Het herderlijk werk wordt uit de handen genomen door de leden der Vereeniging tot heil der armen, door Ds. Tichlergesticht wat de mindere standen betreft; de overige standen leven als schapen die hun herder missenwant ze zien hen niet dan voor zoover zij worden genoodigd. Wel is het waar, de pre dikanten zijn van gelijke beweging als wij maar dat neemt niet weg, dat zij een bijzondere taak te vervullen hebben die hen onderscheidt van de gewone betrekkingen des maatschap- pelijken levens, omdat zij dienaren zijn van een Meester, die onverpoosd bezig was in het werk dat hem te doen stond en er niet aan dacht, om deeltenemen aan de uitspanningen van

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1