i\°. 922. Maandag 23 February. Binnenlandsch Nieuws. Open brieven. II. LUID SCSI Doze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko3t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 m de drie maanden. Afzonderlijke iVoru- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels f 0.75 Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels /"0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen va» genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 in.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 n. 3 ra.; 4 n. 53 ra. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., dn overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Pos tbinlig tingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 4a m. 'savonds te 8 ii. 15 in. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op hot adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's ra. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage .Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks van 104- uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en vau 86 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 4 uur. Zoo deftig, zoo welwillend, zoo doeltreffend de inhoud der circulaire van de Gemeente-Commissie ons voorkomt, even zoo onheusch, even zoo nijdig en even zoo ondoeltreffend is in ons oog de stap dien de zoogenaamde nieuwe Gemeente- Commissie en wat er volgt deed. Welk een verwatenheid, om in strijd met de feiten en hangende 's rechters overweging zich een recht toetekennen en een gezag aantenemendat nog niemand heeft erkend; maar dat immers ook niet erkend kan worden? Zou dan binnen Leiden, bij uitzondering van geheel Nederlandde Hervormde Kerkeraad bevoegd ziju eigenmagtig en eigendunkelijk een reglement op het beheer der kerkelijke fondsen vasttestellenwaarop de goedkeuring der gemeenteleden is gevraagdmaar slechts een onbeduidend 160tal, meest opgestooten, hun gevoelen heeft gezegd, waarte gen duizenden overstaan, die de zaak hielden voor een grap? Zou dan waarlijkwat het beheer der kerkelijke fondsen bij de Hervormden betreft, een hoofdquestie van Staats- en Ker- kelijkrecht, een kerkeraad, die zich zelF kiest en aanvult, kunnen uitmaken, wat nog in Nederland naar een moeijelijke beslissing wacht? Zou dan binnen Leiden alleen een toestand kunnen worden geschapen uit niet, zonder eenige medewer king van het Staatsgezag, wat in de overige Hervormde ge meenten van ons Vaderland tot nog toe niet kon tot stand komen? We zouden meer vragen kunnen doen van dien aard, die het dwaze en onbetamelijke van wat men in Leiden zich veroorloofde, nog meer deden uitkomen. Dit staat bij ons vast: Leiden alleen kan zich niet onttrekken aan de heerschappij van een maatregel van algemeen bestuur, die tot nog toe door al de Hervormde gemeenten wordt geëerbiedigd en nageleefd en waaraan de Algemeene Synode of het Hoogste kerkbestuur zich niet onttrok. Dit staat vast bij ons: als de Nederland- sche rechter in het hoogste ressort den Leidscheu Kerkeraad met zijn reglement in het gelijk stelt, dan is tevens het dood vonnis van den Leidschen Kerkeraad uitgesprokenomdat alsdan de gemeente of misschien ook een 160-tal harer leden een zelfstandig reglement maakt, op grond waarvan de be staande Kerkeraad wordt ontbonden. Wij gelooven, dat het beginsel juist is, maar maken een groot verschil tusschen het jus constitutum en het jus constituendum en nimmer zouden wij eigenmagtig de hand willen uitstrekken naar een onwettig middel, om zulk een beginsel te doen zegevieren. Bij den Leidschen Kerkeraad schijnt het doel de middelen te heiligen. De circulaire is niet maar onheusch, zij is ook nijdig ge steld. De zuinigheid en rigtigheid der administratie worden in twijfel getrokken en het onthouden der jaarlijksche toelage aan de predikanten toegeschreven aan willekeur. Nooit zagen wij iets van het kerkelijk beheer en toch gelooven wijdat het beheer rigtig en de inhouding der uitkeering onvermijde lijk is. De Gemeente Commissie is belast met een jaarlijksche aflossing van schuld voor een geldleeuing aangegaanin de verwachting dat Ds. Laurillard te Leiden zou blijven en de talrijke opkomst even groote voordeelen zou opleveren. Het aantal verhuurde zitplaatsen neemt gestadig af en de wekelijk- sche opbrengst der kerkcollecte schijnt ons zelfs onvoldoende toe, om de kosten van het gazlicht geheel te kunnen bestrij den. Het kwaad zit in den Leidschen Kerkeraadop dat colle- gie doelt de aangehaalde spreuk: quidquid delirant reges plec- tuntur Achivi. Waar is eerbied voor wet ea recht en orde te vinden? Waar is de erkenning van het recht der gemeente? Waar treft men aan, wat een gemeente in waarheid een ge meente doet zijn Op die vragen geven we ten slotte een antwoordnu slaan we nog een oog op de circulaire en noemen de strekking ondoordacht. Wie zal nu wat geven en aan wie zal de gift toevertrouwd worden De verloopen dagen hebben geleerddat het twaalftal leden het vertrouwen genietmaar nu dat twaalftal openlijk door de predikanten is in het aangezigt geslagentreft die smaad ook de gevers of die het vertrouwen aan die leden schonk. Het doel zal niet bereikt wordende gemeente zal de beurs gesloten houden en de predikanten zullen eeniger- j mate verstaan, dat de magt der clericalen en de invloed der kerkelijken afneemt. Die zon begint zeer te tanen. Z. M. beeft benoemd tot kapt. kwartiermeester M. A. J. B. van Oijen en tot 1ste luit.-kwartierm. bij het regement grenadiers en jagers den 2den luit.-kwartierm. W. N. Krey- ger, beiden van het corps en naar ouderdom van rang; als mede tot onderintendant der 2de klasse den kapt.-kwartierm. W. F. Meyl van den staf der infanterie. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal aanstaanden Dingsdagden 24sten dezer, des middags te twee uur, hare werkzaamheden hervatten. Men ziet de aanbieding van verschillende andere wets ontwerpen, onder anderen dat, houdende de definitieve be grooting voor het Departement van Koloniën voor 1863, te gemoet.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1