Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. - Het groot gala-diner, dat Donderdag middag ten Hove werd gehouden, was voor 130 couverts ingerigt. Te -8 Hage zijn de weezen in de gestichten der ver schillende gezindheden op een feestmaaltijd onthaald. H. M. de Koningin bezocht het Evangelisch Lutbersche weeshuis, alwaar H. M. door heeren predikantenregenten en dames regentessen werd ontvangen. De Koningin onderhield zich allerminzaamst zoo wel met die heeren en dames als met de weeien en verliet onder de meest vleijendste betuigingen van tevredenheid hoogst voldaan bet gesticht. Voorts zijn aan de manschappen van het regement grena diers en jagers na afgelegd examen in de verschillende vak kenals ook in het schermen, ondereen gepaste toespraak van den kolonel-kommandant Ravens, de belooningen en bre vetten uitgereikten is aan de manschappen een extra ration bij hun middageten verstrekt. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. M. is het front der Anna-Paulowna-raeubelfabriek van de Gebr. Horrix feestelijk versierd en 's avonds luisterrijk verlichtals een hulde aan den geliefden Vorst, die zoo veel belangstelling toonde voor den opbouw dezer fabriek, welke nog zoo kort geleden door de vlammen werd vernield. Bij bet afmarcheren der troepen uit de Maliebaan te 's Hage is Donderdag een persoon door den grooten aandrang in de Prinsengracht gevallen, maar werd spoedig daaruit gered. Te Rotterdam hebben de hoofd- en verdere officieren der schutterij den heer Burgemeester een prachtig diner aan geboden in het Yachtclub-gebouw; de 1ste afdeeling der Ver- eeniging het Metalen Kruis had een feestdisch in het New- Beth-Hotel. De illuminatie van de openbare en bijzondere gebouwen was luisterrijk. Onder de chassinetten waren er met de volgende opschriften In het Hang. Verheugt ge u, Vaderland, In spoor- en waterwegen 't Is recht, en 'k wenscb U voorspoed in die zaak Maar in 't materieel Is 't niet alleen gelegen En rijkdom en genot Niet dat gelukkig maakt. Doch wilt g' o Nederland! Altijd voorspoedig wezen? Eert dan de Oranjestam En wilt uw God steeds vreezen. Voor het huis van den barbier en haarsnijder A. B. Dirkz aan den Mosseltrap: HULDE Aan Willem III ODzen geliefden Koning, Aan de bestuurders der stad onzer woning, Aan al de voor den waterweg gestemd hebbende heeren En aan allen die zich bij mij laten knippen en scheeren. Het woord Hulde vertoonde zich in gaslicht en het overige was op doek geschilderd. Dezer dagen is melding gemaakt van onderscheiden prachtige geschenken, waarmede bet Invalidengesticht te Bron beek is begiftigd. Wij vernemen thans, dat de heeren L, J. Enthoven en Comp. te 's Hage een borstbeeld van Z. M. ten geschenke hebben ingezonden dat in hunne fabriek ver vaardigd is en uitmunt door gelijkenis en bewerking. Het stelt Z. M. voor in generaals-uniform met verschillende in- signiën. Op het dekstuk der console waarop het borstbeeld wordt geplaatst staan de woordenWillem III en onderaan Stichter en Beschermheer. Hierbij mag wel vermeld worden dat niet alleen het model in gemelde fabriek is ontworpen in pleister gevormdmaar vervolgens ook gegoten gebronsd en geciseleerd, zoodat het van den beginne af aldaar is bewerkt en voltooid. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Norma. Men verneemt,, dat het bij de heeren F. H. en G. von Lindern te Amblasserdam in aanbouw zijnde fregatschipgroot 729 gemeten lasten, gebouwd voor een reederij onder het boekhouderschap van den heer F. H. von Lindern den naam zal voeren van Nieuwe Waterweg. Gewis een nieuw bewijs voor de algemeene ingenomenheid met de voor Nederland zoo heugelijke gebeurtenis der aanneming van de wet op de wa terwegen, de bekrachtiging van welke door Z. M. Koning Willem III op diens verjaardag met zoo veel geestdrift erkend en gevierd is. Donderdag namiddag te 5 uur heeft te Amsterdam in den vuurwerkwinkel van J. H. van der Buren op den Nieuwe- zijds-Achterburgwal een ontploffing plaats gehad waardoor de onderpui van het perceel werd weggeslagen en brand ontstond die, na het inwendige van het hui9 te hebben vernield, zich daartoe bepaalde. De eigenares van den winkel werd dood ge vonden in het voorhuis; maar een kraamvrouw, die den kel der bewoonde, i9 bijtijds gered. Uit 's Hage wordt gemelddat het wetsontwerp betref fende de versmalling van het spoor van deD Hollandschen Spoorweg en de aansluiting met den Rijnspoorweg natuurlijk in de residentie niet veel sympathie kan ontmoeten. Daardoor immers worden de ingezetenen der residentie verstoken van elk vooruitzigtom ooit een kortere verbinding met Utrecht te erlangen. Wordt het ontwerp aangenomen, dan zullen zij steeds den omweg over Amsterdam of Rotterdam moeten blij ven maken terwijl voor hen die uit preferentie of uit nood zaak van rijtuigen van de 3de klasse gebruik maken, in 't geheel geen directe verbinding zal tot stand komen. Men ge looft alzoo, dat het ontwerp wijziging noodig heeft, om veel kans te hebben van te worden aangenomen. De voordeelen, welke het opleverttegenover een opoffering van veertien ton gouds, zijn hoog9t onbeduidend voor het publiek belang. Te Heemskerk zijn 22 jongelingen voor de dienst der nationale militie ingeschrevenwaaronder drieden naam voe rende van Willem Hoogewerf. Een hunner is de oom van de twee anderen. De oom heeft by de loting een dienstpligtig i nommer getrokken maar de beide neven zijn vrijgeloot. Voor de arrondissemeuts-rechtbank te Groningen zal den 5deu Maart aanstaande een niet onaardige strafzaak be handeld worden. Eeu slager bad aan iemand van de Leek 12 pond schapenvleesch verkochtwaaraan deze zich op dat feest eens recht te goed hoopte te doen. Een der kinderen wilde het echter maar niet smaken zoodat het hoofd des huisge- zins diens rantsoen voor zijn rekening nam. Deze vindt eeu sprong tusschen dat vleesch en berkent daarin als oud jagt- lief hebber een kattensprongwelke, integenslelling van die van hazen cn schapen recht in plaats van gebogen is. Van hier een aanklagt wegens bedrog in den aard der koopwaar, Eeu der hoogleeraren der hoogeschöol aldaar, die de zoölogie doceert, is als deskundige gedagvaard. De Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier heeft besloten niet meer aantebevelen en ook niet toete- laten de collecte in elke godsdienstoefening ten voordeele der kerkelijke fondsen. Met Zondag a. s. komt dit besluit in werking waarvan aan ieder der Collectanten schriftelijk is kennis gegeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 42°. Vrijdag morgen te 5 uur 38°te 8 uur 36°, te 12 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 46°. Op den spoorweg tusschen Alexandrie en Novi zijn bij Frugoroto vier personen in een der wagens van den trein gestapt en hebbentoen deze weder in beweging wasde beide heeren en de beide dames die er zich in bevonden geplunderd na een hunner met een dolk verwond te hebben. Een groote geldsomdie een der heeren bij zich had en waarom zij waarschijnlijk op den trein waren gekomen, vonden zij niet, want die was onder de bank gedeponeerd, en daar vergaten zij te zoeken. Bij Novi gekomen, verlieten zij den trein voor die stil hield en konden aldus ontkomennadat een hunner een wachter, die hem voor een reiziger zonder kaartje hield en dus wilde tegenhouden, uit het rijtuig springende, omver geworpen had.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2