Buitenlandsch Nieuws. 36 eiscbeti werden verworpen5 niet-ontvankelijkverklaringen werden er uitgesproken. Van de 30 arresten der provinciale gerechtshoven zijn er 6 vernietigd van de 18 vonnissen der rechtbanken 2. In hooger beroep zijn 5 uitspraken van het gerechtshof in Suriname vernietigd1 bekrachtigd. In eersten aanleg zijn 6 arresten gewezen, waarvan 2 interlorutoire. In revisie is 1 arrest vernietigd. Het getal verzoekschriften be droeg 176. Provinciale gerechtshoven. Bij de 11 hoven aangebracht 209 zaken. In hooger beroep wezen de hoven 53 arresten van incidentelen interlorutoiren en praeparatoiren aarden 164 eiudarresten. Afgedaan, bij arrest 174; door afstand van de instantie 32 zaken. Arrondissements rechtbanken. Bij de gezamenlijke rechtban ken aangebracht 3202 zaken. Afgedaan bij eindvonnis in eer sten aanleg of in hooger beroep 2383 zaken door afstand der instantie 712. Kantongerechten. Bij de 150 kantongerechten aangebracht 8306 zaken. Uitgesproken 1079 vonnissen van incidentelen, interlorutoiren en praeparatoiren aard, eindvonnissen 6717. Faillissementen. In 1861 door de gezamenlijke rechtbanken uitgesproken 191 faillietverklaringen. Inventarissen hadden er in het geheel 191 plaats; 82 accoorden werden aangenomen; waarvan 81 gehomologeerd. In den loop van 1861 werden 19 rehabilitatiën verleend. Het totaal bedrag der schulden van faillissementen, waarvan opgave is gedaan, is ƒ5,028,251,80 het actief 1,601,881. Maandag stond voor de arrondissements-rechtbank te Zwolle terecht H. Schuurman, visscher van beroep, die op Zondag 4 Januarij jl., terwijl Ds. G. L. van Loon in de Bethlehemskerk predikte, wanorde heeft verwekt en de gods dienstoefening verstoord, door het luidkeels uitroepen: //Do- miné, de text die ie daor hebt, kan ik beter as ie." Het O. Ministerie requireerde een gevangenisstraf van een maand en twee geldboeten ieder van ƒ8. De rechtbank zal Maandag uitspraak doen. De arrondissements-rechtbank re Leiden heeft zekeren D. S., verwer te Alphen schuldig verklaard aan mishandeling gepleegd jegeus een rijksveldwachter en hem deswegens ver oordeeld tot een maaud gevangenisstraf. Hiervan kwam de veroordeelde in hooger beroepen werd die zaak Dingsdag voor het Hof in Zuid-Holland behandeld. Vijf getuigen zijn gehoord, wier verklaringen alles behalve overeenstemmend waren. De advokaat Mr. G. Belinfante bestreed de motiven van het veroordeelend vonnisterwijl daarentegen de heer adv.-gen. Terpstra het vonnis verdedigde en de bevestiging daarvan requireerde. Uit een overzigt van de opbrengst der rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Januarij 1863 in vergelijking gebracht met de raming van dat jaar en de op brengst van Januarij 1862, blijkt, dat in 1863 is ontvangen 4,673,702,61s of 57,420,12s meer dan in 1862. Het voorstel der commissie uit den Gemeenteraad van 's Gravenhagenopens den Franschen schouwburg, strekt daartoe, dat de Raad besluite: a. tot het nog in dit jaar doen verbouwen en restaureren der schouwburgzaal en van het tooneel, waarvan de kosten zijn begroot op 65,000; b. tot het voor rekeuing der gemeente nemen van bet Fransche tooneel voor den tijd van twee speeljaren namelijk 1°. van 1 November 1863 tot ultimo April 1864, en 2°. van 1 Sep tember 1864 tot ultimo April 1865, onder bepaling, dat het beheer daarover zal worden opgedragen aan een directeur-ge rant, onder toezigt van een commissie uit den Gemeenteraad en dat het tooneelmet uitzondering van de maand September 1864, voortdurend zal worden bespeeld door een tooneelge- zelschap voor grand opéra-comique en vaudevillen avec eomédie accessoire. Het getal zitplaatsen in den schouwburg zou door die ver bouwing worden gebracht op 972, dus 260 meer dan thans. Door de voorgestelde vergrooting zou de comedie ook voor concertzaal meer voldoende zijn. De loting der nationale militie te 's Gravenhage moest Dingsdag gedurende een uur worden geschorstten gevolge van een onverwacht incident. Een der lotelingen namelijk op geroepen wordende, antwoordde met: »men heeft mijn boro- logie gestolen." Dit verwekte, gelijk men begrijpen kan, veel opschudding. De militieraad schorste de zitting en liet den commissaris van politie ontbieden. Deze kwam spoedig, liet dadelijk de deuren afzetten, zoodat niemand de zaal kon ver laten. Hij vroeg den loteling, of hij wel zeker van zijn zaak was. "Wel stellig," antwoordde deze, //zoo even had ik mijn horologie nog en nu is het weg; het is dus gestolen." De omstanders wisten er niets van. Voorzichtigheidshalve en al vorens andere maatregelen te nemen verzocht men den lote ling achter het in de zaal geplaatste schut te komen en zijn i kleederen te onderzoeken en nu kwam het horologie uit de onderkleederen voor den dag. Men begrijpt de hilariteit, welke zijn vergissing bij de aanwezigen in de zaal te weeg bracht. Woensdag heeft men op de Plaats te 's Hage een aan vang gemaakt met den aanleg van een gebouwtje voor den heer Kauffman om aldaar een bureau d'annonces te vestigen, even als zich dergelijke te Parijs en te Brussel bevinden en ook hier te lande in verschillende plaatsen zullen worden opgerigt, In de gemeente Oss heeft op de laatste aldaar gehouden paarden- en beestenmarkt een brutale diefstal plaats gehad. Een der marktbezoekers, gewis een liefhebber van schoone en goedkoope paarden, maakte, namelijk in de volle drukte der markt, zoo lakoniek mogelijk een paard van de lijn los, i zonder naar den eigenaar er van om te zien besteeg het en rende er mede de markt af en de gemeente uit. De eigenaar kort daarop ter zijner staanplaats gekomen, was niet tevreden zijn paard niet te zien en gaf van het verdwijnen kennis aan de justitie. Deze had dan ook den vreemdsoortigen marktbe- zoeker al spoedig achterhaald en nam hem in hechtenis op het oogenblikdat hij het goedkoope dier aan een ander duur verkocht. De heeren Smith en Comp., correspondenten der Mes- sageries Impériales, deelen mede dat, volgens berigt van de heeren J. Cézard en Comp., correspondenten te Batavia van genoemde Maatschappij, de Gouvernementsstoombootenwelke de dienst tusschen Singapore en Batavia, in correspondentie met de Fransche Overlandmail waarnemenden 22sten van elke maand van Singapore vertrekken zoodat de van Europa komende passagiers zich te Singapore niet langer dan een dag behoeven optehouden. Die booten doen buitendien, in tegen stelling van de booten welke met de Engelsche mail corres ponderen Rio en Muntoch niet aan en wordt daardoor de reis van Singapore naar Bataviabuitengewone omstandigheden voorbehouden in hoogstens 3 dagen afgelegd. Zij die voor de reis naar Java van de mail gebruik willen maken, zullen ongetwijfeld deze bijzonderheden met groote belangstelling vernemen. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Al- blasserdam is, in plaats van den WelEerw. heer J. E. C. de Wijs, die zijn emeritaat genomen heeft, met algemeene stem- i men tot predikaut beroepen de WelEerw. heer W. Kleuver, te Bleskensgraafterwijl bij de Hervormde gemeente te Vars- seveld is beroepen de kandidaat O. Geerst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 32°. Woensdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 30°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 42°. Men meldt, dat het Hoffsche Malz-extract, (gezond heidsbier), om zijn aangenamen smaak al meer en meer onder de voorname standen als tafeldrank in gebruik komt, en dat voor den grootvorst Konstantijn te Warschau een zeer aanzien lijke bestelling van dat bier is gedaan. Als een der wapenen in den strijd tusschen de Pruissi- sche Regering en de Afgevaardigden over den duur van den dienstijd wordt o. a. in herinnering gebragtdat de toenmalige Minister van Oorlog von Boyeneen der kundigste en roem rijkste officieren van het Pruissisch leger, in 1817 een geschrift uitgaf, waarin hij herinnerde dat onder Frederik den Groote de kavallerie binnen één jaar tijds voor den wapenhandel ge vormd en dan ontslagenvoorts jaarlijks vijf of zes weken lang onder de wapenen geroepen werdzoodat de geheele

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2