Nv 919. Donderdag 19 Februarij. A°. 1 Biiinenlandsch Nieuws. De officier van gezondheid der 2de kl. bij de zeemagt Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort is door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij Koninklijk besluit is aan Jhr. Mr. J. D. Lewe Guintus, op verzoek eervol ontslag verleend als kantonrechter te Winschoten. Bij het ingediende wetsontwerp heeft de Minister van Ma rine, overeenkomstig zijn vroeger bij de behandeling der begroo ting te kennen gegeven voornemenop nieuw aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangevraagd een som van ruim 15 tonvoor het aanschaffen van pantserplaten en het vervormen van sommige schepen van onze vloot. De som, vereischt tot dekking dezer uitgavenzou moeten gevonden worden uit het overschot der dienst van 1862, dat daartoe wel toerei kende is. Den heer L. Lubeck, zoon van den verdienstelijken directeur der Kon. muzijkschool te 's Hageen gunstig bekend door zijn talent als violoncellist, is de eervolle onderscheiding te beurt gevallen van tot leeraar bij het conservatorium te Leipzig benoemd te worden. Uit Zierikzee schrijft men: *Als een bewijs met welk i een zeldzame getrouwheid men in dit hoofdkiesdistrict op 12 dezer naar de stembus is opgekomen kan dienen dat volgens de in 1862 vastgestelde kiezerslijsten het totaal kiezers van i dit hoofdkiesdistrict bedraagt 1394, waarvan 1149 hunne stembriefjes hebben ingeleverd. Ergo op 245 na allen. Neemt men hierbij in aanmerking dat van de 1394 kiesbe- voegdensedert bet tijdstip der herziening der kiezerslijsten (ultimo Februarij 1862), velen zijn overleden, of naar elders vertrokken en velen ook door ongesteldheid of andere wettige redenen zijn verhinderd geweest om te stemmendan is het cijfer van hen, die uit gebrek aan belangstelling of uit on verschilligheid niet opkwamen, wel uiterst gering, zoo gering dat daarvan misschien geen tweede voorbeeld in de geschiedenis der verkiezingen is aantewijzen. De kolonel plaatselijke commandant te Amsterdam heeft weder van het gemeentebestuur f 350 en van de directie van het entrepot-dok f 60 ontvangen ten einde die gelden onder de corpsen van het garnizoen te verdeelenals bestemd om de manschappen in de gelegenheid te stellen 's Koning9 ver jaardag, 19 dezer, op een waardige en genoegelijke wijze mede te vieren. Toen Z. M. de Koning den 22sten Mei jl. te Middel burg de school voor onvermogenden achter de Bree met een bezoek vereerdewerd hij door een der leerlingen bij het aanbieden van een lied toegesproken. De wijze waarop het meisje deze toespraak tot Z. M. rigttetrok 's Konings aan dacht en toen het kind bevestigend had geantwoord op de vraag van Z. M., of zij deze toespraak van buiten had geleerd ontving zij de verzekering dat zij zich uitmuntend van hare taak had gekweten. Deze leerlinge heeft thans reeds de school verlaten, doch ontving dezer dagen een uitnoodiging om zich jl. Zaturdag morgen nogmaals in het schoolgebouw te begevenwaaraan door haar is voldaan. Tot haar verrassing mogt het haar blij ken dat Z. M. haar niet vergeten had. Uit handen der schoolcommissie ontving zij namelijk namens den Koning een sierlijk werkdoosje met toebehooren. In de binnenzijde van het deksel prijkt het portret van Zijne Majesteit, achter glas gezet, en van buiten op het deksel is de datum 22 Mei 1862 vermeld, Vervolg der gerechtelijke statistiek van het Koningrijk der Nederlanden over 1861. Kantongerechten. Het getal zaken in 1861 berecht bedroeg 32,008 met 37,561 beklaagden. Het getal veroordeelden be droeg 27,533, waarvan 22,741 mannen en 4792 vrouwen. Strafzaken bij den militairen rechter. Hoog militair ge rechtshof. Het totaal zaken bedroeg 312. Afgedaan werden 297 zaken. Krijgsraden. Bij de gezamenlijke krijgsraden, zoo te lande al9 ter zee, werden in 1861 aangebracht 315 zaken met 363 beklaagdenwaarvan 322 werden veroordeeld. Bedeeling des rechts in burgerlijke zaken. Hooge Baad. Jn het tienjarig tijdvak, van 185261 werden aangebracht 569 voorzieningen in cassatie, dus gemiddeld 56 per jaar. 8 van de 49 uitspraken in burgerlijke zaken werden gecasseerd LE1D8CH J, vj Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post f 2.80 iu de drie maanden. Afzouderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 in.; naar Haarlem eu Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochteuds 4 u., de overige dagen uitgezouderd de Zoudag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransehe Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 'sin. tot 9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is opeu dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgeus 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnseu, dagelijks van 8 1 uur eu van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 nur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1