Buitenlandsch Nieuws. tijds tot waarschuwing en inlichting zal kunnen strekken. Evenzeer is ook strafbaar de aankondiging der prijzen in oude lengtemaat. In hoever het met 1°. November des vorigen jaars in gevoerd nieuwe tarief op de rechten van in- en uitvoer in vloed heeft op de manufactuur-iudustrie zal later moeten blij ken maar de invloed nategaan en de uitkomsten te beoor- deelen die het destijds afgeschaft tarief op den in-, uit- en doorvoer heeft gemaakt op den manufactuurhandelis toch van groot belang. In het Tijdschrift de Volksvlijt komen daaromtrent belangrijke statistieke opgaven voor, die den han del betreffen gedurende de jaren 1846—60, waarvan wij het een en ander mededeelen De invoer van wollen manufacturenlakens en kasimieren is van 316 millioen ponden in 1846 geklommen tot 602 mil- lioen in 1860; maar van alle andere wollen stoffen, waarvan 6 Nederl. el een of meer pond wegen, van 255,000 ponden in 1846, gedaald tot 212,000 ponden in 1860, nadat het bedrag in 1858 en 1857 reeds tot 170,000 was verminderd. Die waarvan de 6 Nederl. el minder dan een pond wegen (en dus de fijne soorten) had het bedrag, dat in 1846 een waarde van 1980 duizend, en in 1860 van 3470 duizend gulden. Bij de lakens is vooruitgang te bespeuren, want Pruissen levert geregeld ieder jaar voor 3£ a 4 millioen België voor ruim 1^ millioen. Achteruitgang is te bespeuren bij de grove wollen stoffen, maar de invoer van de fijnere is in 15 jaren verdubbeld. Dat schijnt te moeten toegeschreven worden aan het recht van f 34 de 100 ponden de grove en 6 pCt. der waarde van de fijne wollen stoffen. Bij het nieuwe tarief is een uniformrecht van 5 pCt. bepaald, eenvoudiger en billijker omdat de invoer immers verdient aangemoedigd te worden van stoffen welke den lageren standen tot kleeding ver strekken. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. J. H. Guldenarm te Oosthem en te Eoudum en Baard de kandidaat J. Kutsch Loyenga. Uitgelokt door een keurige geïllusleerde «-Affiche" die sedert weinige dagen in onze voornaamste //conditoreijen" prijkthebben wij ons genoopt gevoeld kennis te maken met enkele soorten van het Chocolade-Eabriekaat van de heeren D. en M. Grootes Gebroeders, te Westzaan, voor welk fa- briekaat n wegens de deugdelijke bereiding" zij op de jongste Internationale Tentoonstelling te Londen een eervolle onder scheiding hebben genoten. Het is ons aangenaam om der wille van de Nederlandsche industrie te kunnen zeggen, dat onze verwachting ver overtroffen is, en dat hunne Chocolade ten zeerste aanbevelenswaardig is, of juister gezegd, elke aanbeveling overbodig maakt. Uit dien hoofde kunnen wij dan ook allezins billijken dat genoemde heeren fabriekanten hunne pakjes, die in de voor naamste etablissementen van ons Land verkrijgbaar zijn van cachet en fabriekmerk hebben voorzien ten einde voor de verbruikers de deugdelijkheid te waarborgen. (H. en Effbl.) In den boomgaard op de hofstede van den heer de Blocquerij te Haarlemmermeer staat een zoogenaamde ponds- peerenboom in vollen bloei. Naar wij vernemen is benoemd tot lid van het natuur kundig genootschap te Batavia en van bet genootschap voor geneeskundig onderzoek en toezicht, afdeeling Samarang en Ommelanden, Dr. J. A. van Dissel, 2de stadsgeneesheer te Samarang. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad Bestaan er bij het einde van het jaar 1862 in Indië veel redenen van bezorgdheid en kommer met het oog op de toe komst - zoo door gebrek aan doelmatige organisatie, door den hoogen prijs der eerste levensbehoeften in Indie en door de weinig liberale houding van* Nederland tegenover deze be zitting - er zijn toch ook redenen van bemoediging voor de toekomst voorhanden. Een landvoogdwiens helder doorzigt menigen liberalen maatregel doet nemen al bezit het oude stelsel juist in zijn naaste omgeving deszelfs ijverigste voorstanders; een landbouw en nijverheid, die onder gedurigen druk gedurig nieuwe krach ten tot ontwikkeling in het spel brengen; een handel, die op soliede grondslagen rust en juist bij de finantieele moeije- lijkheden der laatste maanden de sprekendste bewijzen heeft gegeven van energie in het scheppen van nieuwe hulpbronnen en eindelijk eene pers, die hoezeer van tijd tot tijd buigende onder magtigen personeelen invloed, echter toch gedurig vooruitgaat op het pad der verdediging van de ware beginse len waarmede Indië behoort geregeerd te worden zie daar de teekenen die hoop geven op een betere toekomst en iedereen tot volharding moeten aansporen die zich aan het voorstaan van het algemeen belang van Nederlandsch Indië heeft toegewijd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 41)°, des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 33". Zondag morgen te 5 uur 27° te 8 uur 31°, te 12 uur 37°, 's namiddags te 4 uur 41°, te 5 uur 39°, te 8 uur 35°, te 10 uur 33°. Maandag morgen te 5 uur 29°, te 8 uur 29°, te 12 uur 41°, 's namiddags te 4 uur 40°. Garibaldi heeft een manifest gerigt tot Engeland en een tot de Poolsche emigratie. Ook heeft hij onderscheidene brieven aan zijn vrienden geschrevenom hunne aandacht op Polen te vestigen en hun te raden er zich zoo spoedig mogelijk heen te begeven om er hem te wachten of hem er binnen kort te vergezellen. De heer Joseph Fischer, advocaat te Kornenburg, voor eenige dagen overleden, heeft het vruchtgebruik van 1000 ff. bij uitersten wil vermaakt aan zijn kat en een gelijke som aan zijn hond en aan zijn kanarievogel. Deze renten moeten voor zoo veel noodig besteed worden door een aangewezen persoon ten behoeve van de drie legatarissen en het overschot geniet O O de verpleger voor zijn moeite. Bij overlijden van elk der ge- combeneficieerdenkomt het kapitaal aan de natuurlijke erf genamen des overledenen, in voege als bij het testament is bepaald. In de vorige week heeft te Weenen in het paardenspel van Renz de eerste voorstelling van Batty den leeuwentemmer plaats gehad. Hij verrigt de zonderlingste kunsten met vijf groote Afrikaansche leeuwen die hem gehoorzamen als poe delhonden. Een Russische Prins te Parijs heeft onlaugs een meisje van goede familie, doch niet zeer rijk, ten huwelijk gevraagd. De moeder zeidedat zij slechts een bruidschat van 200,000 francs geven kon waarop de Prins antwoordde, dat hij geen bruidschat had gevraagd en verzocht dat de 200,000 francs zouden worden aangewend om de bruid een uitzet, haar aan staanden rang waardig, te koopen. Hieraan werd ook voldaan en er bleef nog 60,000 francs over, die de edelmoedige brui degom in de bruidskorf nederlagom als speldegeld te dienen. Het huwelijk werd voltrokken en het jonge echtpaar betrok een prachtig appartement van het Grand Hotel Boulevard des Capucins. Toen de jonge vrouw des morgens ontwaakte, bespeurde zij, dat haar echtgenoot reeds was uitgegaan. Tot nog toe is hij niet teruggekeerd en daar hij de bruidskorf met de 60,000 francs heeft medegenomenverwacht men niet dat hij zal terugkomen. Men gelooft, dat deze Russische Prins een Engelschman is, die reeds meer zoo heeft gehandeld. Het gemaskerd bal dat Woensdag 11. door de Prinses von Metternich te Parijs werd gegeven werd door den Keizer en de Keizerin bijgewoond. De Keizer droeg het grootkruis van de St. Stephanus-orde en bleef van 11 tot 4 uur's mor gens. De Keizerin was gekostumeerd als Juno. De Prinses Metternich had zich als een viooltje gekleed. Prinses Murat trad als de sneeuw op en de Prinses Esterhazy kondigde als sneeuwklokjes de naderende lente aan. Ten 12 uur kleedden de Keizer en de Keizerin zich in zwarte domino's om incog nito, doch door allen gekend, de zaal door te wandelen. Om 2 uur soupeerden HH. MM. in een gereserveerde zaal; de overige gasten gebruikte het souper staande in twee zalen die tot buffetten waren ingerigt. Het feest eindigde eerst des morgens te 7 uur. De Prinses von Metternich was bijna naakt. De Russische Venus Mevr. de K. was zoo mogelijk nog iü- decenter, zij stelde een stroom voor. De honneurs van dit feest kwamen Mevr. Alphonse de Rothschild toe, die een der da mes is geweest, die met den Keizer hebben gesoupeerd; de

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2