de beschonkene eensklaps een tnes uit zijn zak baalde en den jongeling daarmede bijna de keel afsneed. Het slagtoffer ver keert in levensgevaar; de dader is naar het huis van arrest overgebracht. Wij vernemen, dat de gevraagde concessie verkregen is tot het instellen eener geregelde stoombootdienst tusschen Alphen, Leiden en Bodegraven, in verband met de spoor treinen van de Hollandsche en Rijnspoorwegen. Men zal zich herinneren, dat de Israëlitische constitue rende vergadering, ingevolge de ministerieele circulaire van 24 Mei en 24 Julij 1862 bijeengeroepen tot het zamenstellen en indienen aan den Koning van een algemeen reglement voor de beide in Nederland bestaande (Ned. Israëlitische en Ned. Port. Israëlitische) kerkgenootschappen onder een cen traal bestuur voor algemeene zaken, in hare zitting van 21 October aan een commissie het mandaat opdroegen om een ontwerp van bedoeld reglement in gereedheid te brengen. Die commissie bestond uit de heeren Mrs. A. de Pinto, S. E. NijkerkA. C. Cosman H. H. Tels en J. L. de Leao La- guna. Deze commissie heeft binnen den haar door de con stituerende vergadering gestelden termijn haar taak vol bracht en thans aan de leden dier vergadering twee ontwerpen aangeboden, waarover in een zitting, in de helft van de maand April te houdenzal worden beraadslaagd. Die ont werpen zijn 1°. een ontwerp-algemeen-reglement voor de beide Israëlitische kerkgenootschappen in Nederland, 2°. een ont- werp-kies-reglement ter benoeming der leden van het Hoofd bestuur der beide Israëlitische kerkgenootschappen in Ne derland. Volgens het eerste ontwerp-reglement omvatten de beide in Nederland bestaande Israëlitische kerkgenootschappen al de thans in Nederland gevestigde Israëlitische gemeenten, en voorts alle Israëlitische gemeenten in Nederland, die in het vervolg door het Hoofdbestuur der beide kerkgenootschappen worden erkend, behoudens de vrijheid aan iedere gemeente gelaten om zich aan de op dit reglement gegronde gemeen schap te onttrekken. In iedere burgerlijke gemeente kan niet meer dan één Ned. Israëlitische en één Ned. Port. Israëliti sche, door het Hoofdbestuur erkende gemeente bestaan, ter wijl toegelaten isdat een kerkelijke gemeente kan bestaan uit de Israëlitische bevolking van meerdereaan elkander grenzende burgerlijke gemeenten. De vrijheid der gemeenten wordt eveneens erkend om hare eigen huishoudelijke belangen naar goedvinden te regelenten aanzien waarvan zij 'slechts aan hare reglementen gebonden is. Het algemeen Bestuur der beide Israëlitische kerkgenootschappen wordt opgedragen aan een collegie voerende den naam van/•/Hoofdbestuur der beide Israëlitische kerkgenootschappen in Nederland." (Het Israëlitische kerkgenootschap in Nederland zal zich derhalve niet alleen losmaken van den band, die het door Koninklijke besluiten nog aan den Staat verbindtmaar zich ook op nieuw constitueren bij een kies-reglementdat een rechtstreeksche benoeming der leden van de kerkbesturen door de gemeenteleden ten grondslag heeft. Nu ligt de beurt aan het Nederlandsch Hervormd kerkgenootschap, om het begin sel aantenemen dat de Hooge Regering tot scheiding van Kerk én Slaat in het leven heeft geroepen en het voorbeeld te volgen mutatis mutandis dat de Israëliten geven). Men verzekert onsdat de gemeente-commissie van het Hervormd kerkgenootschap alhier door de verminderde op brengst der kerkelijke inkomsten zich gedrongen heeft gevoeld het jaarlijksche stipendium van f 200 aan elk der predikanten intetrekken. Bij de beoordeeling der ingezonden voorwerpen voor de 6de Tentoonstelling, door de Vereeniging Flora van Noord- wijk gehouden, zijn de navolgende prijzen toegekend: Voor 10 verscheidenheden Enkele, 10 verscheidenheden Dubbele Hyacinten, 10 verscheidenheden Enkele, 10 verschei denheden Dubbele vroege Tulpen, 10 verscheidenheden Enkele Trosnarcissen6 verscheidenheden Dubbele Narcissen en 10 verscheidenheden CrocussenZilveren vergulden Medaille niet toegekend, Zilveren Medaille uitgeloofd door den WelEdl. Achtb. heer Jhr. Mr. H. A. C. de Ia Bassecour (Jaan te Noordwijk aan N°. 61 van den beer Dr. J. Everwijn; Ge tuigschrift niet toegekend. - Voor 20 verscheidenheden Enkele Hyacinten in Bloem, Zilveren vergulde Medaille aan W. Hoog; Zilveren Medaille, uitgeloofd door den heer Mr. H. C. J. Hoog, aan M. C. Alkemade; Getuigschrift aan W. van der Weyden.- Voor 6 verscheidenheden Enkele Hyacinten in Bloem, Kleine Zilveren Medaille aan W. J. M. Sinderam; Getuigschrift aan W. Rietmeyer. - Voor 20 verscheidenheden dubbele Hyacinten in bloem, Zilveren vergulden Medaille aan W. HoogZilveren Medaille aan C. Grullemans; Getuigschrift aan M. Paarden- kooper. - Voor 6 verscheidenheden dubbele Hyacinten in bloemKleine Zilveren Medaille aan J. van Houten Getuig schrift aan W. Rietmeyer. - Voor 12 verscheidenheden Hya cinten gekozen uit de 40 in het programma opgegevene soor ten, Zilveren Medaille, uitgeloofd door den Voorzitter, aan G. van EedenKleine Zilveren Medaille aan G. v. d. Berg, Ge tuigschrift aan A. v. R. v. Konijnenburg. - Voor 20 ver scheidenheden Enkele vroege Tulpen in bloem, Zilveren Me daille, uitgeloofd door den heer D. M. van der Hoeff, aan M. C. Alkemade; Kleine Zilveren Medaille aan P. Alkemade Mz., Getuigschrift aan A. Grullemans, bij loting. - Voor 20 potten en 10 verscheidenhedenDubbele vroege Tulpen in bloem Zilveren Medaille aan M. C. Alkemade; Kleine Zilve ren Medaille aan A. Grullemans; Getuigschrift aan P. Alke made. - Voor 12 pottenen minstens 6 verscheidenheden Enkele Trosnarcissen Zilveren Medaille en Getuigschrift niet ingezonden. - Voor 6 verscheidenheden Enkele Narcissen in bloemKleine Zilveren Medaille en Getuigschrift niet inge zonden. - Voor 10 potten en minstens 5 verscheidenheden dubbele Narcissen in bloera Zilveren Medaille en Kleine Zilve ren Medaille, niet ingezonden. Voor 24 Potten en minstens 12 verscheidenheden Crocussen in bloem, Zilv. Med. aan M. C. Alkemade; Kleine Zilv. Med. aan W. HoogGetuigschrift aan Dr. J. Everwijn. - Voor 12 verscheidenheden Hyacinten op glazen in bloem Zilv. Med. aan W. Hoog; Getuigschrift aan A. Roozen Jr. - Voor 12 glazen of vazen Tulpen in Bloem, op water, bestaande minstens uit 6 verscheidenheden, Zilv. Med. aan M. C. AlkemadeGetuigschrift aan P. Alke made Mz. - Voor 12 potten Ranonkels in bloem, Zilv. Med. Kleine dito en Getuigschrift, niet ingezonden. - Voor een verzameling bloeijende Bloem-eu Bloembolgewassen bestaande uit minstens 25 en hoogstens 50 stuks van ieder, Zilv. Med. uitgeloofd door den heer Dr. J. Everwijn aan W. Boomkamp: Kleine Zilv. Med. aan C. GrullemansGetuigschrift aan M. C. Alkemade. - Voor een zoo uitgebreid mogelijke verzameling van in Nederland gekweekte bloeijende Bloembolgewassen, bestaande hoogstens uit '6 potten van ieder soortZilv. Med. aan J. Everwijn; Getuigschrift niet toegekend. - Voor de meest aangebrachte groene planten tot opsiering, Kleine Zilv. Med. aan C. Grullemans; Getuigschrift aan J. van Houten.- Voor de fraaiste Bloemenmand met bloeijende Crocussen in aarde gekweektEen prijs ter waarde van 5 guldenuitge loofd door den Penningmeester aan Mejufvrouw F. Alkemade, Holbeek; Getuigschrift niet toegekend. - Voor de fraaiste Bloemenmand met bloeijende Tulpen in aarde gekweekt, Een prijs ter waarde van 5 guldeu nitgeloofd door den 2den Se cretaris aan Mejufvrouw F. Alkemade, Holbeek, Getuigschrift niet toegekend. - Zilv. Med. aan E. H. Krelage en Zoon; Kleine Zilv. Med. aan M. C. Alkemade; Getuigschrift aan C. Grullemans. De Leidsche Gemeenteraad heeft benoemd tot onder wijzer in het teekenen bij de openbare lagere scholen en voor het vormend onderwijs der kweekelingen I. I. de Vink met 11 stemmen tegen 10 op H. Ringeling uitgebracht, en zich vereenigende met het rechtskundig advies in zake de bottingen en riemtalen van Soeterwoude besloten het recht van de ge meente daarop te handhaven; voorts besloten, om aan Dr. J. C. Drabbe met 11 tegen 10 stemmen voor den tijd van drie jaren te gunnen het voortdurend leveren van een verslag der zittingenen aan J. van der Reyden geheele remissie te ver- leenen van de opgelegde boete voor telaat opgeleverde werken. Bij den Gemeenteraad^ is ingekomen een adres van fabrie kanten tot ondersteuning van het voorstel van den heer Krantz, strekkende om den prijs van het gas te verminderen. - Bij de op heden ten Raadhuize plaats gehad hebbende openbare aanbesteding is het eerste perceelbestaande in het afbreken van eenige bouwwerkenhet wegnemen enz. van een

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2