N°. 914. Vrijdag 13 Februarij. Aö. Binnenlandsch Nieuws. .EIDSCII DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- mers Vijf Cents. Prij» der Advertentiën1-6 regel» 0.75. Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regel» ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. •v- Spoortreineu van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 rn.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 in.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 n., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtiogen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-lodisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijkg-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaü S uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie pan Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Oommissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 nor. - De Gemeente-Architect it te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsendagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Hechten en Acoijnten dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, DiugsJag, Woensdag en Donderdag van 99 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan den majoor van het leger in Neêrl.- Indie E. A. Haitink, thans met verlof hier te lande, op verzoek eervol ontslag verleend met toekenning van den rang van luit. kolonel en van pensioen. In de Zitting van den Raad van State (afdeeling ge schillen van bestuur) van Woensdag is door den Voorzitter voorlezing gedaan van een Koninklijk besluit van 1 Februarij jl., N°. 11, waarbij als domicilie van onderstand van Johan nes Buchter wordt aangewezen de gemeente Avereest. Hierna zijn behandeld de volgende zaken: 1°. het beroep van den directeur en commissarissen van de Maatschappij eener vleeschhouwerij in Amsterdam op het besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland van 14 Mei 1862 met betrekking tot de oprigting van een slagtplaats aldaar. In deze zaak werd verslag uitgebracht door den staatsraad Meeussenen werd de voorziening der Maatschappij door een gemagtigde toegelicht. 2°. het beroep van J. W. H. van der Heiden op een besluit van Gedep. Staten van Utrecht van 18 Julij 1862houdende afwijzende beschikking van een verzoek tot oprigting eener snelazijnmakerij in die gemeente. In deze zaak werd verslag uitgebracht door den staatsraad de Jonge, en ook hier gold het een vraag de commodo et incommodo en omtrent de al of niet gegrondheid der tegen de voormelde oprigting inge brachte bezwaren. De verzoeker was zelf opgekomen om zijn belangen te verdedigen. 3°. het geschil van bestuur tusschen de gemeenten Amsterdam, Leeuwarden en Aengwierden, om trent het onderstands- domicilie van Roelof Johan van Swol. In deze zaak werd door den .Staatsraad de Vries verslag uit gebracht. Woensdag morgen te 10 uur heeft op het proefveld van de artillerie te 's Hage de voortzetting plaats gehad van de schietproeven op gepantserde platen van 11 duim dikte, met gesmeed ijzeren kogels uit het getrokken kanon van 30 pond waarmede gedaan zijn zes schoten met verschillende ladingen. Na de vier eerste schoten waren breede scheuren in de platen aanwezig en de houten bekleeding op vele plaatsen gescheurd i en gebogen. Bij de twee laatste schoten zijn twee der platen j geheel vernield en bij het vijfde schot is de kogel zelfs ge heel door de ijzeren plaat en het hout heen gegaan. Deze proefneming heeft plaats gehad in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, HD. adjudant den kapitein Nepveude Ministers van Oorlog en Marine, de commissie voor het getrokken geschut en verdere hoog ge plaatste autoriteiten. Bij het loffelijk ontwerp om bij de viering van het aan staande halve eeuwfeest der gebeurtenissen van November 1813 enz. een nationaal gedenkstuk opterigtenzijn het niet zoo zeer de groote bijdragen van enkelen, dan de kleine van velendie het kenmerk van het echt vaderlandsche daar aan moeten geven. Dat denkbeeld wordt juist uitgedrukt in het tijdschrift #de Nederlandsche Werkmanwaarin men het volgende leest: »Tot die gewenschte uitkomst moeten wij allen iets bijdra gen. Elke stuiver, ja de cent, gegeven uit liefde voor Vorst en Vaderlanduit besef vau dankbaarheid voor onze geze gende bevrijding van de Fransche overheerschingen voor de weldadige en vrijzinnige wetten en instellingendie wij en de Nijverheid vooral, aan het krachtig optreden van Neerland» eersten Koning Willem verschuldigd zijn, zal niet alleen niet versmaad wordenmaar inderdaad het sprekendst bewijs leve ren van nationale eendragt, eu aan het opterigten monument het meeste recht geven op den naamwelken de hoofdcom missie daarvoor bestemd heeftden naam van een Nationaal gedenkteeken. Ook uit den werkenden stand moet te dezer gelegenheid niet door de hoegrootheid der sommaar door het grootst mogelijke aantal geversaan Vaderland en Oranje een blijk van dank en liefde worden geschonken, waarop wij onze kin deren met vrijmoedigheid mogen wijzen en het late nageslacht met eerbied zal moeten staren." De gemeente Enschedé heeft eenige perceelen grond afge staan tot het bouwen der Twentsche industrie- en handelschool. Te Oldenzaal had Zondag avond weder een treurig voorval plaats in een tapperij. De herbergier geraakte met een beschonkene in twist over zijn weigeriog om hem meer drank te geven. Een jongeling kwam den kastelein te hulp, waarop

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1