Binneiilaiidsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Het heeft H. M. de Koningin-Moeder goedgunstig be- haagd aan Mevrouw Maas, geb. van Renesse ten behoeve van de nagelaten weduwen en weezen van inet de pink de Vier Gezusters verongelukte visschers, een aanzienlijke som gelds te doen toekomen. Keeds dadelijk nadat de ramp was bekend geworden had de edele Koningin doen zorgendat de betrek kingen van rouwkleederen werden voorzien. Naar men thans verneemt, zal H. M. de Koningin spoedig en welligt reeds in de volgende maand een buitenlandsche reis ondernemen en wel naar Nizza en Wurtemberg. Naar men verneemt, moet er tot een reis van Z. K. H. Prins Alexander naar Rusland, waarvan dezer dagen in som mige bladen is gesproken niet het minste voornemen hebben bestaan. Zaturdag jl. heeft de Minister van Justitie een langdurige conferentie gehouden met de commissie uit den Hoogen Raad der Nederlanden belast met de zorg voor het ameublement van het nieuwe gebouw op het Pleinvoor het hoogste rech terlijke collegie bestemd. Bij het tweede wets-ontwerp betreffende de exploitatie van de Staats-spoorwegen wijst de Regering de artt. van de voorwaarden der concessie, zoo als die door den Koning zal worden verleend, aan, welke de bekrachtiging der Staten- Generaal behoeven. In de Memorie van Toelichting, behoorende tot dit wets ontwerp, deelt de Regering mede, dat de onderhandelingen met twee bestaande maatschappijen tot geen bepaald voorstel leidden doch dat de onderhandelingen met twee andere ver- eenigingen zijnde een Haagsche en een van Amsterdamsche handelshuizen een beteren uitslag hebben gehad. De Regering deed een nieuw ontwerp van voorwaardenwaarnaar voor de exploitatie der Staats-spoorwegen concessie zou zijn te verlee- nenopmaken. Over de hoofdvoorwaarden van dat ontwerp had met de beide vereenigingen nog nader overleg plaats, en hieruit is het ontwerp van concessie ontstaanwaarbij alle waarborg van den Staat is vervallen hetwelk bij de wets- voordragt door de Regering wordt overgelegd, en waarna de gunning kan plaats hebben. De exploitatie van den Noord- Hollandschen spoorweg, afgezonderd van hel algemeen net, zou de Regering meenen met het meeste voordeel aan de Hollandscbe Spoorweg-Maatschappij te kunnen gunnen, op voorwaarden, nader in verband met schikkingen te regelen. De Hooge Raad heeft op 30 Januarij jl. een belangrijk punt omtrent de opvatting der wet van 22 April 1855, op het recht van vereeniging en vergaderinguitgemaakt. Het gold de vraagof een niet erkende vereeniging in rechten kon optreden tegen een medelid dier vereeniging, dan of deze even als de Staat en derden haar dit gemis van rechtspersoon lijkheid konden tegenwerpen. Voor de vereeniging, die dit als middel van cassatie tegen een vonnis der arr.-rechtbank te Rotterdam voorstelde, trad op Mr. G. M. v. d. Linden, voor het medelid Mr. W. Wintgens. De Hooge Raad heeft, overeenkomstig de conclusie van den adv.-gen. Gregory, de voorziening verworpen en alzoo de vraag in ontkennenden zin beantwoord. Door sommige dagbladen is van de circulaire des Mi nisters van Binnenlandsche Zaken, betrekkelijk het houden van gecombineerde oefeningen en manoeuvres van de schut terij en het leger, melding gemaakt op een wijze, die hier en daar de meening heeft doen ontstaan, alsof die zaak voor de schutterij verpligtend zou zijn. Wij achten het daarom niet ondienstig medetedeelen dat door den Minister van Binnen landsche Zaken op den voorgrond is gesteld, dat de bepalingen der wet op de schutterij steeds in acht behooren te worden genomenen dat slechts van die officierenonderofficieren en verdere leden der schutterijdie zich vrijwillig aan meer of langduriger oefeningen willen onderwerpen dan de wet uitdruk kelijk voorschrijft, een uitzondering kan worden gemaakt. Naar men verneemt heeft de heer M. van Balveren die als eerste kandidaat was geplaatst op de aanbevelingslijst ter vervulling der vacature als rechter in de arrondissements rechtbank te Utrecht, verzocht als zoodanig niet in aanmer king te komen. Naar men verneemt, zijn er door onderscheidene inge zetenen van Nijmegen reeds voor de aanmerkelijke sommen in het spoorweg-kapitaal ingeschreven. Het rechte tijdstip voor de pogingen tot het verkrijgen der lijn Nijmegen tot de Pruis- sische grenzen zal dan ook nu gekomen zijn, opdat de lijn van Cleve naar EItentegelijk met de lijn van de Pruissische grenzen tot Nijmegen worde geëxploiteerd. Werd de lijn van Cleve-Elten eerder daargesteldde handel zou daarheen te ligt verloopen en een latere aansluiting van Nijmegen nooit het tegenwoordige voordeel kunnen opleveren. Woensdag nacht is bij het zware onweder de bliksem ook geslagen te Epe in het dak van een boerenplaats, die geheel is in den asch gelegd met have en vee, en te Hierden in den kerktorenzonder brand te veroorzakenmaar waar door toch de voorgevel der kerk zwaar is beschadigd en vele glasruiten zijn verbrijzeld. Een Hervormd predikant in de nabijheid van 's Bosch heeft ook namens leden zijner gemeente Garibaldi met zijn herstelling schriftelijk geluk gewenscht en daarop een dank betuiging in het fransch ontvangen. Het batig saldo der exploitatie-rekening van de gemeen telijke gazfabriek te Groningen bedraagt over het afgeloopen jaar f 26,792,90.' (Over de laatste drie jaren heeft dat saldo bedragen f 67,588,85}). Behalve dat uit dit saldo alle intres- sen aflossingen en tractementen worden betaald, worden daar door de straten en het raadhuis gratis verlicht en houdt bo vendien de gemeente nog als zuivere winst over 1862 ongeveer f 6000 over. Een commissie uit den raad heeft dan ook voor gesteld den prijs van het gas, (dat nu 16 cents de kub. meter kost, ongeveer f 4,60 per 1000 Engelsche kub. voeten) met 2 cents te verminderen en alzoo te brengen op ongeveer f 4. Vele gazverbruikers zijn echter van oordeel dat, vergeleken met de tinantieele uitkomsten der fabriek en den prijs elders, thans de prijs aldaar met 4 cents den kub. meter behoort verminderd .te worden. Maandag heeft Prof. van Oosterzee zijn collegiën geopend met een inleiding over Bijbelsche theologie in betrekking tot zijn voorgenomen plan tot behandeling van het Nieuwe Tes tament. Hij noodigde de studenten uit om in plaats van het bekende theeslaanhem 's Maandags tusschen 2 en 4 uur een vriendschappelijk bezoek tot een gemeenzaam onderhoud te komen geven. De Kreuzzeitung meldt, dat Dr. Kogel, predikant bij de Duitsch-Evangelische kerk te 'sHage, tot Hof- en Dompredi- ker te Berlijn benoemd zou worden. Uit 's Gravenhage schrijft men dat de kerkeraad der Waalsche gemeente aldaar het voornemen schijnt te hebben in de nog altoos sedert meer dan een jaar bestaande vacature te voorziendoor te beroepen den heer Jean Monodpredi kant te Nimes. Bijna zeker is het dat gemelde heer onmiddelijk bedanken zal. Nimes is de aanzienlijkste gemeente in Frankrijk door 8 predikanten bediend. Het aantal vruchtelooze beroepen te 's Hage zal werdra weder met één worden vermeerderd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 35°, te 10 uur 35°. Dingsdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 39°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 45°. In Rusland is thans een Grieksche geestelijke de Ar chimandriet Phorphysiusopgekomen tegen de echtheid vau den tekst der Sinaïtische handschriften van den Bijbelwelke Dr. Tischendorff in 1859 naar Petersburg overbracht, en waarvan hij verleden jaar den Keizer gedrukte copiën heeft aangeboden. Zoo als bekend is, geschieden de wetenschappe lijke onderzoekingen van Dr. Tischendorf geheel op kosten van de Russische regeringen wordt hij zelfs zeer ruim er voor beloond. Porphysius zegtdat hij de Sinaïtische hand schriften reeds in 1845 en in 1850 in het klooster van dat gebergte onderzocht, en de beschrijving er van in 1856 uit gegeven heeft; voorts beweert hij dat de tekst verminkt is, want de plaatsenzegt hijwelke betrekking hebben op de geboorte en op de hemelvaartontbreken in die handschrifteu geheel. De geleerde Archimandriet houdt dit voor een bewijs,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2