S°. 912. Woensdag 11 Februarij. A°. 1863. 86 Volksbijeenkomsten. LEID8CH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noin- mers Vijf Cents Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreiuen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 ra. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vaa Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. - Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend vau 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoor weg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10 2 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnseu, dagelijks van 8 L uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen Jagelilks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. X. Schoolpligtigheid is een gevolg van een algemeen beerschend schoolverzuim terwijl dat weder te wijten is aan een sleehte opvoeding. Als de Regering of het wetgevend gezag dus op treedt, om een dwangmaatregel iutevoeren, ten einde de kin deren tot de school te drijvendan is dat eenig en alleen toeteschrijven aan de slordigheid, waarmede ouders de opvoe ding hunner kinderen behartigendoor gebrek aan belang stelling in de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling die hun op de minst kostbare, ja zelfs op een kostelooze wijze wordt aangeboden en verschaft. Voorwaar, er gaat menig mensch verlorenomdat hij in zijn jeugd veronachtzaamd is eu niet met de noodige zorg gadegeslagen. Juist in die knapen, die het meest ondeugend en onhandelbaar zijn, wordt dikwerf de meeste energie aangetroffen. Zij willen iets in de maatschappij beteekenen daarin een rol spelenzich van de groote massa onderscheidenzij bet dan ook in het plegen van kwaad. Wat wordt er van het schoolgaanbuiten verband met de opvoeding? Wat wordt er van de opvoeding zoo zij niet met een getrouw en ijverig schoolgaan gepaard gaat? Het komt er op aan de krachtendie in hen werken te leiden en aan de onbestuurde of kwalijk bestuurde neigingen en hartstogten een betere rigting te gevenzoodat het doeldat zij zich voor oogen stellenzich langzamerhand wijzigt en het hun streven wordt zich in goeden zin van hunne medemenschen te willen onderscheiden. Zouden er niet een menigte kinderen van buitengewonen aanleg, ook onder de mindere standen, verloren gaanomdat men de in hen sluimerende krachten "iet kent, daarvan niet naar den eisch weet partij te trekken en in onverantwoordelijke onwetendheid ze tracht te dooden Schoolpligtigheid kan daarin voor een deel te gemoet ko- men, omdat de onderwijzer voor een deel vergoedt wat de opvoeder veronachtzaamt of te kort komt, want zijne meer dere beschaving en rijker ervaring geven waarborgen voor een helder inzigt, onpartijdig oordeel en ijverig streven in de vervulling zijner gewigtige taak. Wat een vader of moeder niet vermag, gelukt niet zelden den onderwijzer en vaak is het kind op de school volgzaam en ijverig, ordelijk en ge schikt, terwijl in het ouderlijk huis over ongehoorzaamheid, brutaliteit, slordigheid en luiheid wordt geklaagd. Voorwaar, er gaat menig meusch verloren, omdat hij in zija jeugd veron achtzaamd is en ook niet met de noodige zorg gadegeslagen. Een verstandig onderwijzer en opvoeder zegt er van't is een moeijelijkdoch hoogst belangrijk werkmen moet zijn kweekelingen voortdurend bestuderen en ze als 't ware van buiten kennenniet alleen de sterk sprekende karakters maar ookdie weinig of in het geheel niet de opmerkzaamheid trekken. En toch geen arbeid kan grooter voldoening geven, noch het hart vervullen met meer vreugde en dankbaarheid. Als men van velendie hopeloos schenende bijna zekere overtuiging mag koesterendat zij toch nog behouden zullen wordenals men bespeurt dat een betere zineen geest van orde en gehoorzaamheideen prijs stellen op kennis en be kwaamheid, afkeer van 't geen slecht of schandelijk en lust in het goede en lofwaardige meer algemeen worden en diep er ingrijpendan vloeit het hart van den opvoeder over van stillen dank, ook al is hij overtuigd, dat het goede zaad niet bij allen honderdvoudige vrucht voortgebracht heeft. Schoolpligtigheid kan derhalve wel eenigermate te gemoet komen, en vergoeden wat aan ouderlijke tucht en opvoeding ontbreekt; zij kan doeltreffend verordend vele goede vruchten dragen; maar zij kan niet alles. Even als de zorg en moeite van den onderwijzer niet kunnen verbeteren wat in het huis gezin wordt verzuimden moeijelijk opbouwen wat door de ouders wordt afgebroken zal schoolpligtigheid altijd nog te wor stelen hebben met den onwil en de onverschilligheid der ouders, die zich vaak bet meest ten doel stellen om de krachten en vermogens hunner kinderen tot eigen voordeel aantewenden wat in den regel bijna bij de mindere standen plaats heeft.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1