Buiteniandsch Nieuws. Naar wij vernemenontvangt de hoofdcommissie reeds van verschillende zijden bewijzen van den ondubbelzinnigsten bijval. Bij gelegenheid van de voorgenomene viering van het halve eeuwfeest van Neêrlands wedergeboorte als onaf hankelij- ken Staatachten wij het niet ondoelmatig te herinneren aan de viering van dat feest op 30 November 1838 te Scheve ningen, toen er 25 jaren sedert den gedenkwaardigen Novem- ber-dag van 1813 verloopen waren. De Staats-Courant behelsde daarvan in der tijd het navolgende berigt: '3 Gravenhage den 2den December 1838. Uit Scheveningen schrijft men van den 30sten November: "Waren de bewoners van dit zeedorp, 25 jaren geleden, zoo gelukkig de eerste te mogen zijn die onzen geëerbiedigden Vorst het hartelijk en welgemeend welkom, na een 19jarige afwezendheid mogten toeroepen; de eerste, die, door hetgeen hunne oogen zagende overtuiging bekwamendat na al de vernedering, die Nederland ondergaan had, nu, met het terug- keeren van Oranje, ook eendragt, en bij gevolg, gelukvoor spoed en welvaart, als van ouds onder ons zonden wonende herinnering van dien dag is heden met niet minder geestdrift en gevoel dan toen gevierd geworden, op een wel eenvoudige maar daarom en vooral des te meer waardige wijze. Geheel uit eigen beweging, is het feest ontworpen door een commis sie bestaande uit twee leden van den raadden commissaris van politie (de heer F. J. Behr.) en de reederij. Alle de daar voor noodige kosten zijn uit eigen middelen bestreden. Reeds vroegtijdig waren al de huizen met guirlandes en vlaggen versierd, en zag men uit den toren en van al de pinken die langs het strand geschaard stonden, de vader- landsche kleuren wapperen. Op dezelfde plaats waar een vierde van een eeuw geledende vorst wederom het eerst den voet op den vaderlandschen grond zette, was een mast opgerigt, met groene guirlandes en vlaggen versierd, waarop een kroon geplaatst was. //Juist op hetzelfde uur (des namiddags half twee uur), dat 25 jaren geleden, de landing had plaats gehadwaren de leden van den raad de commissaris van politie en de oud-commis sarisde Protestantsche en Roomsche geestelijken, de laatst genoemde in gewoon priesterlijk gewaad en de overige feest- genootenmet het korps muzikanten der Haagsche schutterij aan het hoofd, in behoorlijke orde, van het lokaal Reeders- burg vertrokken en op de bovengenoemde plek aan het strand aangekomen aldaar werd achtervolgens door bet lid van den raad, den heer Varkevisser, den predikant Booiman den heer Baakden kandidaat Heken en den luitenent der schutterij Hoogenraad, in gebonden en ongebonden stijl, toepasselijke aanspraken aan de talrijk vergaderde menigte gehoudenwaarna de trein zich begaf naar het huis waar een vierde van een eeuw geledenOranje het eerst weder een Nederlandschen drempel betradvoor dit huis genaderdsprak deszelfs tegen woordige bewoner, de predikant Meulemans, de talrijke me nigte in eenige gepaste bewoordingen aan, en las ten slotte een door den dichter Gebel op het feest van den dag ver vaardigd toepasselijk gedicht voor, waarop men zich weder, voorafgegaan door het bovengenoemde muziekkorpsnaar Ree- dersburg begaf. uTe vijf uur had er een vriendschappelijke maaltijd in het Heeren-logement plaats, die door meer dan 60 genoodigden werd bijgewoond. Daarbij heerschte gepaste vrolijkheid, en maakten ongeveinsde liefde voor Koning eu Vaderland het hoofdonderwerp uit der met geestdrift ingestelde toasten. On der deze laatste merkte men er een op van den eerwaardigen R. K. pastoor der gemeente, den heer Quant, die bij de uit breiding van den door hem ingestelden feestdronk: //Op den besten der Koningen," over de weldaden uitweidde, welke zijn gemeente van Z. M. genoten heeft, en waarvan het fraaije R. K. kerkgenootschap dat sedert weinige jaren Scheveningen versierd ten bewijze verstrekt. 'Terwijl bij dezen maaltijd alle aanzienlijken van het dorp vereenigd waren heerschte ook overal elders in Scheveningen tot zelfs in de schamele woningen van arme visschers, feeste lijke vreugde. Alle de bewoners droegen de geliefde oranje kleur. Vele huizen van het dorp waren geïllumineerd en de geheele rij langs het strand liggende pinken met lantaarnen verlicht. Op sommige plaatsen brandde men teertonnen, en juichte de menigte bij den vrolijk oprijzenden vuurgloed. Tot laat in den nacht hoorde men overal in het dorp vaderland- sche liederen en kreeten aanheffenen de geheele feestdag t die geenerlei stoornis leed zal bij Scheveningsbewoners even onvergetelijk zijn, als de dag zelf van den 30sten Novem ber 1813. Wij zullen hierbij alleen voegen, dat sedert dat tijdstip velen die toen de feestviering leidden of bijwoondenreeds overleden zijn, doch dat er evenwel nog sommigen zijn, die zich nog steeds de viering van 30 November 1838 te Sche veningen met genoegen herdenken. Bij de te 's Hage plaats gehad hebbende aanbesteding voor behoeften van 's Rijks Marine zijn als minste inschrijvers aannemers geworden voor het leveren van 11000 kannen je never met accijns zonder het vaatwerk de HH. Boelen en Verschuyl te Leiden voor 37,41. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft met 23 tegen 10 stemmen aangenomen een voorstel van eenige raadsleden om geen burgerschool tegen verhoogd schoolgeld opterigten waarmede een antwoord gegeven is op de vraag: of het voor meergegoeden bestemd bijzonder onderwijs een onderwerp van gemeentezorg moet zijn, zoodat de gemeente als concurrent van dat onderwijs moet optredendan wel of de particulieren zich daarmede behooren te belasten? Met dit laatste denk beeld 't geen dat der voorstellers washeeft de meerderheid der raadsleden zich vereenigd, ook op grond van art. 16 der wet, regelende het lager onderwijs. Bij het onweder, dat Woensdag nacht heeft gewoed, is de bliksem niet alleen te 's Hage in een korenmolen geslagen, maar ook in de kerk te Hp, die met de pastorie is afgebrand en te Edam in den houtzaagmolen van den heer Teengs, die ook in den asch is gelegd. Dat het zeer gevaarlijk is, bij het uitrijden van ponten of veerschuiten in het rijtuig te blijven zittenis meermalen gebleken, terwijl men bij het beschouwen van sommige opwe gen aan dijken zich moet verwonderen dat er niet nog meer ongelukken plaats hebben. Een treffend voorval, dat Dingsdag avond aan het Panner- densche veer plaats had, vervulde Woensdag elk, wie het vernam, met deelneming: De nog eenig ongehuwde dochter van den te Huissen wonende hoogbejaarden G., diens voor- naamsten steun en troost, met haren zwager H. W. van Her wen in een chais huiswaarts keerendepasseerden bij gevolg bovengenoemd veer. Bij het uitrijden der pont geleidde de veerknecht het paard tot bijna boven aan den dijk, toen H. hem toeriep: //laat nu maar los!" het paard, tegelijk met de zweep aansporende, dat in plaats van vooruit te gaan, nu, hetzij door het opschuiven van het tuig of achteroverhangen van het rijtuig, hetzij door eenige andere oorzaak, achteruit liep, en daar er geen beschutting langs den afweg geplaatst isdoor een zijdelingsche wending op den steilen met steenen geplaveiden kant van den dijk geraakte, waardoor het rijtuig met paard en al naar beneden tuimelde, met het ongelukkig gevolg; dat de dochter van G. bewusteloos naar binnen ge dragen en ofschoon terstond onder geneeskundige behandeling gesteldeen uur daarna overleed. H. is er zonder eenig letsel afgekomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 44®. Vrijdag morgen te 5 uur 45°te 8 uur 47°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 48°. Te Bazel heerscht een ziekte onder de dienstmeisjes te wetendie van zelfmoord. Dezer dagen zijn uit den Rijn 5 lijken opgehaaldbij welke men schriftelijke verklaringen vond dat teleurgestelde liefde haar tot dien stap had gedreven, en Maandag vischte men weder het lijk van een dier elegant gekleede jonge meisjes opbij wien een met een aanzienlijke som aan goud gevulde portemonnaie gevonden werd. Uit Ruhrort wordt gemeldt, dat in het voorjaar een aanvang zal worden gemaakt met den bouw eener vaste brug over de Ruhr, voor rekening van den heer Haniëldie het

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2