Men meldt ons uit Curagao dd. 5 January: Buitenlandsch Nieuws. Lank hout de eerste hier te iande, die den kleurendruk op portretten toepast. Eenige voor de gelegenheid geschikte en net gedrukte dichtregelen zijn bij de afbeelding van de feest- trophée gevoegd; zij zijn van Dr. Wap, die zooveel voor de goede leiding van den bedoelden optogt gedaan heeft. Be minnaars van kunst mogen wij de kennismaking van dezen arbeid allezins aanbevelen. In de vorige week is in den Hout te Haarlem een steen gevonden, welke door eenige deskundigen als een zoogenaam- den dondersteen herkend is, doch aan een nader onderzoek onderworpen zal worden. De Nederlandsche Spectator geeft een plastische voor stelling van //een nieuwe methode om te komen tot de waar heid, aan de jonge theologen te Leiden gepredikt," met een onderschrift uit de Toespraak van Prof. Rauwenhoff bij de opening zijner akademische lessen, getiteld: Heroën in de ge schiedenis, van den volgenden inhoud: //Er moet voor den mensch waarheid te vinden zijn als het hem slechts ernst is haar te vinden." "Geen besluiteloosheid, geen slingering, her- en derwaarts!" "Geen wanhopig terugvallen in het oude 1" "Slaat er u door heenmaar in ernst en oprechtheid In een vergadering van aandeelhouders der Enschedésche katoenspinnerij is besloten tot den verkoop der établissementen te Almelo. Beroepen tot 2den predikant te Katwijk aan Zee Ds. W. J. Geselschapthans te Heemstede. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Oos- terwierum de heer A. H. Duval Slothouwer, kandidaat bij het prov. kerkbestuur van Utrecht en te Wolfaartsdijk Ds. J. H. Guldenarm, pred, te Oosthem. Bedankt voor het beroep naar Op- en Neder-Andel door Ds. J. A. ten Bokkel Huinink, pred. te Oud-Alblas. Gedurende de maand Januarij zijn 503 baden aan de badinrigting op de Bloemmarkt alhier genomenwaarvan 69 door dames en 434 door heeren. Bijzondere berigten uit Batavia behelzen bet volgende: De langgewachte Japanners zijn hier op hunne reis naar Nederland aangekomen. Ze waren met de Calypso uit Japan gezeild, maar de zoekende geest van jufvrouw Calypso uit de fabelleer schijnt daar aan boord te zijn geweest. Het schip Calypso is namelijk nabij Poeloe Lepar verongelukt. De ge- heele bemanning werd gered, en de Japansche reizigers zijn hier per stoomboot Palembang aangebracht. Ze trekken alge- meene attentie in hun nationaal kostuum. Er zijn onder hen die een prettig gezigt, een energieken kop hebben. Ze spreken allen vrij goed Hollandschhoewel met zeer gebrekkige uit spraak ze verstaan 't perfect. Ze bezoeken al wat beziens waardig is. Ze hebben een uitstapje naar Onrust gemaakt de hospitalenhet artillerie-magazijn de kazerne enz. enz. be- zigtigd en overal laten ze een'^gunstigen indruk achter. Ze leggen een zeldzame weetgierigheid aan den dag en geven doorslaande bewijzendat. ze zeer goed t'huis zijn in de voor bereidende wetenschappen. Ze toonen een groote voorkeur voor al wat machinerie is, en geneerden zich b. v. niet, om bij het zien werken eener machine in de hanebalken van het gebouw te kruipen of plat op den buik op den grond te gaan liggen ten einde de werking in alle minutieuse onderdeelen te kunnen nagaan. Ze zijn zeer beschaafd in hunne manieren en schijnen niet zoo nationaal om onze Indische tafel aftekeurenintegen deel, ze bewijzen alle eer aan onze spijzen en dranken. Hun plan moet zijn omna verschillende vakken bestudeerd te hebbenmet een in Holland te bouwen stoomboot naar hun vaderland terugtekeeren. Ze vormen het état-major van een oorlogsbodem, nl. de kommandant, de 1ste officier, drie lui tenants en twee officieren van gezondheid. Verder zijn er twee taalkundigen en zes werklieden onder. Deze laatsten zijn van inferieureD rang. De 1ste officier vooral heeft een flink intel ligent voorkomen. Hij heeft o. a. twee reizen naar Amerika gedaan. In Holland zal hij zich vooral op den scheepsbouw toeleggen; de kommandant zal voornamelijk de taktiek bestu deren. Algemeen is men van opinie, dat de Hollandsche leer meesters alle mogelijke satisfactie van hunne aanstaande dis cipelen zullen hebben. Uit de Curaijaosche Courant. "Den 25sten December II. heeft een aantal slaven van het stadsdistrict zich op het Gou vernementshuis bij den HEGestr. heer Gouverneur der kolonie vervoegd en zoo voor zich als in naam hunner lotgenooten hunnen dank betuigd voor de groote weldaad waarmede Z. M. de Koning hen heeft begiftigd door de opheffing der slavernij in deze kolonie, op 1 Julij 1863. "Naar wij vernemen, zijn zij door den heer Gouverneur met groote minzaamheid ontvangenmet aanbeveling van kalm en tevreden het tijdstip der bevrijding aftewachten en door werkzaamheid, ondergeschiktheid en getrouwe pligtsver vulling het bewijs te geven, de weldaad, welke hun nu reeds verzekerd is, waardig te zijn." De slaven zijn over het algemeen van meening, dat zij hunne aanstaande vrijheid te danken hebben aan den heer de Rouville, procureur des Konings, die zich te dien einde naar het Moederland zou begeven hebben. Eenigen hunner hebben daarom op lsten Kersdag een Curaijaosche serenade op klaar lichten dag gebracht aan den waarnemenden procureur. Die 1ste Kersdag, zoowel als de dag te voren en de volgende dagen tot en met Nieuwjaarsdag, zijn voor de slaven-bevol- king, en wel voor de geringe bevolking in het geheelvreugde dagen avonden en nachten die zich kenmerken door muziek zingen, dansen, langs de straat loopen met vaandels, mas kerade, en vooral door het afschieten van allerlei soort van vuurwerk. Alles is echter dit jaar in de beste orde afgeloopen zonder eenige wanordelijkheden, hetgeen als een bewijs kan worden aangemerkt van den goeden geestdie ook de slaven bevolking bezielt en die alles goeds doet hopen als eenmaal de emancipatie daar is. Men ziet hier dien tijd dan ook niet met bezorgdheid, ten minste ten aanzien van het gedrag der vrijgemaaktente gemoet; wel ten aanzien van den toestand van de plantagehouders, die er natuurlijk ontzaggelijk bij zul len verliezenals zij een groot gedeelte van hun kapitaal d. i. hunne slaven, verliezen. Een slaaf toch brengt hun in den regel 4 of 5 maal meer op, dan het vergoedingsgeld, dat zij bij de emancipatie zullen erlangenterwijl zij dan nog genoodzaakt zullen zijn vrijlieden te huren om hunne gron den te bewerken. De overgangsperiode zal voor velen zeer kri tiek wezen. Ofschoon onze Courant verleden week had berigtdat de pokken-epidemie over was en er sedert 13 November zich geen nieuw geval had voorgedaan, zoo heeft men thans weder eenige gevallendie echter voor varioliden of voor waterpok ken verklaard worden, 't Zijn vier slaven en overgebracht in het hospitaal aan de Spaansche zijde, 't Is waarlijk te hopen dat de ziekte een einde neme. - De regendie zeer laat be gonnen is, gaat ongelukkig niet door; een slecht vooruitzigt voor de planters. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Zondag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 35°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 43°, te 5 uur 44°, te 8 uur 43°, te 10 uur 44°. Maandag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 44°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 46°. De nationale vergadering van Griekenland is thans ein delijk geconstitueerd. Zij heeft besloten voorloopig een presi dent voor een maand te benoemen. Het is te hopendat de keus op een president zal vallendie energie genoeg heeft om aan de wanorde paal en perk te stellen. De Movimento meldt uit Caprera, dat Garibaldi den 16den Januarij voor de eerste maal het bed verlaten en den 22sten, op krukken steunende, een wandeling buiten's huis gedaan heeft. Den 24sten vermaakte hij zichin een bootje gezeten met visschen. Doctor Bazile heeft het eiland reeds verlaten. Albanese is de eenige geneesheerdie bij Garibaldi Achterge bleven is. Op het hofbal, 11. Woensdag te Brussel gegeven, heeft de hertogin van Brabant zich een geruimen tijd met den Ne- derlandschen gezant onderhouden en haar hoop te kennen ge geven om in den aanstaanden zomer te kunnen voldoen aan

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2