Buitenlandsch Nieuws. schrijven. Niettegenstaande de vele moeijelijkheden en onvol- j komen heden aan een eerste opvoering eigenwaardoor vele schoonheden te loor gaan of onbegrepen blijvenliet deze voorstelling toch in veler gemoed een hoogst weldadigen in druk achter. In dit tooneelspel toch zijn negen tafereelen met den meest kieschen smaak bewerkt, zijn als 't ware alle schoone momenten van Victor Hugo's kunstgewrocht in korte maar toch duidelijksoms scherp geteekende trekken weer gegeven. Over het algemeen was dan ook de opvatting van het stuk door het tooneelgezelschap niet onverdienstelijk hoezeer bij sommige een weinig meer natuurlijkheid wel mogt gewenscht worden. De heer Driessen kweet zich voortreffelijk van zijn taak en liet de edele figuur van Jean Valjean alle recht we dervaren. Mevrouw Valois Sablairolles en Mevrouw Piceni, de eerste als Fantine, de laatste als Eponimezij ook alle hulde gebracht. Doch zoo we reeds zeiden de geheele voordracht, vooral voor een eerste maal, had vele verdiensten. De mise en scène was prachtig. Bijna bij iedere scène werden de hoofdacteurs teruggeroepen en ten slotte viel ook den schrijver, den heer Kiehl, de wel verdiende eer te beurt van persoonlijk de hulde van het pu bliek te ontvangen. Ter vervulling der bestaande vacature bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam, is opgemaakt een zestal, bestaande uit de predikanten: F. C. A. Pantekoekte Schiedam; F. Rauwenhoff, te Zalt-Bommel; H. G. Hagen te Leiden Hoog te Haarlem; C. P. Hofstede de Groot, te Dwingelo en J. Steinfortte Bloemendaal. In 1862 waren in Nederland in dienst 1574 Hervormde predikanten. 64 Evangelisch Luthersche 11 Hersteld 130 Doopsgezinde 24 Remonstrantsche 245 Christelijk Afgescheidene 1800 Roomsch Katholieke geestelijken. 3848 bedienaren der Christelijke godsdienst in het geheel. De Gemeenteraad alhier heeft in hare zitting van beden Donderdag benoemd tot leden der gezondheidscommissie de HH. P. L. Tichler, Mr. S. Tak en Dr. E. van der Ven; tot praelector in de verloskunde Professor A. E. Simou Thomas met 11 stemmen (Dr. C. ter Laag verkreeg 8 stemmen) en tot stadsomroeper Samuel Platteel. Nog is besloten aan de geoctroijeerden van den Straatweg buiten de Rijnsburgsche poort te kennen te geven dat de Raad ongezind is een nieuw contract aantegaan; terwijl HH. Burgemeester en Wethouders zijn belast met een onderzoek betreffende den toldie aldaar geplaatst is op den weg die aan de gemeente toebehoort, eu alsmede ten aanzien van den inhoud van het octrooivoor den aanleg van den weg tusschen de Poelbrug en Oegstgeest. Heden namiddag te 4 uur ontstond er brand in den schoorsteen van het huis, op den hoek der Breedestraat en Koornbrugsteeg alhier, toebehooreude aan den heer Hubrecht. Door de spoedige hulp van een stadsbrandspuit is de voort gang gestuit. Berigteu uit de Kaapkolonie van 21 December jl. door de Londensche dagbladen medegedeeld, melden dat bet bin nenland van de Oostelijke provinciën der koloniealsmede de Hollandsche gemeenebesten van Zuid-Afrika bij voortduring door droogte geteisterd werden. Het vee stierf er dientenge volge bij duizendtallen en de levensmiddelen waren zoo hoog in prijs, als in tijden van hongersnood. Hierdoor waren echter de Kaffers van den Zolo-stam genoodzaakt hunne oorlogzuch tige plannen te laten varen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 41°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 40°. Donderdag morgen te 5 uur 38°, ie 8 uur 38°, te 12 uur 43°, 's namiddags te 4 uur 46°. Te Kowno in Litthauen had onlangs de overste Ulann j van het Russische regement Dragonders, dat te Sezawle ia bezetting ligtde gelden voor zijn regiment geïncasseerd eu was weder op weg naar zijn garnizoen. Nu had hij de gewoonte om bij ieder station, waar men van paarden verwisselde, bedaard vooruit te wandelen, totdat zijn reiswageu hem weder inhaalde. Zoo had hij zich van zeker station ongeveer 10 minuten verwijderd, toen eensklaps een wagen naar hem toe kwam rijdenwaaruit een heer eu een dame stegen. De laatste sprak hem zeer beleefd aan en zeide, dat men voor revolutie in Polen, die weldra zou uit barsten geld noodig had en dat zij hem dus verzocht de 11,000 roebels, die hij bij zich had, haar te overhandigen. De officier lachte hierover en haalde zijn revolver uit den zak, evenzoo deed de dame en beide schoten vielen te gelijk. De overste Ulann werd in de zijde gewond en terzelfder tijd door een strik dien men hem om de voeten getrokken had op den grond geworpen. Met zijn hoofd op den harden bodem vallende, verloor hij zijn bezinning en wist niet meer wat met hem geschied is. Toen eindelijk zijn wagen van het station aankwam, vond zijn bediende den pet van zijn heer op den weg liggen en hoorde gesteun uit een naburig boschje. Daar vond hij den overste zonder bezinning liggenzwaar aan het hoofd gewond. De 11,000 roebels Staatsgelden eu 2000 roebels particuliere bezitting waren hem ontroofd. Men heeft de daders van dat stout bedrijf nog niet kunnen ont dekken. Garibaldi heeft aan een jeugdige Russin die hem haar portret zondmet verzoek om een woord van symphatie voor Rusland, geantwoord: *Lief kind! Gij vraagt mij een woord van symphatie voor Rusland waar gij geboren zijt. Christus werd aan de oevers van den Jordaan geboren, en toen hij verkondigde dat alle menschen broeders warenvraagde hij niet, of zij aan den oever der Newa of van de Weicbsel het levenslicht zagen. De Russen zijn onze broeders, wijl ik gezien heb, dat de zelfde zon de schoone druiven van Italië en het prachtige graan der onmetelijke velden van uw vaderland doet rijpen." Het Pruissiscbe Heerenhuis heeft tot ledeu eener com missie van onderzoek van het wetsontwerp betreffende de vis- scherijen benoemd de heeren Hering (haring), von Plötz (van Voorn), Prins Salrn (Zalm) en von Zanner (van Baars). Men leest in den Courrier du Bas RhinOnze naburen uit de Paltz geven een voorbeelddat men in Frankrijk be hoorde natevolgen. Men heeft namelijk te Tweebruggen een bijzondere school voor dochters van kooplieden opgerigt, waar men het boekhoudende correspondentiehet koopmansreke- nenenz. zal onderwijzen. Zaturdag morgen vernam men te Kassei het plotseling overlijden van den luitenant-generaal buiten dienst von Hay- nau, en tevens het gerucht dat hij zich zeiven om het leven had gebragt. Dit gerucht heeft zich maar al zeer bevestigd, naardien het bij gerechtelijk onderzoek is gebleken dat de ge neraal zich met een zakpistool in den mond had geschoten waarop de dood onverwijld gevolgd is. De kogel was in den schedel blijven steken het hoofd uitwendig onbeschadigd ge bleven. Ofschoon de aanleiding tot deze wanhopige daad nog niet met zekerheid bekend is, gelooft men die toch in verband te mogen brengen met de vroeger medegedeelde benoeming van den generaal von Specht tot kommandant van Marburg, hoewel die benoeming op zich zelf minder als eervol dan als een soort van verwijdering wordt aangemerkt, Eenigen tijd geleden had von Specht von Haynauwegens een beleediging in de dienstuilgedaagden geweigerd met hem te verzoenen waarna hij op aanklagt van von Haynau tot langdurige ves tingstraf veroordeeld \yerd. De weelde en verkwisting blijft de kanker van het Fransche hof. De Keizerin is altijd de eerste op de soirees, waar de grootste pracht wordt ten toon gespreid. Keizerin Eugènie droeg op de soiree in de vorige week een hemelsblaauw kleed met epauletten van rose reines-marguerites, terwijl een vlinder van diamanten op haar kapsel fladderde. Haar toilet op de laatste soirée bestond uit een wit kleed van tule met een overtreksel van grijs gaas, waarop de prachtigste made liefjes en anjelieren van diamanten vonkelden. De gemalin van den Maarschalk Randin had op het door haar gegeven groot

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2