Binnenlandsch Nieuws. Verspreiden onder den handwerkstand en fabriekarbeiders. De uitkomst heeft beweren, dat slechts een niet noemenswaardig aantal zich daarvoor een geringe geldelijke opoffering wilden getroostenmaar verreweg de meestendie wel een gulden konden missen om daarvoor gedurende dertien avonden iets te hooren, wat hun van het hoogste belang is, schenen liever de 7| cent 'sweeks aan wat anders te besteden, dat onder de ounoodige verteringen kan worden geteld. Zóó ging het steeds en zóó gaat het nog en zóó zal het nog gaan jaren lang, totdat de wetgever bij tijds bepaald heeft, dat niemand tot de uitoefening van eenig beroep of bedrijf zal worden toe gelaten dan die een bepaalden tijd heeft schoolgegaan. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Oeffeit H. Geurts; voorts eervol ontslag verleend aan de mi litie-commissarissen J. E. Muller in het 3de militie-district van Zuid-Holland, A. J. M. van der Mey in Drenthe en A. J. P. Storm de Grave in het 2de militie-district van Lim burg en aan den heer A. van Tonderen als controleur der dir. belastingen en van het kadaster in Overijssel; alsmede benoemd tot controleur in de provincie Overijssel W. van Konijnenburg, adj.-controleur te Maastricht en in diens plaats den surnumerair F. H. de Gelder; tot militie-commissarissen den gepension. majoor der artillerie J. G. Usener in bet 3de militie-district van Zuid-Holland, (Hoofdplaats Leiden) den ge- pens. majoor der artillerie A. P. Carrée in Drenthe en den gepens. majoor der infanterie G. E. Roelants in het 2de militiedistrict van Limburg. Met zekerheid, kan men mededeelen dat de laatste be- rigten ten hove ontvangen betreffende den toestand van Z. M. den Koning van Wurtemberg, van dien aard zijn, dat van een reis van H. M. naar Nisza nog niets bepaald is, en die reis dan ookindien er geen ongunstige berigten ontvangen worden, vooreerst geen plaats zal hebben. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft een commissie benoemdom aan Z. M. den Koniüg persoonlijk hulde en dank overtebrengen voor de behartiging van Amsterdam's be lang en de doorgraving van Holland op zijn smalstterwijl op den aanstaanden verjaardag des Konings de burgerij zal worden in de gelegenheid gesteld om van haar sympathie te doen blijken. Men leest in de Arnhemsche Courant Een adjunct-commies bij Koloniën had een resolutie opge maakt, en daarin bij vergissing den belanghebbende genoemd officier bij de infanterie, in plaats van bij de artillerie. Later krijgt de adjunct-commies de door hem opgemaakte minuut die door den secretaris-generaal was goedgekeurd weder in handen hij slaat, het verkeerde woord door en zet er het goede boven. Intusscben was de expeditie der resolutie reeds uitge reikt en komt het den 3ecretaiis-generaal ter ooredat daarin een misstelling staatbij doet de minuut ligten en most horrible! ontdekt dat de adjunct-commies zich verstout heeft, veranderingen te maken in een stuk dat. hij, degroote F., voor gezien heeft geteekeud! Hij grijpt terstond naar de pen en schrijft een nota, waarin hij, gewagende van //ver- vaisching van stukkeDbehoorende tot gouvernements-archi- venden schuldigen adjunct-commies op onbarmhartige wijze doorstrijkt en hem belooftdat hijbij de geringste afwijking van zijn pligtonmiddelijk tot ontslag zal worden voorge dragen. Met dit zwaard van Damocles boven zijn hoofdhad de rampzalige adj.-commies geen gerust oogenblik meer; de se cretaris-generaal zat hem daarbij voortdurend op de hielen en maakte hem het hagje zoo zuur, dat hij er de tering van kreeg en in elkaar zakte. De gronden waarop de Gemeenteraad van Arnhem met zulk een overgroote meerderheid het aanbod van den heer de Heus, om een nieuw contract omtrent de gasverlichting voor den tijd van 20 jaren te sluiten heeft verworpenwerden vooral door den heer Henny aangevoerd, die beweerde, dat de wetenschap, die in deze eeuw als het ware wonderen heeft gewrochtook wat de productie van licht aangaathaar laatste woord nog niet heeft gesproken, terwijl hij, bij de ontzagge lijke kolenbeddingen die er bestaan en voor wier uitputting nog in langen tijd geen zorg kan rijzen en bij de toeneming der middelen van vervoer, hij ook niet vreest voor verhoo ging, maar meer waarschijnlijk acht vermindering der prijzen van de steenkolen. Hij meent niet te zeer van optimisme ver dacht te kunnen wordenwanneer hij het er voor houdtdat na eenige jaren de prijs van het gas aanmerkelijk zal zijn gedaaldin welk gevoelen hij versterkt is geworden door het ingekomen adres van de heeren Verwaaijen en Cohendie zeker het gas over 6 jaren niet voor 2,50 de 1000 kubiek voeten zouden aangeboden hebbenindien zij niet overtuigd waren het er alsdan met winst voor te zullen kunnen leveren. Maandag heeft te 's GraveDhage, in het hotel de l'Eu- rope, een vergadering plaats gehad van de belanghebbenden bij de scheepvaart op den Rijn. Ter bijwoning was een com missie uit Duitschland herwaarts overgekomenwaarvan de leden hun intrek in gemeld hotel hebben genomen. Er is besloten aan het Nederlandsch gouvernement aan te bieden een verzoek tot afschaffing der bakengelden op de Waal en de Lek, daar die voor de scheepvaart als te drukkend zoude te beschouwen zijn. De regeringen van Pruissen en Baden zouden hebben aangedrongen in de overige Rijnoever-staten het der rechten van het octrooi opteheffenmen moet zelfs aangedrongen heb benten einde de Rijnoever-staten te gemoet te komen wegens de concurrentie der spoorwegen niet alleen maar het ge- heele octrooi afteschaffen. Eindelijk moet besloten zijn het politie-reglement voor de scheepvaart op den Rijn te herzien. De heer A. von Sybelvoorzitter van het comité, heeft tot nadere ondersteuning van hetgeen ten deze beoogd wordt, bij de Ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken een ge hoor gehad. Uit Scheveningen schrijft men, dat het Fransche vaar tuig: le petit Henry, beden van voor Scheveningen vertrok ken en na drie malen met de vlag te hebben gesalueerd zee waarts gestevend is. Men schrijft uit Harlingen van 23 Januarij Zeer opmerkelijk zijn vaak de verschijnselen in de natuur. Dingsdag en Woensdag, 20 en 21 dezer, hadden wij hier een hevigen storm. Te Londen insgelijks daar veranderde de storm bijna in een orkaandie vele daken deed schudden en grootendeels van plaats veranderen. En toch had de Engelsche stoomboot Lion welke toen van daar naar Harlingen vertrok het zachtste winterweder op zee, zelfs zoo, dat de passagiers op het dek logeerden en van wind noch koude eenig hinder gevoelden. Zondag morgen had in de Groote kerk te 's Gravenhage een indrukwekkende plegtigheid plaats. Voor de gemeente trad op de buitengewoon hoogleeraar in de godgeleerdheid te Gro- ningeu E. J. Diest Lorgion die tot tekst gekozen had de woorden uit Johannes XIII: 34 en 35. Bij welke gelegenheid ZWEerw. zijn zoondie als leeraar naar onze West-Indische bezittingen zal vertrekken plegtig met de handoplegging voor dat heilig dienstwerk inzegende en bevestigde. Nadat door ZWEerw. en de tegenwoordig zijnde predikanten de handop- legging had plaats gehad, schetste ZWEerw. in warme taal het gewigt van de taak weggelegd voor een leeraar om nu naar de West-Indische bezittingen te vertrekken, bij de op handen zijnde opheffing der slavernij in die kolonie. Hij smeekte 's Hemels zegen voor den thans bevestigde af, vooral bij het zoo moeijelijk en gewigtig dienstwerk dat hem te wachten staat. Deze plegtigheid bracht op de aanzienlijke schare een diepen indruk te weeg. Wij vernemendat op aanstaande Vrijdag in den open bare vergadering met dames van de Leidsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschap pen als sprekers zullen optreden de heeren Ds. W. T. van Griethuizen van Rotterdam en J. D. Blanken van Leiden. De majoor C. L. F. Roos bij het regt. vesting-artillerie verliet heden Dingsdag onze stadwaar hij als kapitein bij het regt. veld-artillerie in bezetting lagmaar bemind zoowel in de kringen der burgerijwaar hij het gezellig verkeer ge noot als bij zijn kameraden van verschillenden rang en wapen. Zijn vertrek naar zijn nieuwe standplaatsGroningenis voor

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2