Collation. Stoomzagerij: De Maria. BIJBELSCH MAGAZIJN VOOR ALLE STANDEN, Advertentiên. Leidsche Studentencorps Nederlandsch Mettray JALOUSIEN EN VEEREN Nieuwe goedkoope uitgave van het alom gezochte OFFICIEEL NIEUWS. 9. H. LAKIVK COMP. Maandelijks verschijnt eene atiev., bevattende 2 tafereelen uit he Oude, 2 tafereelen uit het Nieuwe Verbond met Vier Staalgravuren, voor slechts 25 Cent. De inteekening is alom opengesteld. afioopen, in geen geval nog langer raogt blijven betalen. Horace Vernet, de dezer dagen overleden schilder, was onder de regering van Lodewijk Philips directeur der Parij- sche akademie en een lieveling van den burgerkoning. Deze bood hem den rang aan van pair van Frankrijk. Vernet wees die eer van de hand. Lodewijk Philips vroeg hem naar de reden dier weigering. "Sire," zeide hij, //ik begeer geene pairschap, omdat tegenwoordig de burgerstand in de hoogt gaat, terwijl de adel in de publieke opinie daalt." //Dat kan geen motief wezen voor uwe weigering," antwoordde de Ko ning, "want de leden der Kamers zijn goeddeels van burger lijke afkomst." //Gij hebt gelijk, Sire!" beweerde Vernet, na die opmerking, //maar hadt gij mij uit laten spreken, ik had u bewezen, dat ik nog verder ga. De adel is dood, de bur gerij gaat weer naar benedenmaar de mannen van de kunst wereld daarentegen met stoute vlugt naar boven. Laat mij daarom eenvoudig kunstenaar blijven." Een andermaal droeg de Koning hem de vervaardiging eener schilderij opdie Lo dewijk XIV zou moeten voorstellenaan 't hoofd van de troepen die Valencienne belegerden. //Dat kan ik niet op mij nemen Sire," zeide Vernet, //zijne allerchristelijkste majesteit bevond zich toch op dit oogenblik niet voor de stadmaar wel op een paar uren afstands van daar en wel in een molen waar toevallig ook madame de Montespan zich bevond; Lode wijk de XIV zag de muren van Valencienne niet voor ze gevallen waren." "Al goed," antwoordde de Koning verstoord //maar dat hij er wasbehoort tot de traditiën van mijn ge slacht en ook dit feit wil ik door u vereeuwigd zien." Dood bedaard sprak de groote kunstenaar: //ligt mogelijk, uwe ma jesteit, maar ik doe het niet; ter wille van valsche traditiën reconstrueer ik de geschiedenis niet." Van dat oogenblik af scheidden zich voor eenigen tijd de wegen van den vorst en den maëstro. Vernet begaf zich naar Petersburg en bood zijn diensten den Keizer van Rusland aan. Toen een zijner vrien den hem deed opmerkendat daar jn elk geval het despotisme nog meer regerings-systeem was dan in Frankrijkantwoordde hij koeltjes: //Mij wel, maar ik prefereer het despotisme van een Czaar boven dat van een burgerkoning." Nog een anec dote. Voor de galerij van Versailles had Horace Vernet een doek geschilderd, een episode uit het beleg van Constantine voorstellende. Lodewijk Philips zag het en vooral trok de figuur van een gedecoreerden ouden soldaat zijn aandacht. //Wie heeft voor dat portret gezeten?" vroeg de Koning. Ver net noemde den naam, maar liet er onmiddelijk op volgen: //Ik geloof, dat het portret frappant ismaar ik heb mij een vrijheid veroorloofd. De decoratie is van mijn vinding, 'k Zal die wegschilderen." //'t Behoeft niet," zeide de Koning, "die decoratie kleedt den snorbaard zoo goeddat ik u verzoeken zal hem die uit mijn naam te overhandigen." Horace Vernet is Maandag morgen zonder de minste praal ter aarde besteld. Het lijk werd echter door een groot aan tal personen gevolgd, die den kunstenaar de laatste eer wil den bewijzen. De abt Passaglia is, op voordracht van den Minister van eeredienst, tot commandeur der St. Mauritius- en Laza rus-orde benoemd. Zoodra de dood van den Onderkoning van Egypte te Liverpool was bekend geworden, werd op het stadhuis de vlag halverstok geheschen en daar ter stede menig ander teekeu van rouw gegevenomdat de overledene altijd veel belangstel ling voor Liverpool heeft betoond en bijna al zijn schepen aldaar doen bouwen. Het vervoer met den onderaardschen spoorweg te Londen voldoet steeds uitermateop den openingsdag (10 Januarij) werden vervoerd 38,000 personen, Zondag 33,000, Maandag 26,000, Dingsdag 21,000 Woensdag 25,000, Donderdag 26,000, Vrijdag 25,000 en Zaturdag dan 17den Januarij 30,000. Gedurende den hevigen storm, die te Londen sedert Dingsdag heeft gewoeden waardoor vrij wat schade aan ge bouwen en vaartuigen is teweeg gebrachtis een hooge schoor steen omgewaaid en door een huis geslagentengevolge waar van een vrouw gedood, haar man en twee kinderen gekwetst werdenook is een persoon van een schuit in de rivier ge waaid en verdronken. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten dat het register van inschrijving en de alphabetiscbe naamlijst der in 1862 voor de Nationale Militie ingeschrevenenvan den 23sten tot en met den 31sten dezer maandter gemeente secretarie voor elk ter inzage worden nedergelegd dat bezwaren tegen register en lijstbinnen den tijd der nederleggingaan den «Commissaris des Konings, schriftelijk op ongezegeld papier, bij den Burgemeester inteleverenkunnen worden ingebracht. Zij die genegen mochten zijn het Col lation te leverendat gehouden zal wor den door de Leden van het op 9 Februarij 1863worden verzocht vóór den 28sten Januarij hunne Menu's, a vijf gulden het Couvert, bij den On- dergeteekende met franco brieven in te zenden. Nadere conditiën te maken met HH. Commissarissen. T. T. KROON. Leiden, 21 Januarij 1863. De Leden van de Vereeniging Afdeeling Leydenworden uitgenoodigd tot het bijwonen der Algemeene Vergadering dezer Afdeeling, op Maandag den 26sten Januarij 1863, des namiddags ten half ticee ure, in het locaal der Spaarbank op de St. Pieters Kerkgracht, in welke bij eenkomst voor den overleden Commissaris en voor twee in die betrekking aftredende een nieuwe keuze moet worden gedaan. De Ondergeteekenden bevelen zich aan tot het leveren, in den kortst mogelij ken tijd en tegen de civielste prijzenvan alle soorten van alsmede het ZAGEN van belovende eene accurate uitvoering van de opgegeven orders. IW Bestellingen worden aangenomen Warmoesstraat, hoek Pijlsteeg, I, 72, te Amsterdam. Bij G. PORTIELJE ZOON, te Amsterdamwordt bij inteekening uitgegeven: ter verspreiding en bevordering der H. schrift. EEN GEHEEL OORSPRONKELIJK WERK, ZAMENGESTELD DOOR VADERLAND§CHE LEERAREN. Versierd met keurige staalgravuren naar oorspronkelijke teekeningen in roijaal 8®. Alle beminnaren van goede, degelijke en stichtelijke lec tuur wordt dit MAANDWERKdat weder een meer dan getVOnen bijval te beurt valt, en waarvoor zich de gelegenheid tot inteekening met het Nieuwejaar nu zoo juist opdoet, allezins aanbevolen.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 3