N«. 897. Zaturdag 24 January. A0. 1863. Binnenlandsch Nieuws. Koloniale radicale politiek? v Jr LEIDSGH DAKBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie i9 open dagelijks van 10 —4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. II. Waartoe, vraagt gij verder, het practisch nut van dit be toog? Om u in ernstige overweging te geven niet te heulen met hen wier standpunt hen noodzaakt uwe ijverigste tegen- werkers te zijn. Om te protesteren tegen den strijddoor de heeren Groen van Prinsterer en van Lijnden tegen den afge treden Minister van Koloniën gevoerdop den grond dat die Minister te anti-behoudend zoude zijn. Eindelijk en vooral, om u te waarschuwen tegen de behoudende symphatiëndie - zeer in strijd met uw hoofdbeginsel - in het artikel waarover ik handel doorschijnen. Gij verklaart u tegen een revolutionaire afschaffing der dwang- cultuur. Wat bedoelt gij hier met bet woord revolutionair? Waarom was de afschaffing der slavernij in West-Indië, waarop gij terecht roem draagt, niet revolutionair? Eensklaps het bestaande omver te werpen is zoover ik weet niemands be doeling, stellig de mijne niet. Het cultuurstelsel kan niet in één dag, zelfs niet in één jaar worden ter zijde geschoven.- Ook de Javanen zouden door een zoo plotselinge hervorming worden benadeeld. Wanneer de thans ingewortelde dwang b. v. tien jaren mogt zijn uitgeroeid, zou zelfs de radicale partij volkomen tevreden zijn. De hoofdzaak is, dat daarheen reeds nu en met kracht gestreefd worden moge, dat men in ernst overga tot die voorbereiding der vrijheid, welke het Regerings reglement heeft voorgeschreven. Gij zegt verder dat het cultuurstelsel overeenkomt met den aard eener Oostersche maatschappij. Dit hebt gij geleerd van de behouders, en deze hebben het in hun belang verzonnen. De waarheid is, dat de dwangcultuur op Java ingevoerd ge worden is door ons Nederlanders. Dat de inlander ook vroeger een deel van zijn vrijwillig geplanten oogst als) schatting aan den landheer opbrachtis een geheel andere zaak dan dat hij nu genoodzaakt wordt tegen een onbillijk loon producten te teelen voor de Europesche markt. De Javaan arbeidt gaarne naar zijn zin tegen goede betaling, en wordt ongaarne tot arbeid gedwongen tegen zeer slechte betaling - juist gelijk dc Nederlander. Gij zegt dat de Javanen leven als dieren. Ook dat is een verzinsel van behouderswie de zorg voor *de belangen van 't Moederland" verdierlijkt heeft. Ik beweer - en tot staving van mijn beweren beroep ik mij op allen die den Javaan van nabij kennen die hem niet slechts beschouwen met het oog op de Nederlandsche schatkist, en die (dit is de hoofdzaak) in hem hun van natuur volkomen gelijken medemensch en broeder zien - dat het Javaansche volk in zedelijkheid en aangeboren fatsoenlijkheid het Nederlandsche volk overtreft. Begeeft u eens onder een feestvierende menigte op Java en in Nederland. Indien gij dan blijft volhouden dat de Javanen als dieren zijn, en indien gij billijk zijn wilt, dan blijft voor Nederlanders slechts over de naam van duivel. Ik neem thans afscheid van udoch hoop u nog dikwijls te ontmoeten. Gij hebt invloedomdat gij zonder omzien een beginsel voorstaat, dat leeft en kracht heeft in Nederland. Die invloed moet niet misbruikt worden ten behoeve eener partijdie u vijandig is en uit haar aard vijandig zijn moet. Maar die invloed moet worden gebezigd ten behoeve eener partij - laat zij dan de radicale heeten - die met u streeft naar hetzelfde doel, en die met u denzelfden weg bewandelt - al zij het niet altijd dezelfde zijde van dien weg. Zij heeft recht te rekenen op u, gelijk gij moogt rekenen op haar. 's Gravenhage 4 Januarij 1863. H. A des Amorie van der Hoeven. Z. M. de Koning heeft dezer dagen tot HD. kamer jonker benoemd den heer Z. A. J. baron van Brakell-Door- werth. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Buiksloot W. Hart wijk en van Lamsmeer D. Vetman.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1