Buitenlandsch Nieuws. De Zondag jl. te 's ttage geopende tentoonstelling van j voorwerpen van kunst en smaak, welke als prijzen zijn inge zonden in de verloting ten voordeele van de Maatschappij tot Nut der Israëliten in Nederlandmag zich reeds in de eerste dagen in een talrijk bezoek verheugen. Te midden van een aantal voorwerpen van gering belang bevinden zich zeer prach tige handwerken welke rechtmatige bewondering wegdragen en uitmunten door rijke kleurenpracht en fraaije schikking. De kostbare en smaakvolle voorwerpendoor de leden der Vorstelijke familie ingezonden, behooren voorzeker tot de schoonste toezendingen waarop deze tentoonstelling mag roemendoch men mag daarom de fraaije teekeningen van de heeren Bles en Verveer, de vele photographiën en chro- molitographiën van andere meesters en vooral niet de keurige collectie boekwerken, door den boekhandelnar Kruseman uit Haarlem toegezondenonopgemerkt voorbijgaanwelke be langrijke boek- en plaatwerken een schoone en aangename afwisseling aanbieden tusschen de vele handwerken welke de vruchten zijn van de inspanningde zorg en de smaak van het schoone geslacht. Mejufvrouw Clemence Auguste R oyer, van Lausanne de vrouwelijke staathuishoudkundige heeft Zondag avond in den Cercle artistique et littéraire te Antwerpen een voordragt gehouden. Jong en schoon, begaafd met een heldere en bevallige stemmaakt deze wetenschappelijk gevormde dame een gun stige uitzondering volgens de Belgische bladen op het schrikbeeld dat men zich te recht of te onrecht van een savante vormt. Clemence Royer sprak over de 18de eeuw, den toen heer- schenden geest, den karakteristieken ijver voor de ideën dien haar kenmerkte, de liefde tot vooruitgang en de zucht naar al wat nieuw waswaardoor dat tijdperk de eeuw waarin wij leven heeft voorbereid. Zij wees op de rol, welke de vrouw destijds vervulde, en op de letterkundige en wijsgeerige salons, waar de vrouw voorzat en die het middeupunt uitmaakte van de nieuwe geestesrigting. Zeer juist deed de spreekster opmer ken dat het meerendeel der belangrijke werken uit de 18de eeuw aan vrouwen werd opgedragen; dat Voltaire, Diderot, Fontenelle, Condillac hun ernstigsten arbeid voor vrouwen hebben verricht; zij deed al den invloed uitkomen, welke vrouwen op de maatschappij kunnen uitoefenen zoowel in de wereld als in den huiselijken kring, en besloot met de 18de eeuw te verdedigen tegen het verwijt van zedeloosheiddat men zoo dikwerf tegen haar aanvoert maar met oneindig meer recht kan worden te laste gelegd aan de eeuw van Lodewijk NIV, het tijdperk der Ligue of het Hof van Frans I. De begaafde redenaarster werd herhaaldelijk toegejuicht en heeft toegezegd bij haar terugkomst uit Nederland andermaal een voordragt te Antwerpen te zullen houden. Dingsdag morgen tusschen 8 en 9 ure is te Enschedé door den hevigen wind ingestort de nieuw opgebouwde stoom spinnerij van de heeren Stroink ten Cale en ter Weemejhet gebouw was geheel onder dakmaar er hebben geen ongeluk ken plaats gehad. Het koopvaardijschip de Stad Leiden kapt. J. C. van der Poll, is den 15den December 11. op zijn reis van Amster dam naar Samarang met gebroken fokkemast en met meer andere schade te Bahia binnen geloopen doch behoefde niet te lossen. Passagiers en equipage bevonden zich in goeden welstand. De stormdie Dingsdag woedde oefende zulk een bui tengewone kracht uit, dat Dingsdag morgen tegen 10 uur en Dingsdag nacht kwart over 12 uur telkens een windstoot van 96 Nederl. ponden drukking op de vierkante el werd waar genomen. Wij vernemen nader omtrent den brand te Noordwijk, dat deze is ontstaan des namiddags te 3 uur. Het was de buitenplaats Leeuwenhorst van Mr. H. C. J. HoogDijkgraaf van Rijuland. De bouwmanswoning was aan het huis verheeld en niettegenstaande van Noordwijk en Noordwijkerhoutja van alle zijden hulp daagdeis alles op eenige meubelen na verbrand. Het vee is gered. Niets was verzekerd. De krachtig verleende hulp wordt zeer geroemd. Te Sassenheim is de bliksem op hetzelfde tijdstip in de Gereformeerde kerk geslagenechter door spoedig aange- bragte hulp en gelukkiger bijkomende omstandighedendal de kerk in de luwte lag, had dit geen ernstige gevolgen. De heeren Verwaaijen en Cohen te Arnhem hebben aan het gemeente-bestuur aangeboden om na den afloop van het bestaand contract met den heer de Heus de gemeente Arn hem met gaz te verlichten en het gaz aan particuliere ver bruikers te leveren voor hoogstens f 2,50 de 1000 kubieke voeten. Met den meesten lof moet gewag gemaakt worden van het Concert, dat door het Fransche dubbel-quartet-zangers- gezelschap uit Toulouse Woensdag avond in den Leidschen Schouwburg is gegeven. Het programma in twee afdeelingen ver deeld, bestond uit 10 nommers,allen behoorende tot de klassieke muziek. Vele toejuichingen vielen den zangers ten deelenkele malen werden zij teruggeroepen. De uitvoering van gewijde mu ziekstukken op Vrijdag avond in de Stads-Gehoorzaal zal nog meer de verdienste van dat gezelschap doen uitkomengelijk uit Utrecht, waar zulks in de Waalsche kerk plaats had, werd berigten alstoen door het publiek uit den aanzienlijken stand en ook door velen die koraalmuziek kunnen waarderen zeer werd geprezen. Het programma is zoo zamengesteld dat het velen zal uitlokken van de gelegenheid gebruik temaken, om die stichtelijke muziek op een uitstekende wijze uitgevoerd te gaan hooren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Donderdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 44°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 46°. De jongste tijdingen uit Athene ontvangen bevestigen dat de Grieksche questie een treurigen loop neemt. De schat-' kist is ten eenenmale uitgeput en de bevolking neemt bijna geen deel in de leening die door het voorloopig Gouverne ment is uitgeschrevende rooverijen nemen hand over hand toe en de bedriegerijen bij de jongste verkiezingen zijn zoo talrijk geweest, dat men, nu de verificatiën afgeloopen zijn, zich genoodzaakt heeft gezien om aan veertig vertegenwoor digers te weigeren zitting te nemen. Men schijnt nogthans er op bedacht te zijn een president te kiezen. Als candidate» werden genoemd Palamedes en Valbis. Griekenland gaat gebukt onder de regeringloosheid. Men bericht uit Keulen dat een wagen hoog opgeladen met meubelen, door den hevigen wind, op jammerlijke wijze is beschadigd. Bij het omslaan van den hoek eener straat was de breede zijde van het voertuig aan den wind blootgesteld, ten gevolge waarvan de wagen met zoo veel kracht omver geworpen werd, dat genoegzaam al het huisraad werd ver brijzeld. Op een dezer dagen te Keulen gegeven concert door een beroemd virtuooswerd de aandacht van het publiek zeer afgeleid door het gedurig fluisteren van een heer en een dame dat alleen afgebroken werd, wanneer de een op het plafond, de andere op den wand tuurde. Gedurende de uitvoering van een uitstekende compositie van Haydn hielden echter beiden zich zeer stil, hoewel de oogen onophoudelijk werkte. Nie mand begreep er iets van totdat de dame eindelijk zeer snibbig zich liet ontvallen: //ik zeg u, dat er 822 zijn," waarop de heer antwoordde: #gij vergist u, er zijn er 823, gij hebt zeker die één daar in den hoek vergeten." Het raad sel was toen opgelost. Op het concert dat tien florijnen kostte hadden beiden tot tijdverdrijf de gaspitten uit de zaal zit ten tellen. In de vorige week stapten twee vrouwen van den trein uit Mons aan het Zuider-station te Brussel af. Een harer droeg een kind van 7 maanden en verzocht een koetsier het naar een huis in den Leopoldsdijk te brengen. De koetsier reed naar het opgegeven adres, doch daar wilde men het niet aannemen- Hij bracht toen het kind naar het bureau van politiewaar hij het signalement van de twee vrouwen opgaf, die deze list in 't werk hadden gesteldom zich van het kind te ontdoen. De politie hield ze beiden aanop het oogenblik dat zij ge- l

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2