Buitenlandsch Nieuws. gewoed heeft, zijn de nieuw geplanie hoornen op den Langen Vijverberg te 's Hage omver gewaaid. De genezing van Garibaldi vordert snel. De wonde ge neest zoo goed, dat men denkt dat hij in April of Mei weder zal kunnen gaan. Men verbaaltdat Mile. Patti het tooneel weldra zal verlaten om een zeer rijk huwelijk aantegaan. Zelden beleefde men te Scheveningen een aanhoudender storm, dan sedert drie etmalen. Gedurende den afgeloopen nacht was het werkelijk noodweer. De visschers verlieten het strand en hunne pinken nietdie door den hoogen vloed tot tegen de duinen aan zijn opgeworpen. Van schade van belang hoort men niet gewagen. Een pink is te Egmond aan Zee aangezet. Zes pinken van de gansche vloot zijn nog in zee. Dat men over hun lot bekommerd isbehoeft niet te worden gezegd. De zandstuivingen aan het strand zijn zoo hevig, dat men er zich niet dan met veel moeite kan begeven. In den afgeloopen nacht is de gansche houten warande aan de noord zijde van den koepel van Bellevue over het dak van het be- nedengebouw op de Wassenaarsche straat gewaaid. Gelukkig voor den eigenaar dat het gebouw verzekerd is voor wind- schade bij de maatschappij Eölus. Dezen namiddag ten 4 ure zal het hoog water wezen, wordt de wind iets noordelijkerdan zal het water eene ongekende hoogte bereiken. Van het ge meente-badhuis zijn lappen zink geworpen en eenige pannen van het dak van de stallen gewaaid. Aan het Hotel Garni en aan de oesterparken zijn geen schade toegebragt. Volgens waarnemingen gedaan op het Koninklijk Me teorologisch Observatorium te Utrecht was Dingsdag morgen kwart over 8 uur een windstoot van 76 Ned. pond drukking op de vierkante el. Vrijdag 11. werd voor de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch een voor den handel en het handelsrecht belangrijke vraag behandeld. Zeker koopman te dier stede, die vele jaren geleden te Amsterdam was failliet verklaard en wiens insolvente boedel destijds door den curator was ver- elfend werd dezer dagen ten verzoeke van nieuwe crediteuren in staat van faillissement gesteld. Daartegen oppositieop grond, dat zoo lang de eenmaal gefailleerde niet was gereha biliteerd geen nieuwe faillietverklaring had mogen worden uitgesprokenen bovendien de rechtbank die de eerste fail lietverklaring had uitgesprokenalleen in deze competent zou zijn gebleven, in weerwil van de verandering van domicilie. Bij de gehouden pleidooijen werden de gronden voor den ge failleerde nader toegelicht door Mr. N. T. C. J. Sassen ad vocaat aldaarterwijl deze voor de crediteuren in het breede werden bestredeu door Mr. Ph. A. Haas Az., advocaat te Amsterdam. De Gemeenteraad van Deventer heeft tot bibliothecaris en secretaris van HH. curatoren aan het Athenaeum benoemd Dr. W. B. J. van Eyk. Op het dubbeltal stond als eerste kandidaat Dr. A. J. Vitringa, rector aan het gymnasium aldaar. Het batig saldo der exploitatie-rekening van de gemeen telijke gasfabriek te Groningen bedraagt over het afgeloopen jaar f 26,792,90. (Over de laatste 3 jaren heeft dat saldo bedragen f 67,588,85). Behalve dat uit dit saldo alle inte ressen aflossingen en tractementen worden betaaldworden daardoor de straten en het raadhuis gratis verlicht en houdt bovendien de gemeente nog als zuivere winst over 1862 on geveer 6000 over. Een commissie uit den raad heeft dan ook voorgesteld, den prijs van het gas (dat nu 16 cents de kub. meter kost) met 2 cents te verminderen. Vele gasge- bruikers zijn echter van oordeeldatvergeleken met de finantieele uitkomsten der fabriek en den prijs elders, thans de prijs aldaar met 4 cents de kub. meter behoort te worden verminderd. De heer de Heus van Utrecht heeft aan het gemeente bestuur van Arnhem voorgesteldom de gasverlichting aan- tenemen voor den tijd van 20 jarenen aan de particulieren te berekenen gedurende de eerste 10 jaren f 4,50 en in de volgende 10 jaren 4 de duizend kubiek voeten. Reeds den 12den dezer heeft men in de gemeente 't Bildt een patrijzen-ei gevonden. Men deelt uit den Helder de volgende treurige bijdrage mede tot de geschiedenis der tallooze rampen door den nood- lottigen sterken drank te weeg gebracht: Voor een paar dagen werd geneeskundige hulp ingeroepen bij een vier of vijf weken geleden ontijdig bevallen vrouw. De geneesheer kwam en trad in de schamele woning die de duidelijkste blijken droeg van volslagen armoede en ellende; in een hoek van het eene ver trek zat een klein wicht in een tafelstoel, zonder eenig voed sel maar dat was ook alles wat hij aanvankelijk zagde zieke was niet te vinden; eindelijk doet hij de digtgetrokken deuren der bedstede open een walgelijke luchtstroom kwam hem tegen en daar lag de kranke op een handvol stroo, ter naauwernood gedekt met eenige vunzige voorwerpendie de plaats van dek sel vervingen. De geneesheer riep de zieke bij haren naam, maar zij gaf geen antwoord; hij vatte haar bij de hand die nog flaauw verwarmd wasgeen beweging; hij bezag haar na vruchteloos roepen en schudden meer van nabij en kwam tot de treurige zekerheid dat de arme vrouw even te voren het rampzalig leven had afgelegd. Zoo jong nog, zoo noodig voor haar kindlag zij daar aan den eindpaal van haar rampspoe dig leven. De buren bemoeiden zich weinig met de zieke. De geneesheer die hen ter hulpe had geroepengaf deswege een berisping en ontving ten antwoord, dat de man zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging dat zijn vrouw hem daar over dikwijls had onderhoudendat dit gedurig aanleiding tot onaangenaamheden had gegevenwaarmede zij zich noode inlieten, en zoo had de vrouw, die uitgeput was van honger en leed, in de laatste dagen zich te bed gelegd; zij had ver moedelijk de deuren digt getrokken om haar kind niet van honger te hooren schreijen en was zoo den eeuwigen slaap ingegaan. Het kind was van onderen schier ontvleescht door het lang zitten in den barden tafelstoel. Dingsdag avond te 6 uur ontstond er brand in de bouw manswoning van den heer burgemeester Hoog te Noordwij- kerhoutdie door de hevigheid van den wind zich mededeelde aan het woonhuis. De woning en het woonhuis is door de woede der vlammen vernield. Het vee is bijtijds geredmaai de inboedel grootendeels verbrand. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 42°. Woensdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 40°, te 12 uur 42°, 's namiddags te 4 uur 42°. Sedert eenigen tijd boort men te Berlijn spreken van een geheime overeenkomstof hoe men het anders noemen moge, tusschen Frankrijk en Rusland betreffende de restauratie van het koningrijk Polen. De Kroonprins van Frankrijk is den 16den Maart 1856 geboren en zal derhalve den 16den Maart e. k. zijn zevende jaar bereiken en volgens de gebruiken van het Fransche hof aan het toezigt der vrouwen worden onttrokken, om onder dat van mannen te worden gesteld. Men zegtdat het paleis l'Elysée tot verblijf aan den jeugdigen Prins is aangewezen, en dat men zich op de Tuileriën reeds bezig houdt met de zamenstelling van zijn civiele en militaire huis. De maarschalk Vaillant zal tot gouverneur van het huis des Prinsen worden benoemd. De regerende hertog van Saksen Coburg Gotha, Ernst II, neef van Koning Leopold, is Zondag namiddag te 3 uur per extratrein te Brussel aangekomen en aan het paleis afge stapt, waar vertrekken voor hem en zijn gevolg waren in ge reedheid gebracht. Na door den graaf van Vlaanderen en de hertogin van Brabant te zijn ontvangenheeft hij zich naar den Koning op het kasteel van Laeken begeven. De Fransche regering heeft het budget voor het dienst jaar 1864 bij het wetgevend ligchaam ingediend. De uitgaven zijn geraamd op 1778 millioen. Uit Parijs wordt gemelddat aldaar het ontwerp van kardinaal Antonelli, betreffende de in den pauselijken staat intevoeren hervormingen in het rechtswezen en het administra tief bestuur, is aangekomen. Te Bucy le Long hebben twee tweelingzustersde dames Moreau en Judas, beiden den 13den Januarij 1813 gehuwd, den 13den Januarij 1863 hare gouden bruiloft gevierd.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2