N°. 893. Dingsdag 20 Januarij. A°| 1863. Binnenlandsch Nieuws. LEMSCH DAGBLAB. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95 en franco per post f 2.80 in de drie maauden. Afzonderlijke Noro- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van ZegelRegistratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De behandeling der zaak van Giovanni Roncaglioli, die uithoofde van ongesteldheid en de aftreding van den heer ad vocaat-generaal Mr. van Nispen tot Pannerdengeen voort gang kon hebbenis nu bepaald op den 5den February a. s. Op aanstaanden Donderdag, den 22sten dezer, zal de gewone audiëntie van den Minister van Financiën niet plaats hebben. De Arnhemsche Courant komt terug op de bewering dat de afstemming der begrooting van Koloniën geen wijziging kan te weeg brengen in de koloniale politiek van het Kabinet. Daarop laat het blad den wensch volgen, dat de nieuwe Mi nister van Koloniën zich ten opzigte der toepassing van de emancipatie-wetten in West-Indie losmake van de denkbeel den welke zijn voorganger scheen aantekleven. Het verlangt dat Z. Exc. het bijzonder Staats-toezigt op de vrijgemaakten vervange door een algemeen politie-toezigt. Van dien maat regel stelt men zich voor, dat de crisis, welke der Surinaamsche maatschappij te wachten staatzoo niet in hevigheid vermin derd althans aanmerkelijk in duur verkort zal worden. Door den raad van bestuur der Hollandsche IJzeren Spoorweg-maatschappij is aanbesteed het bouwen van een ijze ren brug op gemetselde pijlers over den Rijn aan de Vink bij Leidenminste inschrijver was de heer van Malsem te 's Hage voor f 32,958. Het werk moet 15 September e. k. voltooid zijn. De moordenaar van Mr. Oswald Tulleken te Heerde, G. Bultmanis door het provinciaal gerechtshof van Gelder land tot een tuchthuisstraf van 15 jaren veroordeeld. De ver oordeelde verwachtte het doodvonnis en ging daarom lagchende en springende de gerechtszaal uit. Mejufvrouw C. A. Roger, die van de Fransche Rege ring geen verlof heeft kunnen bekomen om in den Cercle des Sociétés Savantes te Parijs voorlezingen te houden zal Don derdag e. k. te Amsterdam in de maatschappij Felix Meritis optreden. Deze dame is een Zwitsersche uit Lausanne en be oefent met gunstig gevolg de staathuishoudkunde. Zij werd in haar vaderland met goud bekroond voor haar beantwoor ding eener prijsvraag: »Sur la théorie de Plmpot." Ook op het Congres des Sciences sociales, in het vorige jaar te Brus sel gehouden, heeft zij aan de beraadslaging deel genomen. Zij werd daar met belangstelling aangehoord. Zij zal te Am sterdam spreken over: //Le róle économique des femmes." Te 's Hertogenbosch is een opperwachtmeester der mare chaussees, v. Ling, die sinds 50 jaar onderofficier is bij het Nederlandsche leger; het 50jarig bestaan van het Koningrijk der Nederlanden valt ook dit jaar in. Aan het Zaturdag aan de Utrechtsche hoogeschool ge houden admissie-examen heeft zich een tiental jongelieden on derworpen waaronder drie voor de tweede maal. Van de tien zijn er vier afgewezen. Het getal studenten te Utrecht was op 1 November 1862: geneeskunde 54, wis- en natuurkunde 14, godgeleerd heid 167, rechten 172, letteren 16, te zamen 423; elders studerende 29; totaal 452. Te Leiden waren op dat tijdstip studenten in de geneeskunde 82, wis- en natuurkunde 18, godgeleerdheid 100, rechten 259, letteren 28, te zamen 487 elders studerende 37; totaal 524. Zondag nacht is een persoon in beschonken toestand in de Loosduinsche vaart geraakt, doch is door den wind tot onder de brug voortgestuwd. Daar heeft de drenkeling zich aan een ijzer weten vast te klemmen totdat de klapwaker op het angstgeschrei den drenkeling ontdekte. Nadat reeds eenige malen de gazverlichting te Coevorden verschoven was, daar de fabriek nog niet in orde was, werd in de vorige week door de DrentsGhe Courant bekend ge maakt dat. de lang verwachtte gebeurtenisalthans voor de stadslantaarns, op Woensdag den 14den zou plaats hebben. Den geheelen dag reden er reeds van alle nabijgelegen dorpen nieuwsgierigen de poorten binneuen tegen den avond we melden de straten en het marktplein van menschenom de verlichting te zien en de feesten bijtewonenwelke bij die gelegenheid zouden plaats hebben waartoe eenige dagen be vorens een inteekenlijst had gecirculeerder was een corps muziekanten uit Nieuwenhuis ontboden vuurwerken vervaar digd en een bal ingeteekend. Eenige dames hadden zich reeds twee dagen beijverd met allerlei gebak te fabriceren j de ar-;

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1