Buitenlandsch Nieuws. jplaats ofti de politie van de zaak te verwittigen, met achter lating van O., die geen kenteekenen van leven meer gaf. Eenigen tijd daarna keerde de arbeider, vergezeld van ande ren met een wagen terug, waarop het lijk van den gehan genen moest worden vervoerdmen was toen evenwel niet weinig verbaasd het lijk van O. niet meer onder den boom aantetreffen. Het bleek nu, dat deze nog bij tijds was afge sneden enna opwekking zijner levensgeestenzelf naar de stad was teruggewandeld. Zeer benieuwd is men te vernemen of O. nu ook tegen zijn vrouw en B. een klagt bij den rech ter zal indienen wegens schending van huwelijkstrouw en medepligtigheid daaraan. Met 1 Jannarij is te Dokkum ook de belasting op de houden in werking gekomen. Een grappenmaker scheen niet intestemmen met de doelmatigheid dier belasting. Hij liet rondbellen dat er den 8sten dezer gelegenheid zou zijn om in de Groote Breedstraat honden te koopen en te verkoopen. Op het aangeduide uur, tusschen 12 en 1 uur, verschenen op die plaats dan ook een menigte ledigloopers, met en zonder honden, en het gaf veel geblaf, gejuich en geraas. Tegen etenstijd dropen de zamengekomenen allen lagchende af, en zoo de adverteerder een min onschuldig doel had met zijn oproeping, is dit gelukkig verijdeld geworden. Onlangs werden in een Drentsch gehucht de landlieden door het koehoorn bijeengeroepen tot het aanbesteden van de betrekking van nachtwacht en die betrekking bij opbod ge mijnd voor f 26. Voor dit honorarium moet de officiant ge durende vijf maanden elk uur van den nacht de ronde maken i door het gehucht en daartoe heeft hij telkens een half uur noodig. Eiken avond verbrandt hij in zijn woning voor 5 ets. olie en voor 2j cent turf, terwijl men rekent, dat hij wegens slijting aan kleederen en klompen en voor 't gebruik van koffij en tabak ook 2\ cent behoeft. Niemand zal hem daarom slordig of een verkwister noemen. Alzoo houdt de maneiken nacht 17| cent of omstreeks 2 cents per uur verdienende, netto over 7* cent. En hij bad nog een concurrent, die durft zeggen, dat de benoemde hem met het "mijn" te vlug af is geweest. De groene haringvisscherij en de spieringvangst worden sedert eenige dagen te Vollenhoven met goed gevolg gedreven. Het gebeurt niet zelden dat men op één dag met de eerste f 40 a 50 per beug (2 schuiten) verdient. In de bokking hangen heerscht dientengevolge een gewenschte bedrijvigheid, en de verzendingen van bokkingen hebben weder geregeld plaats. De spiering, die buitengewoon groot van stuk is (als een kleine haring)wordt a f 5 per duizend verhandeld. Er hebben zelfs verzendingen op groote schaal van deze visch- soort plaats naar Parijs en elders. Tot dat einde wordt zij stuksgewijs in papier gewikkeld en in mandjes gepakt. Tevens worden aldaar aanzienlijke partijen snoek en andere zoetwater- visch ter verzending naar het buitenland opgekocht. Te Deventer heeft dezer dagen tengevolge van het op leiden eener dame op het casinoeen duel plaats gehad tus schen een student en een onderofficier, waarbij de eerste een weinig beduidende wonde bekwam. Te Staphorst heerscht een ziekte onder de paarden, die begint met verlamming in het achterkruis, waarna de paarden vallen en sterven. Men meent, dat de ziekte ontstaat uit schimmel onder de haver. Uit Dalfsen wordt berigtdat de kersenboomen zoo wel als bessenstruiken reeds knoppen hebben gezetenkelen zelfs reeds beginnen te openen; het zachte weer draagt hier veel toe bij. Als een buitengewone zeldzaamheid dient vermeld te wordendat in de vorige week te Duiven op een boerenplaats bij het station gelegen een nestje met zeven eijeren van een winterkoningje is gevonden. Heeft het winterkoningje, door de zachte weersgesteldheid aangemoedigd], den winter willen trot seren? of is het beestje, bij gebrek aan almanak, door het zachte weder misleid, met de tijdrekening verward? wie zal 't zeggen De berigtgever heeft zich met eigen oogen van de echtheid der zaak overtuigd. Men schrijft uit Zwolle, 11 Januarij: Ofschoon de helft van Januarij nog niet bereikt is, zou men zich verbeel den in de lente te zijn daar bij het zachte weder de bloemen eü vogelen zich reeds vertoodenals de spreeuwen en goud vinkenterwijl enkele kieviten zijn gezien, en de sneeuwklok jes in December reeds te voorschijn kwamen en heden als bloemen zijn geplukt. Deze weersgesteldheid maakt het voor den handen-arbeid op het veld zeer gunstig, daar er reeds veel werk gedaan wordtanders voor de lente bestemd. De turf, waarvan de voorraad in de veenderijen groot is, is bijna onverkoopbaar. De predikant bij de Hervormde gemeente te Dragten ontving, nadat hij voor een beroep naar St. Jacobie-Parochie bedankt had, van de ingezetenen zijner gemeente kostbare geschenken. Een zeer bijzonder voorval kan het echter ge acht wordendat ook een Israëlitisch slager zijn vreugde over dat besluit bewees door den leeraar een Nederl. pond ruuder- biefstuk te vereerenwaarbij een geleidende brief gevoegd was die in hoofdzaak de betuiging zijner blijdschap behelsde over het blijven van Z.Eerw. in de gemeente. In de zitting van den Gemeenteraad alhier heeft de Burgemeester heden in zijn toespraak een kort verslag gege ven van den toestand der gemeente gedurende het vorige jaar. Daarna is tot hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbare school voor minvermogenden benoemd de heer T. A. T. de Leng, en is de jaarwedde van den onderwijzer in het teekenen voor de openbare lagere scholen bepaald op f 600. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 41% des avonds te 8 uur 41°, te 10 uur 41". Donderdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 38°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 37°. In verschillende gedeelten van Italië is gedurende de laatste dagen ontzettend veel regen en sneeuw gevallen. Voor de derde maal in den tijd van drie maanden rigten de over- stroomiugen der Po groote verwoestingen aan. Tusschen Bu- salla en Turin is alles hoog met sneeuw bedekt, op sommige punten, onder anderen te Ceni, ligt zij tusschen de 80 en 90 duim hoog. De telegraafdienst tusschen Turin en Milaan is door deze oorzaak verstoord. De posten van den St. Gothard en den St. Bernard ontbreken sedert twee of drie dagen te Turinomdat de wegen met sneeuw overdekt zijnen zelfs eenige groote sneeuwvallen, tusschen Osagna en Biasca, de gemeenschap vooreerst geheel afgebroken zullen hebben, of een groot aantal arbeiders ijverig met het ruimen van den sneeuw bezig is. Naar men verzekert, zal eerlang de verloving plaats hebben van Prinses Alexandrina van Pruissen (geb. 1 Februarij 1842dochter van Prins Albrecht van Pruissen en Prinses Marianne der Nederlanden) met den regerenden groothertog van Mecklenburg Schwerinwiens eerste gemalin den 3den Maart des vorigen jaars is overleden hem drie zoons en een dochter nalatende. De groothertog is geboren den 23sten Februarij 1825. Uit Keulen wordt gemeld, dat aldaar is opgetreden de beroemde tooneelspeelster Frederike Gossmannechtgenoot van den baron von Prokesch-Ostenoudste zoon van den tegen- woordigen Oostenrijkschen gezant te Konstantinopel en vroe ger eerste secretaris van legatie bij het gezantschap zijus vaders. Volgens het Athenaeum is men in Engeland voornemens een reusachtig grooten reflecterenden telescoop te vervaardigen van veel meer omvang dan den prachtigen zesvoets van lord Rosse; men hoopt hiermede verwonderlijke uitkomsten te ver krijgen het is slechts te hopendat hij op een helderder punt des lands dan die van Rosse (die in het mistige Ierland staat) worde geplaatst. In de laatste weken is de bedrijvigheid in de Engelsche fabriekstreken toegenomen en dientengevolge de armoede eenig- zins verminderd. Naar men berekent, zijn nu ruim 15,000 werklieden weder aan het werk, welke, zes weken geleden, ledig liepen. In Brazilië is door een neger een diamant gevonden die grooter is dan de Koh-i-noor en de Ster van het Zuideu te zamen genomen. Men verzekert, dat de gelukkige vinder deze fortuin zal aanwenden tot stichting eener kolonie voor vrijgelaten slaven.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2