Binnenlandseh Nieuws. huwelijken? Hoe is het doorgaans gesteld met de opleiding en vorming van het vrouwelijk personeel tot bekwamezuinige ijverige en trouwe huismoeders? De klagten, die hier en daar worden gehoord over het gedrag van vrouwelijke dienst boden - al is het ook dat de behandeling van heeren en vrouwen wel wat te wenschen overlaat, - zij zijn een voorspel van hetgeen eenmaal de toestand der huisgezinnen zal zijn, waarin zij als echtgenooten en moeders zullen optreden. Bij Koninklijk besluit is aan Jhr. Mr. C. J. vau Nispen tot Pannerden, op verzoek, met 15 dezer eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van advocaat-generaal bij het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland en is door Z. M. be noemd tot advocaat-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-HollandMr. C. P. T. van Maanenthans officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht; tot officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht, Mr. E. A. E. IJssel de Schepper, thans subst.-officier van justitie bij die rechtbank; tot subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Dordrecht, Mr. N. H. van Nes van Meerkerkthans subst.- officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zierikzee, en tot subst.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zierikzee, Mr. J. A, Haakman thans recbter-plaatsvervanger in de arr.- rechtbank te Hoorn; alsmede tot kantonrechter te Harderwijk Mr. A. L. S. van der Boon Mesch, thans griffier bij het kantongerecht aldaar. Voorts tot burgemeester van de ge meenten Ohe en Laak P. BeunenBuggenum J. J. Ver heggenHelden J. H. Janssen; tot griffier bij het kantonge recht te Beverwijk, Mr. H. Timmers Verhoeven, advocaat te Dordrecht; en aan E. F. Noël, op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Hontenisse. Woensdag 14 dezer, des namiddags ten 2 ure, zal het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland een algemeene open bare vergadering houden waarin de nieuw benoemde raadsheer bij dat collegie, de heer Mr. J. W. Schuurman, plegtig zal worden geïnstalleerd. Naar men verneemt zal de heer F. H. Philips te Rot terdam, taalmeester in het Spaansch en Italiaanschals trans- lateur fungeren in de zaak van Giovanhi Roncagliolo, die aanstaanden Donderdag voor het Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zal te recht staan. Op het einde des vorigen jaars waren ongeveer 700 advocaten ingeschreven bij de provinciale gerechtshoven en de arr.-rechtbanken in dit Rijk. De Gemeenteraad van Nijmegen heeft tot adjunct ge meente-architect benoemd den heer H. M. Buijen van Weel deren te Schoonhoven met 13 van de 18 stemmen. Op het zestal, waaruit de keuze geschiedde, stond ook den heer W. van Geer te Leiderdorp. Men schrijft uit Groningen Zaturdag II. ontving onze geachte predikant J. Posthumus Meijes het bezoek van eene commissie van dertien heeren welke onmiddelijk nadat het berigt ontvangen was dat hij voor de beroeping naar Rotterdam bedankt hadzich had gevormd. Deze commissie vertegenwoordigde vele honderden niet alleen leden der Ned. Herv. gemeente, maar ook belang stellende vrienden uit andere gezindtendie zich vereenigd hadden om den leeraar een blijk hunner hoogachting en toe genegenheid te geven. Dit bestond uit een geschenk in zilver met toepasselijk opschrift, waarbij een album gevoegd was, behelzende de namen van allendie daartoe hadden mede gewerkt. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Harderwijk Ds. H. W. A. Verhoeff te Ond-Beijerland en Ds. S. H. Buiten- kijk te Beekbergen. Koppermaandag is een telken jare voor de boekdruk kersgezellen terugkeerende feestdag, die dan niet werken maar hunne gelukwenschen bij het nieuwejaar de patronen en be gunstigers der drukkerij gaan brengen. Vroeger bestond die gewoonte ook bij andere handwerksvereenigingen of gilden die zich op dien dag vrolijk maakten en een coppe of nap gebruikten, die zij elkander toebragten. Op Koppermaandag, naar dat copperen hoogstwaarschijnlijk zoo genoemd viert de Leidsche Typographische vereeniging: //Laurens Jansz. Coster," ook haar jaarlijksch feesten dit jaar was die feestviering buitengewoon talrijk. De HH. Wethouders de Fremery en Hubrecht, onderschei dene geleerde mannendonateurs en verdere genoodigden had den zich in de kleine zaal vereenigd en namen deel aan den feestelijken optogt door de zaal onder het spelen der muziek totdat zij de voor hun bestemde zitplaatsen hadden bezet. De Voorzitter W. Copier opende toen de feestviering met een blik te werpen op het nut der Boekdrukkunst en het belang der vrije drukpers; hij gaf daarop een verslag van den bloeijen- den toestand der Vereeniging, die thans 61 leden en 48 dona teurs telt. Hij roemde den goeden geest, die in de maan- delijksche bijeenkomsten der leden heerschte, en herdacht het buitengewoon voorrechtdat het eerelid Midderhof genootdie 60 jaren lang onafgebroken werkzaam was ter boekdrukkerij van den heer Brill, en nog met ijver en trouw aldaar als mees terknecht fungeert; terwijl bet nut der Vereeniging verder bleek uit het verslag, dat de Secretaris P. Boekwijt vervolgens deed ten aanzien van de ondersteuning, die bij ziekte en overlijden door de Vereeniging wordt verstrekt. Hoogst opmerkelijk en zeer navolgenswaardig is de onderlinge hulp en bijstand die bij ziekte de leden bewijzen door zich ten dienste te stellen tot het oppassen en verplegen der zieke broeders bij nacht, waardoor stoffelijk nut en misschien in vele gevallen nog meer nut wordt gesticht. De Secretaris eindigde met hulde en dank toetebrengen aan de blijken van welwillendheid en belangstel ling die de Regeringde donateurs en de patronen aan de Vereeniging schenken. Na het zingen van een welkomstlied, door de leden dei- Ver eeniging met hunne vrouwen, dochters, meisjes en vrien dinnen die de zaal door hunne verschillende toiletten en de- coratiën te meer tot een feestzaal herschiepen, werd een mu ziekstuk uitgevoerd en daarop volgde de opvoering van het Blijspel //de Pagiestreken van Kotzebue." Dat bekende tooneel- stuk, uit vijf bedrijven bestaande, werd op een loffelijke wijze ten tooneele gevoerd. Men moest vragen of dat sujetten waren van een bestaand tooneelgezelschap dan wel gewone hand werkslieden die dagelijks van den vroegen morgen tot den laten avond werkzaam zijn. In het bijzonder muntten zij uit, die de rollen van den baron Stoelbeen den page, zijn neef, en Steevel, diens rijdknecht, den bejaarden landjonker Brand netel en den huisknecht Hans vervulden. Het is verblijdend in die nijvere standen talenten te ontdekken, die in der jeugd meer ontwikkeld en geleid, welligt een vorming zouden hebben gekregendie tot andere doeleinden in het algemeen belang zou hebben kunnen dienstbaar worden gemaakt. Aanleg en genie zijn vaak in de hoogere standen zeldzaam te vinden, en daaronder zijn er slechts enkelen die, als zij onder de la gere standen talenten ontdekkendie ten hunne koste willen ontwikkelen en tot iets voortreffelijks opleiden. In dat opzigt heerscht ook geen vooruitgang, zoo min als in zoo vele an dere gevallen, die het lid J. J. Dorsman voor den geest had bij het voordragen van het stukje Vooruitgangdat scherpe waarheden behelsde, die men niet zoo dagelijks in het open baar hoort, en die men in allen gevalle op zulk een feestavond, eerder slikt dan als zij in een anderen vorm gestoken worden. Zóó was het ook met het Strijklied, alleraardigst en naïf voor gedragenen gezongen door Mejufvrouw D. Bakker, met gepaste en bescheidene vrijmoedigheid en schalksche bewegingen. Na afloop van het programma nam het bal een aanvang, hetwelk tot in den morgen onder gulle vrolijkheid voortduurde en in de beste orde afliep. Het Bestuur verdient lof voor de keuze van het programma en zij, die hunne bekwaamheden voor de uitvoering veil gaven en zich door geen vrees voor critiek daarvan lieten terughou den, hebben aanspraak op erkentelijkheid voor de wijze waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Moge de Vereeni ging zich verheugen in de toenemende blijken van belangstel ling harer stadgenooten en haar voorbeeld navolging vinden bij andere gezellen op het gebied van handwerk- en fabriek- nijverheid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 36°,

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2