Buitenlamisch Nieuws. De visschersvloot te Scheveningen maakt zich gereed ter visscherij uittegaan. Een klein gedeelte is reeds afgevaren. Door eenige booten is Donderdag avond een goede vangst schelvisch aangebragt, welke 35 centen het stuk gold. De kabeljaauw is nog bijzonder schaars. Niet minder dan 3100 wagens of karren zijn verleden jaar gebezigd geworden, om den steurharing naar de bokking-rookerijen te vervoeren. Te Nieuwveen had dezer dagen een vrij brutale diefstal plaats op een der loodsen van den houtzaagmolenaar J. Schoen makers alwaar een aantal planken ter waarde van 50 zijn gestolen benevens nog verscheidene werktuigen en eenige huis houdelijke voorwerpen van den meesterknecht. Men verdiept zich in gissingenhoe deze diefstal bij lichte maan en goede nachtwachtdienst heeft kunnen plaats grijpen en dit nog wel in de nabijheid van de Kattenbrug waar altijd een waker is om de brug voor de 's nachts varende schepen van tijd tot tijd te wippen. Het opmerkelijkste is echter, dat er dienzelfden nacht tamme eenden geschoten zijn, in de onmiddelijke nabij heid der woning van den daar gestationneerden rijksveldwach ter, die er niets van schijnt bespeurd te hebben. Men spreekt van nog meer pogingen tot diefstal. Niettegenstaande de po gingen der justitie is men de daders nog niet op het spoor gekomen die bewezen hebben volleerde dieven te zijn. Te Veessen onder Heerde heeft het volgende treurige voorval plaats gehad. Een kuiper, vader van een talrijk huis gezin die altijd met zijn vrouw in vrede en eensgezindheid geleefd had, kreeg voor eenige dagen met haar om een klei nigheid geschil, welke twist zoo hoog liep, dat bij door op hanging een einde aan zijn leven ging maken. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Wemeldinge Ds. H. F. Westeronen van Meeteren te Kesteren en te Sluis Ds. J. G. Verhoed te Vaassen. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Kozendaal Ds. F. van Westreene te Jaarweld. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Deinum door Ds. W. H. J. Baart de la Faille predikant te Surhuizum. Bedankt voor het beroep naar de Christelijke Afge scheidene gemeente te Arrum Ds. F. Bederus te Beetgum. Maandag avond, den 12den dezer, zal de alhier geves tigde typographische vereeniging: "Laurens Jansz. Coster," haar negende jaarlijksche feestelijke bijeenkomst houden. Tot bijwoning daarvan zijn reeds door bet bestuur aan vele hoog geplaatste personen en donateurs bewijzen van toegang met het programma toegezonden. Men verneemt, dat ook hier ter stede zich een sub commissie heeft gevormd voor de Tentoonstelling van oud heden, die dit jaar te Delft zal worden gehouden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 36", des avonds te 8 uur 36°, te 10 uur 34°. Zaturdag morgen te 5 uur 30°, te 8 uur 31°, te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 34°. In de plaatwinkels te Turin is tegenwoordig een photo graphic verkrijgbaarvoorstellende den kogeldie uit Gari baldi's been is gehaald. Die kogel op zich zelf heeft niets merkwaardigs. De photograaf heeft echter met zekeren tact de belangstelling van het publiek weten optewekken. Midden in den kogel toch is een met het bloote oog bijna niet te ontdekken, maar toch frappant gelijkend portret van den Keizer der Franschen anngebragt. Op die wijze kreeg de plaat eenige politieke beteekenis. Ten gevolge van de uitbreiding van de protestantsche gemeente te Weenen is dezer dagen een vierden predikant aangesteld, die Zondag 11 Januarij zijn betrekking zou aan vaarden. Den 5den dezer is te Hannover een besluit des Konings uitgevaardigd, waarbij concessie wordt verleend tot het aan leggen en exploiteren van een spoorweg van Salzbergen naar de Nederlandsche grenzen in de rigting op Almelo. Mariohen Grunitzy, oud 5jaar, geboren in Opper-Si- lezie, doet hare eerste kunstreis. Zij speelt de werken van Schu mann op piano en orgel, accompagneert den zang op die in strumenten en op de viool, draagt haar eigene com positiën voor en heeft reeds eenige malen concerten in Duitschland gegeven. Aangaande den onlangs overleden Franschen kardinaal Morlot wordt verhaald, dat een zijner bedienden, die met de uitdeeling zijner geheime liefdegaven was belast, hem op ze keren dag vraagde om een kleine gift voor een armen man die van niemand onderstand ontving en aan het noodige lin nengoed gebrek had. De bediende ontving dadelijk geld. Den volgenden dag vond de kardinaal zes linnen hemden op zijn tafel liggen. Hij ondervraagde zijn vertrouweling en kreeg tot antwoord, dat die arme man niemand anders was dan hij zelf, die zoo zeer aan de armen dacht, dat hij zichzelven en zijn eigen behoeften vergat. De begrafenis van den kardinaal Morlot heeft Dingsdag plaats gehad met groote kerkelijke pracht en met de militaire honneurs, die aan de maarschalken van Frankrijk bewezen worden Iemand, die eenige jaren in Californië had doorgebragt is voor een jaar tot zijn gezin te Parijs teruggekeerd. Na ver loop van 2 a 3 maanden werd bij gevat en te Mazas geker kerd als beschuldigd van een zijner landgenooten te San Francisco te hebben vermoord en bestolen. De instructie is met ijver doorgezet: nasporingen zijn gedaan, men heeft de minste bijzonderheden uit zijn leven verzameld. Eindelijk heeft men hem II. Dingsdag in vrijheid gesteld, zonder hem de redenen daarvan bekend te maken. Alzoo is hij, op 7 dagen na, 10 maanden lang te Mazas gebleven. Dit heet nu pre ventieve gevangenschap. Waarschijnlijk heeft hij zijn vrijheid nog te danken aan de onlangs zooveel gerucht gemaakt heb bende zaak van vrouw Doise, van den heer Fleury, enz. Men heeft t.e Parijs een nieuwe versiering der meubelen uitgedacht', namelijk: om het hout inteleggen met stukjes kunstmarmer dat goed gepolijst kan worden. De pracht van kleuren van dit kunstmarmer maakt een zeer schoon effect. De beroemde heelkundige Dr. Langenbeck is van Parijs naar Brussel ontbodenwat aanleiding geeft tot het gerucht dat de Koning der Belgen op nieuw een operatie moet on dergaan. Maandag morgen heerschten te Scarborough, Jersey, Plymouth, Portsmouth en in andere zeehavens, weder hevige stormen uit het Z. Z. W., die ook nu, even als vroeger, en wel reeds Zaturdag avond, door den admiraal Fitzroryter waarschuwing aangekondigd waren. Dingsdag ochtend is te Londenten gevolge van een zwaren mist, een van Leeds komende passagierstrein nabij het Knottingleij-station in botsing gekomen met een daar wach tenden treinwaardoor verscheiden rijtuigen verbrijzelden een 12tal personen in meerdere of mindere mate zijn gekwetst geworden. Op verschillende punten des lands zijn de boomen en bloemen ten gevolge van de zachte weersgesteldheid zoo ver gevorderd als gewoonlijk in de maand Mei. Particuliere correspondentiën uit Japan, gedagteekend Yokuhama 10 November, luiden aldus Sedert den moordgepleegd op den heer Kichardsonop ongeveer een kwartier uurs van deze plaatsheerscht er besten dig bij de vreemdelingen een merkbare agitatie. Iedereen is op zijn qui vive. Van alle oorlogschepen ter reede onzer stad zijn sterke detachementen aan wal gezet ter verdediging der verschillende consulaten die aldus tegen een aanval beschermd zijn. Deze maatregelen van voorzorg zijn nuttig; doch daar van beide zijden de gemoederen zeer opgewonden zijn is het toch mogelijk dat het eindelijk tot een conflict komt, hetwelk in allen gevalle zeer nadeelig zal zijn voor de hier te lande gevestigde kooplieden. De vreemde consuls hebben onlangs bij het Japansche gou vernement een eisch gedaan tot voldoening wegens den bo- vengemelden moord, als zijnde gepleegd op een weerloozen en onschuldigen Europeaan. De Taikoen heeft hierop door tus- schenkomst van zijn Minister van Buitenl. Zaken in zeer be leefde bewoordingen te kennen gegeven, dat hij met den besten wil daartoe niet bij magte was en dat hij aan den eisch niet kon voldoenaangezien het uiterst moeijelijk zou vallen de ware schuldigen optesporenvooral omdat de daarbij tegen-

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2