N°. 886. Maandag 12 Januarij. A° Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12{- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodherigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cis. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en vau 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den heer M. Moreyra erkend als consul van Peru te Rotterdam. Z. M. heeft, den 2den luitenant G. P. H. Zimmermann van bet 3de reg. inf., gedetacheerd bij de landmagt in West- Indie. Een paar dagen geleden heeft H. K. H. Prinses Maria den Oesterput bezigtigd en zich met den directeur den heer Desmet minzaam gelieven te onderhouden. Vele nieuwsgierigen bezoe ken dagelijks deze onderneming. Eiken dag wordt de pink Johanna Gerardina van Witstable met een lading oesters terug verwacht. Men verneemt, dat de heer C. van Kints, president van het R. K. Seminarie te Warmond, door den Paus tot geheim Kamerheer is benoemd. In de zitting van de Tweede Kamer, van Woensdag 7 dezer, is ingekomen een adres van het hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij van Landbouwbetreffende de wet op het middelbaar onderwijs. Dit adres is verzonden) naar de commissie voor de verzoekschriften. Een aantal suikercontractanten met het Indisch Gou vernement hier te lande aanwezig en ook optredende in naam der overigenzoo mede handelaren en industrieëlen middellijk of onmiddellijk bij de ondernemingen in Indie belang hebbende, hebben zich in de vorige maand tot den Minister van Kolo niën gewend, eerbiedig te kennen gevendedatjde.suikerindus- trie in Indie thans in zorgvollen toestand verkeert; dat ook de handel, scheepvaart en industrie daardoor met schade wordt bedreigdterwijl het belang der inlandsche bevolking zoowel als van bet Gouvernement daaronder lijden. Dat alles wordt in een omstandige memorie uiteengezet. Het is de sui kerregeling van 1860 welke dien druk heeft veroorzaaktaan gezien daarbij is afgeweken van het beginsel van levering van een vast tixum of zooveel picols per bouw aan het Gouverne ment voorgeschrevendoor het besluit van 1854, dat een magtige impulsie, een geheel nieuwe levenskracht aan de sui ker-industrie gegeven heeft, welke thans met ondergang be dreigd wordt. De adressanten besluiten dan ook met een beroep op het opperbestuur tot herstel van het beginsel van een vast quantum, toegepast en berekend naar de plaatselijke omstan digheden en over een ruim tijdvak. Volgens een uit 's Gravenbage ontvangen schrijven, wordt in de residentie bij voortduring veel gesproken over de waarschijnlijke benoeming van den heer Betz, Minister van Finantiën, tot Minister van Koloniën, terwijl het gerucht thans weder als zijn vermoedelijken opvolger voor de porte feuille van Finantiën noemt den heer Ph. J. Bachiene, lid van den Raad van State. Men spreekt te 's Hage veel van een dueldat tusschen den heer R., een vurig koloniaal behoudsman en den jon gen baron S. zou hebben plaats gehad naar aanleiding van geheel andere zaken dan vrije of gedwongen cultuur. De eerste moet door een kogel gekwetst zijn. Donderdag avond, bij gelegenheid van den 231sten Dies Natalis van het Athenaeum Illustre te Amsterdam, is door de professoren aan het Athenaeum en de Seminariën een vriendschappelijke réunie met de studenten gehouden, waartoe behalve deze laatsten, ook Burgemeester en Wethouders, Cu ratoren van het Athenaeum en enkele andere autoriteiten waren uitgenoodigd. Deze bijeenkomst, waar de meest gulle en har telijke ontvangst van de zijde der professoren de gasten wachtte werd gehouden in de groote zaal van het Odéondie daartoe zeer smaakvol was ingerigten kenmerkte zich door een echt vrolijken en vriendschappelijken geest.. Met warmte werden toasten uitgebragt op het Athenaeum met zijn curatoren, pro fessoren en studentenop de stad Amsterdamop den bur gemeester enz. Na afloop der bijeenkomst hebben de studenten zich naar hunne sociëteit Nos jungit Amicitia begeven, die ook door den burgemeester en verscheidene professoren ge durende eenige oogenblikkenmet hunne tegenwoordigheid werd vereerd. De Gemeénteraad van Utrecht beeft besloten aan een commissie van 7 leden het onderzoek optedragen 1°. naai de oorzaak der explosie aan de gasfabriek; 2°. naar den toe stand en de inrigting der gasfabriek en zoo noodig naar de regeling der exploitatie, en 3°. deswegens verslag uittebrengen aan den Raad.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1