Buitenlaodsch Nieuws. toaarin to&feh geplaatst i2 bladen met gedistilleerdinhoudende 39 kannen inlandsche brandewijn a 98 pCt. en 9 kannen 7 maatjes inlandsche jenever a 84 pCt.; tegen de overtreders is proces-verbaal opgemaakt en het gedistilleerd in beslag genomen. Het politiewezen te Haarlem is met den Isten dezer geregeld als volgtAan den oommissaris van politie zijn voor de dienst toegevoegd, behalve 2 inspecteurs 12 politie-agenten 1ste klasse en 12 idem 2de klasse bij dag; voorts in plaats der nacht.vachtsdie voor een gedeelte zijn afgeschaft, 40 nacht-agenten 3de kl. en 12 der 4de kl., welke laatste bij ontstente nis der 3de kl. zullen dienst doen. Aan het ontslagen corps der nachtwacht is door den stedelijken raad een gratifi catie van f 500 toegekend. Dingsdag heeft zich te Haarlem door ophanging van het leveu beroofd zekere heer H. S., oud 71 jaar, wonende op een buitenverblijf onder die gemeente. Naar men verneemt, moet hij tot deze wanhopige daad zijn overgegaan door de vrees dat zijn vrouw die in een hoogst zorgelijken toestand verkeerde, zou komen te overlijden, en hem, die geen of weinig betrekkingen bad, alleen zou achterlaten. Woensdag avond zag men op een der bruggen binnen de gemeente Gouda een politie-agent worstelen met een zwaar beschonken persoon die een ieder op straat had aangevallen. Daar het dien ambtenaar onmogelijk was den beschonkene te overmeesterenriep hij de hulp in van een aldaar passerenden rijksveldwachter aldaar woonachtig, die echter zijn wandeling voortzette en tot den politie ambtenaar zeide: //hij is in goede handen, ga je gang maar;" zich vervolgens verwijderde en in een tapperij stapte, waar hij vermoedelijk zichzelven een com pliment zal hebben gemaakt over zijn snedig gezegde, waar over de talrijke omstanders dan ook hartelijk hadden gelag- chen. Eindelijk kwam er dan toch adsistentie opdagen waarna de beschonkene in bewaring werd gebragt. In den nacht van Maandag op Dingsdag had te Maas tricht een inbraak plaatsen wel in een slijterijgelegen in het zoogenaamde Hekkestraatjewelke slijterij des nachts on bewoond is. Een der buren gedruisch in dit huis hoorende, begaf zich op straattoen er een tweetal burgers aankwam aan welke hij het door hem opgemerkte mededeelde. Men sprak nu af, dat de buurman de politie zou gaan waarschu wen terwijl het tweetal het huis bleef bewaken. De bewakers kregen het middelerwijl in het hoofd op de deur te kloppen; plotseling daarop openden de dieven de deur en wierpen hen op zijde. Een der burgers liep de vlugtende dieven wel ach terna, doch toen een hunner zich omkeerde en met een mes gewapend, dreigde hem overhoop te steken, gelukte het aan de dieven te ontsnappen. Het gestolene bepaalt zich tot eenige oude legpenningen. In een lade bevond zich f 860 in geld hetwelk de dieven niet hebben gevonden. Volgens het gerucht zou de politie de daders op het sppor zijn. Eenigen tijd geleden verkocht en leverde de heer Bo- risius te Frankfort aan een inwoner te 's Hertogenboscb het lot N°. 77 in een Duitsche loterij. Uiterlijk den 26sten der vorige maand moest de koopprijs van het lot betaald zijn. Een toevallige omstandigheid was echter de oorzaak dat de kooper niet aan zijn verpligting voldeed. Nu zullen wij de gewaarwordingen van den betrokken persoon die alles behalve kapitalist is, wel niet behoeven te schetsentoen hem Dingsdag de tijding bekend werd, dat op bedoeld lot de kapitale som van f 250,000 gevallen was. Aan den Antwerpschen Précurseur wordt uit 's Graven- hage geschreven dat de directie der Nederl. Rijnspoorweg- Maatschappij voornemens is wagens te laten makenvoorzien van groote kuipen met water en bestemd tot het gemakkelijk vervoer van verschen visch naar het buitenland. In de gemeente Ried en Boer, met een bevolking van 400 zielen, had in 1862 geen enkel sterfgeval plaats. Men verneemt dat Dr. J. J. van Oosterzee voornemens is Zondag 18 Januarij zijn afscheidsrede te Rotterdam te houden; Vrijdag 30 Januarij zijn ambt als hoogleeraar te Utrecht met een openingsrede te aanvaarden, en Zondag 8 Februarij in de Domkerk aldaar voor het eerst als Akademie- prediker optetreden. Heden Vrijdag werden de nieuw verkozen leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, de HH. J. van HeukelomJ. C. ZaalbergD. A. Schretlen en W. C. de Sain na onderzoek hunner geloofsbrieven in een vergadering dier Kamer geïnstalleerd. In plaats van den heer A. Harte- velt Jz., die verzocht had bij de herkiezing niet meer in aan merking te komen werd de heer Mr. P. du Rieu tot voor zitter en de heer J. J. van Wensen tot zijn plaatsvervanger benoemd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 40". Vrijdag morgen te 5 uur 38°, te 8 uur 39°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 38°. Brieven uit Petersburg van den 26sten December mel den dat de koude daar zoo onverdragelijk is, dat de dikste pels zelfs geen bescherming voor den snijdenden wind aanbiedt. Daarenboven zijn bijna al de levensmiddelen honderd percent in prijs gestegenaangezien er geen sneeuw is gevallen en het vervoer alzoo zeer bemoeijelijkt wordt. Ook uit Moskou meldt men, dat daar de winter met buitengewone strengheid heerscht. Onlangs bevond zich een koopman in varkens met zijn zoon in de omstreken van Wieselburg (Hongarije) om er eenige hem verschuldigde gelden in ontvangst te nemen, 's Namid dags in een herberg aangekomen zijnde, liet hij zijn zoon daarin achter en begaf zich weder op weg naar een naburige plaats. Een bosch doorgaande, werd hij door een geweerschot getroffendat hem onmiddellijk doodde. De moordenaar wilde thans het geld ontroovendoch een groote hond van den koopman vloog op den roover aan wierp hem ter neer en hield hem vast onder het toebrengen der woedendste beten. De zaak werd spoedig ruchtbaaren toen het gerecht ter plaatse aankwamwas men genoodzaakt den hond dood te schieten, daar hij den roover niet wilde loslaten, die twee uren daarna aan de ontvangen beetwonden overleed. Den lsten Januarij stierf te Armagh in Ierland zekere Cornelius Hachetin den hoogen ouderdom van 108 jaren. Tot kort voor zijn dood toe was hij nog in het volle genot van al zijn zintuigenen in staat om zijn nederig werk in de straten der stad te verrigten. Te Rome is een Israëlietdie een arme van honger uitgeputte R. K. vrouw opnam en huisvestte tot gevangenis straf en boete veroordeeld omdat het aan de Israëliten ver boden is giften of geld aan Christenen te geven. Berigten uit Turin van 4 dezer melden, dat de heer Farini, die reeds lang ziekelijk was, in gezondheid bedenke lijk achteruit gaat sedert hij de betrekking van president minister op zich genomen heeftzoo zelfs dat bij welligt eer lang in de noodzakelijkheid zal komen om die betrekking nederteleggen. Men vertelt te Berlijn dat de Koningen van Beije ren Saksen, Hannover en Wurtemberg met elkander overeenge komen waren, om hun bemiddeling aan Pruissen en Oostenrijk te bieden en een verzoening tusschen de twee naijverige mo gendheden tot stand te brengen. Te Frankfort was men daar tegen zeer kalm en geloofde volstrekt niet, dat de oneenig- heden tot een vredebreuk zouden leiden. Te Aken neemt de ellende hand over hand toe. In den nacht van 3 op 4 Januarij 11. vond men verschillende perso nen verkleumd op straat liggenalle fabriekarbeiders die zon der werk zijn. Een 74jarige grijsaard te Parijs is van de liefhebberij tot snuiven het slagtoffer geworden. Een zijner handelsvrien den in Denemarken had hem een aanzienlijke hoeveelheid echte roode Macuba ten geschenke gezondendie hem zoo goed beviel, dat hij er een bovenmatig gebruik van maakte. Kort daarop werd hij door duizeling en congestie's naar het hoofd aangetast. De oude schreef die hand over hand toene mende ongesteldheid aan alles, behalve aan zijn snuif toe, en meende daarin een oplossend geneesmiddel te vinden. Toch bleek het later dat het geneesmiddel de oorzaak was der kwaal. Toen de grijsaard geneeskundige hulp inriepkwam die te laat. Weinige uren later stierf hij in een toestand, die alle sporen

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2