Buitenlandsch Nieuws. enz., vrij voldoende is geweest, ook de finantieële toestand wa9 gunstig, ofschoon de indirecte belastingen f 35,000 min der hebben opgebragtdan waarop geraamd was hoofdzake lijk toeteschrijven wat de levensmiddelen betreft aan de lage prijzen, op zichzelve een weldaad voor den minderen 9tand, en wat de brandstoffen aangaataan den zachten winter. Voorts zijn in herinnering gebragt de belangrijke besluiten, die geno men en beraadslagingen, die gevoerd zijn over gewigtige aan gelegenheden. Zoo is het onderwerp wegens den aanleg eener zeehaven nog wel niet tot een beslissing gekomen maar is dan toch over deze zaak in den jongsten tijd veel licht ver spreid. De commissie, die voor deze belangrijke zaak in der tijd is benoemd, houdt zich daarmede nog bezig, terwijl de voorzitter zich vleitdat tengevolge daarvan dit punt weder in den loop van dit jaar zal kunnen worden ter sprake ge bracht. Onder anderen is ingekomen een adres van den heer Gold- smid te Parijs en den heer Goldsmid te 'sHage, daarbij na mens hunne principalen de vergunning verzoekende tot aanleg van een paardenspoor van 's Hage op Scheveningen. (Gelijk men zich herinneren zal, is onlangs een zoodanige aan den heer C. Soetens verleende concessie ingetrokken, op grond, dat door hem niet was voldaan aan de gestipuleerde voor waarden). Dit adres is in handen gesteld van Burg. en Weth. ten fine van rapport. Zonder beraadslaging is met algemeene stemmen aangeno men het gunstig rapport van Burg. en Weth. op bet vroeger gedane voorstel tot het geven van onderwijs in de handwerken op de scholen voor minvermogenden. Mede is aangenomen het voorstel der commissie van beheer over de gemeente-zeebad-inrigting te Scheveningenbetreffende de verdere exploitatie dier inrigting en is alzoo besloten deze zaak wederom voor den tijd van drie jaren op denzelfden voet voor rekening der gemeente, te exploiteren, terwijl tot leden dier commissie bij vernieuwing benoemd zijn dezelfde heeren, die daarmede tot dusverre waren belast. Eindelijk is zonder beraadslaging aangenomen een voorstel van de heeren de Pintovan der Duyn en Ver Heullom een commissie te benoemen tot het doen van een onderzoek om trent den toestand van den Franschen Schouwburg in de re sidentie, als beantwoordende die toestand noch aan de steeds verhoogde subsidiën, noch aan de eischen van dat tooneelen zijn behalve de voorstellers tot leden dier commissie benoemd de HH. van Zuylen en Waldeck. Dingsdag namiddag te 4 uur overleed te Amsterdam plotseling, tengevolge van een aanval van beroerte, de heer C. de Bie, ridder der orde van de Eikenkroon, hoofdcom missaris van politie te Amsterdam, tot in 1862 voorzittend meester der loge La Charité enz. De heer de Bie, die bijna den ouderdom van 71 jaren had bereikt was sedert het jaar 1813 ambtenaar van politie en werd in 1852 benoemd tot de betrekking, die hij tot in zijn laatste oogenblikken met groo- ten ijver en naauwgezetheid vervulde. Eenige invloedrijke ingezetenen te Gastel in Noord- Brabant zijn sedert eenigen tijd werkzaam met de oprigting eener brandwaarborg-maatschappijwier werkkring zich uit sluitend tot die gemeente zal bepalen en zijn de ontwerp-sta- tuten daarvan bereids in orde. In de volgende week zal er een algemeene vergadering van aandeeinemende ingezetenen plaats hebben. De vermoedelijke dader van een onlangs gepleegden diefstal in de R. K. kerk te Lieshout, is Vrijdag te Veghel in hechtenis genomenop het oogenblik dat hij bezig was de gestolen voorwerpen te verkoopen. In den avond van jl. Zondag den 4den dezer, omstreeks 10 uur, werden de bewoners van een woning, gelegen aan de Rotterdamsche Schie, onder de gemeente Overschie, uit den slaap gewekt door het lossen van geweerschoten terwijl kort daarna om hulp werd geschreeuwd. De bedoelde bouwlieden begaven zich toen met een schuit naar de plaats van waar het hulpgeschrei kwam en vonden daar twee menschen in het water liggen, waarvan een op het punt was van te verdrinken en een omgeslagen bootje in hunne nabijheid. Beiden werden gelukkig gered, en toen bleek, dat zij zich hadden bezigge houden met het schieten op tamme eenden, waarvan er drie in hun bezit werden gevonden, én het ligte vaartuigje gekan teld en omgeslagen was. Later zijn de in het water gevallen geweren opgevischten moet proces-verbaal zijn opgemaakt door den te Schiedam gestationneerden brigadier der rijksveld- wacht A. van Pelt. Aangaande den te Enschedé gepleegden manslag deelt men mede, dat den 3den dezer de heeren rechter-commissa- ris, officier van justitie en griffier een onderzoek in loco heb ben bewerkstelligd. Nadat het lijk van den verslagene was geschouwd en verder onderzoek had plaats gehad, zijn de 3 vermoedelijke daders den' volgenden middag gevankelijk in het huis van arrest te Almelo opgebragt. De dood van Swarte moet door trappen en schoppen veroorzaakt zijn; hij laat een weduwe en een kind na. Naar men verneemt, heeft Ds. N. H. de Graaf te Apel doorn het beroep tot leeraar bij de Nederduitsche Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40". Donderdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 31°, te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 36°. Te Petersburg getroost men zich voor het tooneel de grootste opofferingen. Men geeft gaarne 60,000 francs om de opvoering van een ballet mogelijk te makenvoor een groote opéra 169,000 francs. Dezer dagen heeft men een reusachtigen spiegel laten vervaardigen, die, op het tooneel nedergelegd water voorstelt, waarop waternimfen een dans uitvoeren. Sedert eenigen tijd loopt het gerucht, dat Koning Frans II aan verzwakking van geestvermogens lijdt. Zooveel is ze ker dat zijn vroomheid hem tot monomanie leidt en zijn eenzaam leven niet geschikt isom daarin verbetering te brengen. De weigering zijner gemalin, om weder tot hem te komen, schijnt zijn overspanning nog te verergeren en haar besluit schijnt onherroepelijk, daar zij bij den Paus een aanvraag tot echt scheiding moet hebben ingediend. Hoe misdaad en onbeschaamdheid gepaard gaanbewees weder de gewezen directeur der Lombard te Leuveneen zekere mijnheer Bovy. Deze man was dezen zomer naar Lon den gevlucht, na een tekort van 300,000 francs in de kas dier inrigting achtergelaten te hebben. Daarop begaf de commissaris van politie te Leuven zich naar Londen om den dief opte- sporen en zoo mogelijk aantehouden. Zijn pogingen waren echter vruchteloos. Te Leuven teruggekomen, kon hij zelfs geene de minste inlichtingen omtrent den vlugteling geven. Op den lsten dezer echter ontvingen de politie-commissarisde burgemeester en de overige leden van den gemeenteraad te Leuven een vi sitekaartje, waarop stond: «Edmond Bovy, gewezen directeur van den berg van barmhartigheid (Lombard) te Leuven. 12 Trafalgar Soho-Square. Londen." Mgr. Morlot is overleden zonder eenig vermogen nage laten te hebben. Al zijn inkomsten heeft hij besteed aan aal moezen en andere werken van liefdadigheid. Hij heeft zijn zak-horologie gegeven aan zijn secretaris, den abt de Tutoli, opdat deze ten minste iets zou bezittenhetwelk hem aan wijlen den aartsbisschop zou doen herinneren. Een dergelijk geschenk heeft de prelaat vermaakt aan zijn bediende, die zeer aan hem gehecht was. Een zeer rijk gekleede dame te Parijs trad dezer dagen bij een juwelier binnen en wenschte doekspelden te zien; men gaf haar een ruime keuze. Toer. zij met de bezigtiging, bezig waskwam een arme man met een orgel voor den winkel spelen de dame wierp hem een stuk geld toe en trad toen weder voor den toonbank, om verder hare keuze te doen. Zij kon echter niet slagen en zeide: /'Het spijt mij, dat ik u zoo groote moeite heb veroorzaakt, maar ik vind niet wat ik wensch te hebben ik wil echter dezen ring van u koopen." Zij kocht den ring voor 10 francs en betaalde dien, doch de bediende, die gedurende dien tijd de doekspelden opborg, miste er een van groote waarde en gaf dit aan de dame te kennen. Deze was hevig vertoornd en eischte, dat een vrouwe lijke bediende haar zou onderzoekendaar zij alle vermoedens

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2