Buitenlandsch Nieuws. De pink, genaamd Johanna Gerarctina, stuufman J. Roe- leveld, reeder de heer L. de Jager, is Zaturdag van Scbeve- ningen naar de Engelsche kust afgevarenten einde te Whils- table in het graafschap Kentden voorraad oesters voor den oesterput inteladen. Aan 's Rijks Munt te Utrecht is men druk bezig met het vervaardigen van zilveren en koperen pasmunt voor de Overzeesche bezittingen. De hoeveelheid is zoo grootdat men eerst in het laatst van den aanstaanden zomer daarmede gereed zal zijn. Onder het opschrift: *Inlandsche Thee" neemt de Prac- tische Volks-Almanak voor 1863 het volgende uit La Belgique horticole VI, p. 41 over: *De bladen van de in onze bosschen zoo algemeen in het wild groeijende aardbezie, geplukt dade lijk na de rijpwording der vruchten en in de zon gedroogd of op warm gemaakte platen ligtelijk geroosterdgeven naar het getuigenis van een geneesheer te Weenen, Kletzniskyop water afgetrokken, een zeer goeden drank, waarvan de aan gename geur en de zamentrekkende smaak aan de thee van China herinneren. Deze thee laat zich, koud en warm, even goed vermengen met melk, en heeft dezelfde ligt uitwasemende werking als gewone thee." Men heeft dezer dagen nabij Zutphen in een sloot, niet ver van de herberg de Kar, op drie kwartier uurs afstands van het nabijgelegene Voorstgevonden het lijk van een nog jeugdige vrouw. Zij schijnt een dienstbode te zijn geweest, en haar bejaarde moeder woont, naar men zegt, te Apeldoorn. De justitie doet onderzoek. -In het laatst der vorige maand werden door het tooneel- gezelschap Broedermin, te Biervliet, een paar voorstellingen gegeven. Bij het verlaten der zaal werd A. H., de dochter van een winkelier, opgewacht door P. F. In het voorbijgaan greep hij haar bij de kleederenen bragt haar met een mes aan de linkerzijde van den hals een vrij ernstige wonde toe, welke echter door spoedig aangebrachte hulp onmiddelijk werd verbonden en zich voor het oogenblik niet gevaarlijk laat aan zien. De dader is in hechtenis genomen en heeft zijn snood feit bekend. Uit Luxemburg wordt berigt, dat den 31sten December 11. een wet is aangenomen, op de burgerlijke en geestelijke pensioenenten gevolge waarvan alle ambtenaren op 60jarigen leeftijddie 30 jaren dienst hebbenaanspraak kunnen maken op pensioen; voorts een belastingwet, waarbij de paarden en ossen worden belasttot vervanging der gelijktijdig afgeschafte barrière-gelden. Dezer dagen werd bij den predikant J. B. Nijhoff te Dedemsvaart bezorgd een mahonyhouten kistje, bevattende een nieuwen Staten-bijbelkeurig gebonden verguld op snede, met acht zilveren hoeken twee zware zilveren sloten en op beide zijden een zilveren schild, met toepasselijk inscriptie; een allerkostbaarst stuk. Volgens daarbij gevoegden ongetee- kenden brief was dit een geschenk aan de kerk te Dedems vaart van een dankbaar echtpaar in die gemeente woon achtig. De zitplaatsen in de kerk der Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Almkerk zijn verhuurd voor f 2840 waaruit alle kosten der gemeente kunnen worden voldaan. Uit Hardinxveld berigt men, dat het classikaal bestuur van Dordrecht het beroep van den heer C. de Wilde, candi- daat tot de H. Diensttot predikant bij de Hervormde ge meente in eerstgemelde plaats heeft geïmprobeerduithoofde van de onwettigheid des kerkeraads, die het beroep heeft uitgebragt. Men leest in het Bataviaasch Handelsblad: Na de ontsteking van het gaslicht te Batavia heeft men de ontdekking gemaakt, dat de zoogenaamde Groote Kivier, waar zich de groote pakhuizen en kantoren der kooplieden bevinden, niet valt in het kader der straatverlichting, gelijk die in den Haag door een vorig Minister is vastgesteldeen request van belanghebbendenom alsnog in dat gebrek te voorzienis door een afwijzende beschikking gevolgd en de Indische regering schijnt zelfs aangaande de regeling der za ken van zuiver plaatselijken aard zoo kort gehouden te zijn dat zij ook in de donkerste nachten het gaslicht om 3 uur des morgens moet laten uitblusschenhoezeer Java bij alle abnormaliteiten en abnormiteiten van zijn politieken en eco- nomischen toestand in natuurkundig opzigt onder dezelfde regelen verkeert, als andere in de nabijheid der linie gelegen landenwaar de dag eerst des morgens om 6 uur aanbreekt. De geheele gasverlichting dient daarom eigenlijk tot niets en deelt het lot van zoo vele inrigtingenwaarmede Indie door het opperbestuur in Nederland wordt beschonken zeer duur - echter voor rekening van Indie - en zeer gebrekkig. Dezer dagen is te Passaroean overleden de Javaan Kasmoin leven kassier bij het agentschap der factorie van de Ned. Handel-Maatschappij aldaar, nalatende p. m. f 150,000 bestaande uit f 40,000 aan contanten, 25 katties goud, 6 a 7 huizen juweelen enz. Hij is ruim 30 jaren bij de N. H. M. aldaar in dienst geweest en had f 60 koper 's maands salaris. Waarlijk een zeldzaam voorbeeld van spaarzaamheid van een inlander De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 43°, te 10 uur 44°. Woensdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 44°, te 12 uur 44°, 's namiddags te 4 uur 42°. De dames van Nauplia hebben aan den gouverneur der provincie een verzoekschrift gerigt, waarin zij aanspraak ma ken op het recht om bij de verkiezing van Grieken lands nieuwen souverein mede te stemmen, en verlangen dat vóór haar een afzonderlijk stemregister worde aangelegd. De gouverneur onthield zich van een beslissend antwoord op dat verzoek te geven; doch het lijdt weinig twijfel, dat hem van hooger hand zal worden voorgeschreven aan dat ver langen te voldoen. Het zou zelfs niet bevreemdend zijn indien op de banken der nationale vergadering ook een dame onder het aantal afgevaardigden werd gezien. Er is te Rome een incident voorgevallen met Mevrouw Mastricola dat nog al van ernstigen aard is. Zij had een pas poort, onderteekend door generaal Hugues die, tijdens de af wezigheid van den generaal de Goyonad interim met het bevel over het leger is belast geweest; de politie verlangt echter, dat de heer de Montebello aan die vrouw de vergun ning, om door Italië te reizen, zou ontnemen, op grond, dat zij meermalen de correspondentie bevorderde tusschen inwoners van Rome en de vijanden van den Pauselijken Stoel. De heer de Montebello heeft aan de politie vrijheid van han delen gelaten, maar geweigerd om genoemde vergunning in- tetrekken. De vrouw is nu voor eenige dagen op een paar mijlen afstands van Rome in hechtenis genomen en men heeft meer dan 400 brieven bij haar gevonden. Daaronder zijn er zeer gewigtigewant ten gevolge van die ontdekking hebben verscheidene personen zich gehaast Rome te verlaten. De spoortrein van Parijs, die te 5 uur 10 minuten des morgens te Brussel moest aankomen is Zaturdag eerst te 8 uur aangekomen. Die vertraging is veroorzaakt door een botsing met een goederentrein te Breteuil. Vier goederenwagens zijn geheel verbrijzeld. Door den schok hebben eenige reizigers kneuzingen bekomen. Een postbeambte is gewond en het Fransche postbureau is eerst Zaturdag namiddag ten 4 uur te Quiévrain met de brieven en bladen aangekomen. Dezer dagen werd te Havre een zeer gelukkige proef neming gedaan met een stuk geschutuitgevonden door graaf d'Haudetotom een touw van het strand op een in nood verkeerend schip overtebrengen. Met een tienponder werd het touw 240 ellen ver geworpen. De uitvinder beweert dat de grootste afstand, tot hiertoe met dergelijke toestellen bereikt, niet meer dan 200 ellen bedraagt, en dat wel wanneer met een twintigponder werd geschoten. Door de edelmoedige zorg der dames te Salford werd op den Nieuwjaarsdag voor de vrouwen en meisjes, die op de verschillende naaischolen aldaar onderwijs ontvangeneen maaltijd aangerigt, waarvan een monsterplumpodding het hoofd gerecht uitmaakte, tot zamenstelling waarvan 130 ponden krenten, 130 ponden rozijnen, 210 ponden meel, 130 ponden sucade, 80 ponden suiker, 1040 eijeren, 8 gallons ale, 41 ponden verschillende specerijen en 11 ponden gember gebezigd

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2