IV0. 878. Vrijdag 2 Januarij. 19e eerste dag LEIDSEH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf C'cnts. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 ti. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends [4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het ad-es te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 'sav. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's ra. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders.Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10 4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12—1 ui Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur eu van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijusen dagelijks van 91 uur en van 3 6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. vn Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. van een nieuw jaar vloeit over van gelukwenscbingen. Wel gemeend of als bloote vormuit eigenbelang dan wel uit be langstelling voortgesprotenkort en zakelijk of wel uitgebreid en van buiten geleerd- er wordt gewenscht. Maar hoe zou het gaan als al die wenscben vervuld waren gewis er heerschle geen ziekte of rouw, geen geween of gekrijt werd gehoord, - er zou een hemel op aarde zijnzoo al die wenschen op den klank af, toch altijd geluk en zegen ademende, werden ver vuld. En toch, wat leert de ervaring? Immers dat een tal van wenschen en begeertenwelligt op zichzelf beschouwd geheel onberispelijk onvervuld blijven. Elke dag levert daarvan een proeve, want de lotgevallen der menschenook wanneer zij niet aan eigen of anderer schuld zijn toeteschrijvenstaan met zoovele omstandigheden in verbanddie niemand kon of mogt voorzien. Rampen en verliezen tegenspoeden en kwalen, en wat niet al meer treffen op het onverwachts, plotseling, on voorziens zonder dat zij door raad of bulp schenen te kunnen worden voorgekomen. Wat baat dan al dat wenschen? op zijn hoogst genomenis het een blijk van welmeenendheid, belangstelling of beleefdheid. Wie weet wat goed is voor den mensch in dit leven Het schijnbaar kwade heeft soms veel goeds in zijn gevolgterwijl immers het verkrijgen van wat men wenschelijk acht of toe- gewenscht wordt niet altijd ten zegen strektLaat ons dan onze wenschen matigenmaar veeleer in onze daden toonen dat wat in onze magt is om anderen nuttig en ten zegen te zijn werkelijk door ons wordt betracht. Zoo ieder deed aan anderen wat hij voor zichzelf wenschte te ondervinden, al die wenschen konden wel achterwe ge blijven en men zou veeleer bewerken wat men door gelukwenschingen beoogt. In het heden ligt 1t verleden, in hetgeen is, wat komen zal. Zoo men leeft bij den dag, blijft er niets te wenschen of te begeeren over; daarom is tevredenheid de grootste schatver krijgbaar voor elk die haar begeert. Zoo ieder zich vergenoegde met het hem toegelegde deel en wat hem kwaads overkwam of bejegende uit het ware oogpunt beschouwde, men zou niet zooveel hooren van teleurgestelde verwachtingen, van ijdele wenschen en onvoldane begeerten. Bij al de vorderingen, die men maakt op het gebied van wetenschap en kunst, bij al de reuzenschredendie er zijn optemerken ten aanzien der middelen tot volksverlichting en volksbeschaving, bij al de bewonderenswaardige en verbazingwekkende uitvindingen van onzen tijd, om zich gemakkelijk en snel te bewegen en te verplaatsenen wat tot veraangenaming van het leven strekt zich te verschaffen, - staan toch in onzen tijd van snellen vooruitgang nog zeer weinigen op het standpunt van den zoon van Jake, die zich onvernuftiger achtte dan iemand en zijn gemis aan menschen verstand erkende, die geen wijsbegeerte had beoefend en geen wijsheid had geleerd. De vrome Agur had slechts twee dingen begeerd, die hij wenschte te bezitten, eer hij stierf, en daarom bad hij//IJdelheid en leugentaal doe verre van mij; armoede of rijkdom geef mij niet; voed mij met het brood mijns bescheiden deels." Wij zijn ongemerkt overgestapt op zedelijk gebied; maar is daar even merkbare en bewonderenswaardige vooruitgang te bespeuren? Een wijs Koning schreef: //Zet de oude palen niet terug, die uwe vaderen gemaakt hebben;" maar waarom zouden we niet moderniseren en heldere begrippen aankwee- ken aangaande hetgeen den mensch waarlijk gelukkig maken kan? Koop de waarheid en verkoop ze nietmitsgaders wijsheid en lucht en versland. Breek af en sloop, wat de volmaking belemmert, maar sla geen roekelooze hand aan de oude palen die uwe vaderen gemaakt hebben als ze u waren onbedrie- gelijke handwijzers op den levensweg en veilige bakens in den storm der wereldzee. Die twijfelzucht opwekt en voedt, brengt vaak tot vertwijfeling en een twijfelmoedig hart kent geen vrede. De eerste dag van een nieuw jaar leere een iegelijk het wenschen staken en den rijkdom der tevredenheid najagende

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1