Boor Z. M. is aan N. de Graaf, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van no taris te Utrecht, en is voorts in zijn plaats benoemd tot notaris te Utrecht J. C. de Graaf, candidaat-notaris aldaar. Door Z. M. is aan den hoofdcommies bij het Departe ment van Justitie, A. W. Philipse, verleend de personele titel van referendaris; aan Jhr. Mr. J. C. L. A. Nedermeijer Rid der van Rosenthal, met 31 December 1S62, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van referendaris bij het Departe ment van Justitie, onder bepaling dat die betrekking zal blij ven onvervuld, en aan J. P. de Virieumet 30 April 1863, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van adjunct-com mies bij het Departement van Justitie, onder dezelfde be paling. Bij het onlangs door Z. M. vastgestelde reglement enz. voor het koloniaal militair invalidenhuis is o. a. bepaald, dat de invalidendie zich schuldig maken aan het misbruik van sterken drank, aan weerspannigheid, aan het stichten van wanorde en het bezigen van onbetamelijke uitdrukkingen aan vankelijk door den kommandant zullen gestraft worden met' gewoon arrestbij herhaling met strafkamer en bij voortgaande herhaling met verwijdering uit het gesticht. De verwijdering uit het gesticht zal, op aanvrage van den kommandant, wor den bevolen door den Minister van Koloniën. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft heden Woensdag aan verscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten audiëntie verleend. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik zullen in de volgenda week HD. kasteel het Huis de Paauw verlaten en het paleis in de residentie betrekken. Aanstaanden Vrijdag zal er ten hove een groot gala-bal plaats hebben. Maandag stond voor de Arrondissements-Rechtbank te Breda terecht Mr. C. van B., advocaat en candidaat-notaris aldaar, oud 39 jaren geboren te Coevordenaangeklaagd van zijn wettige moeder (die zich thans in het krankzinnigen-ge sticht te 's Hertogenbosch bevindt) op onderscheidene tijden van het begin van Junij 1861 tot in de eerste dagen van September 1862, te hebben geslagen met een karwats of klee- renklopper en zoodoende haar te hebben mishandeld. Zeven getuigen a charge en vijf en veertig a déchargewerden in deze zaak gehoord. Dat verhoor duurde ruim vijf uur. De zitting werd daarop tot des avonds te 5 uur geschorst. In deze avondzitting hield de heer Ditblinger, substituut-officier van justitie, de aanklagt vol en requireerde een cellulaire gevan genisstraf van niet minder dan 15 dagen en niet meer dan een jaar. De beklaagde verdedigde zichzelven in een rede, die ruim 2 uren duurde. Hij trachtte de ongegrondheid der aan klagt te betoogen. Het heeft Z. M. den Koning van Zweden en Noorwe gen behaagd onzen landgenoot, den beeldhouwer E. F. Georges te Utrecht, te benoemen tot ridder der orde van Wasa waarvan de versierselenvergezeld van een zeer eervollen ge leidenden brief, hem door tusschenkomst van den te 's Hage teruggekeerden Züeedscben gezant zijn geworden. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opéra Faust. Sedert eenige dagen werd te Maastricht een jong mensch vermist, die als kantoorschrijver werkaaam was. Men vermoedde dat hij naar Belgie was gegaan om zich aldaar naar Amerika inteschepen. Den 26sten echter werd nabij de Lieve Vrouwe poort zijn lijk uit het kanaal opgevischt. Bij de schouwing, die Dingsdag plaats hadwerden aan het lijk onderscheidene beleedigingen en verminkingen ontdekt, die evenwel niet aan misdaad worden toegeschrevenmaar door het rad eener stoomboot schijnen veroorzaakt te zijn. Men verdiept zich in gissingen op welke wijze deze ongelukkige jongeling in het water is geraakt. Maandag is plotseling, in bijna'70jarigen leeftijd, te Rotterdam overleden de Wei-Edele Zeer Geleerde heer Dr. S. I. Mulder, in leven ridder der orde van den Nederland- sche Leeuw, inspecteur der Israëlitische scholen in het Rijk, regent-secretaris van het Ned. Israëlitische seminarium secre taris der Ned. Israël, hoofd-synagoge aldaar, lid der constitue rende vergaderin. tot reorganisatie van het Israëlitisch kerk genootschap enz., in alle welke betrekkingen de overledene steeds blijken van groote bekwaamheid en ijver heeft aan den dag gelegd. Zijn veelvuldige lettervruchten hebben hem een waardige plaats onter de Nederlandsche geleerden doen inne men, terwijl hij oor zijn vertaling van een groot gedeelte van het Oude Testment in het Nederduitsch en een menigte schoolwerken ontegezeggelijk een belangrijken invloed op zijn geloofsgenooten hier te lande heeft uitgeoefend. Te Utrecht i een leesinrigting voor ambachtslieden opgerigt. Het dochtertje van den landbouwer M. R., te Ooster houtoud 8 jaren, eeft op een noodlottige wyze het leven verloren. Verleden Vijdag met haar broertjes en zusjes het zoogenaamde kienspelspelende en tot het opzetten der nom- mers witte boonen geruikende, stak het kind een der boo- nen in den mond. Vroijk spelende, slikt het ongemerkt onder het lagchen de boon n. Deze schoot in de luchtpijp. Dade lijk ingeroepen geneeskindige hulp mogt niet batenen de ouders konden niet besuiten een operatie te doen verrigten. Het kind is Maandag ncht onder hevige benaauwdheden be zweken. Eenige ingezetenen uit Apeldoorn hebben aan hunnen jongsten leeraar Ds. N. I. de Graaf, wegens zijn bedanken voor het beroep naar Brda, een geschenk aangeboden, be staande in een compleet fr.ai en sierlijk bewerkt zilveren thee servies. De Gemeenteraad vn 's Gravenhage heeft de verorde ning tegen de zamenscholinjenden 17den December 11. door den Burgemeester vastgestelc en afgekondigdbekrachtigd en daarbij tevens een blijk gegeven van vertrouwen van den Raad in den Burgemeester; terwij met toejuiching is aangenomen een voorstel om den dank vtn den Raad te betuigen aan de politie en aan de militaire magt voor de hulp door deze verleend. Door Ds. A. Verwey, p*edikant te Zutphen, quaestor der Zutphensche classicale weduvenbeursis dezer dagen ont vangen een pakketwaarin vif Oostenrijksche certificaten Nationale metalliekenieder vto 1000 fl., en twee Oosten rijksche certificaten Metalliekennnte betaalbaar te Amsterdam ieder van 1000 fl. met het vdgende opschrift: //Van een viertal broeders der classis van Zitphentot verbetering van de classicale weduwenbeurs en tot opwekking der Christelijke liefdadigheid onder de gegoeden ter broeders en de overige leden der gemeente, ten behoeve dtr weduwen van de ambts broeders die voor het grootste gedtelte ondersteuning behoe ven en daarop aanspraak hebben. Mr. J. E. Goudsmit heeft in eön uitvoerig stuk geplaatst in de Nieuwe Rotterdamsche Courait, het belang van de Leidsche Hoogeschool en van hare kwekelingen bij de rechts geleerde faculteit betoogd in het behoid der Leidsche arron- dissements-rechtbankwaarvan de opheSng door verschillende leden van de Tweede Kamer der Statm-Generaal wordt ter sprake gebragt. Heden Woensdag houdt de heer Sdoraon van der Paauw op als gemeente-architect werkzaam te sijn. Ruim 46 jaren, nam hij die betrekking met eerlijkheid, ijver en trouw waar, en mogt hij alzoo billijke aanspraak nnken op een eervol ontslag en erkenning van zijn veelvuldige diensten. Hoe verschillend ook het oordeel zij over wat hij deed en niet deed wat hij wilde en niet wilde- onafscheidelijk aan de betrekking van ambtenaarvooral wannetr hij aan den weg timmert- ieder die hem kentweetdat hij een onver moeid, uiterst werkzaam man was. Zoolang de Stedelijke Gazfabriek bestaat, en wat de toekomst ook zij, zijn naam zal niet in vergetelheid gerjikenomdatwat zij voor Lei den was, hoofdzakelijk aan hem te danken is, die haar ontwierp en stichtte. Weinigendie op zijn leeftijd rust nemen van hun arbeid kunnen op zulk een werkzaam leven terug zien al was het ook door veel leed en smart vergezeld. De rust, die de heer van der Paauw ingaat, zij gekenmerkt door veel goeds en de tijddie hem hier nog overblijftzij gewijd aan het vestigen van het ge bouw zijner hope, waardoor hij roem en welbehagen vindt bij Hem, wiens geest er intrek neme en wiens licht op hem afstraalt tot zijn waarachtig heil.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 2