N°. 877. Donderdag 1 Januarij. A°. 1 Binnenlandsch Nieuws. De laatste dag LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 6 Cts. Zegelrecht 35 Ct». Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends J4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Reerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 8 uur 's m. tot 9 uur 's av. ~Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 uur 's m. tot 9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. van het jaar wordt op verschillende wijze en met onderschei dene gevoelens te gemoet gezien, aangevangenbeleefd en geëindigdwaardoor hij op de overige dagen van het jaar in den regel een uitzondering maakt, maar voor velen eenige gelijkenis heeft met den laatsten dag des levens. Die eiken dag als den laatsten van het leven beschouwt, vindt in den laatsten dag van het jaar niets bijzonders of buitengewoons. Wat is het dan, dat aan den 31sten December van elk jaar een bijzondere waarde doet hechten? Wat anders dan de ge dachte aan het einde des levens, dat door jaren afgedeeld of bij jaren berekend een mijlpaal doet vinden die niet slechts aanleiding geeft tot een terugblik op den afgelegden levensweg, maar te ver verwijderd staat van den volgenden door een nevelachtig duister gescheiden, om zekerheid te geven, dat die weg ook zoover strekken zal! De onzekerheid van den duur van het leven wordt met eiken laatsten dag van een vervlogen jaar van meer gewigt; maar voor velen ook de onzekerheid van hetgeen hun nog wedervaren zal. Elke stand heeft zijn lasten en zijn lusten; niemand, wie hij ook zij, is gevrijwaard voor moeite en ellende van allerlei aard; niemand, wat hij ook bezit, is van het be houd verzekerd. De mensch, hoe vast bij sta, is enkel ijdel- heid. Daarom is juist de laatste dag van het jaar voor velen, voor de meesten, misschien wel voor allen zoo gewigtig, om dat de terugblik daarvan duizende proeven oplevert. Wat is er in een jaar al niet gebeurd in de wereld, in het land, in ieders woonplaatsin den kringin het gezinin huis en in hart? Stof tot gewigtige herinnering, tot ernstige overpein zing, tot het slaken eener diepe zucht heeft iedereen, als hij tot zichzelf inkeert en van daar den blik wijder buiten en rondom zich wendt! *Mogt er toch nimmer een laatste dag van het jaar zijn of liever mogten dergelijke afmetingen of mijlpalen worden opgeheven en de eene dag gelijk zijn aan den anderen zoodat men kon leven bij den dag!" Zulk een wan hopige en ondoordachte uitboezeming is wel eens gehoord; misschien bij anderen opgerezen, maar gesmoord. Leven bij den dag! 't is verre weg het beste. Niet wat de zorg voor dit aardsche leven betreft, maar wat aangaat de be zorgdheid voor de toekomst. Wat men noemt zijn huis te be reiden, eer men gaat sterven sluit in geenen deele uit, te doen wat de hand vindt om te doenomdat er een morgen op volgt. Leven bij den dag, zoodat niet tot morgen wordt uitge steld, wat heden kan en moet worden verrigt. Als dat alge meen in de mode kwam, dan zou er zeker wat kwade beje gening, onbarmhartig oordeel, bitse uitdrukking vermeden worden en menige zucht tot achterklap en eerroof zou geen steun of voedsel vinden. Als ieder bij zichzelf dacht, dat elke dag de laatste van zijn leven zou zijn't zou er in het ge zin, in de familie, in de maatschappij, in de wereld anders uitzien. Leven bij den dag is dus niet wat de arme doet bij het sober deeldat hij genietwat vaak onverschilligheid of los zinnigheid kweekt; maar toch ook als de arme, bij wien het gevoel van afhankelijkheid te sterker spreekt en werkt, naar mate hij niet weet toetekomen van den eenen dag tot den anderen. Leven bij den dagzoodat de dood nooit verschrikt of verrast, maar als een gestadig afgewachte vriend wordt beschouwd; - dat leven bij den dag maakt steeds een blijden morgen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Biervliet D. Bekaar en der gemeente Barderadeel F. M. W. E. Baron Collot d'Escurytot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Nieuw-Schoonebeek den surnumerair G. W. F. G. Callenfels.

Leidsch Dagblad | 1863 | | pagina 1