BOEKHOUDERS, I Engelsche Gal-, Slijm- en Maagpillen. Advertentiën. Geïllustreerden Almanak consolideerde renten heeft bevolen. Het tegenwoordige Ro- meinsche budget bedraagt 3 millioen Romeiusche daalders in ontvangst en 11 millioen in uitgaaf, waarvan de helft voor pensioenen en renten voor de staatsschuld gevorderd wordt. Om het tekort te dekkennam men in de laatste jaren de toevlugt tot allerlei middelen: men gaf onder de hand, om niet te zeggen bijna heimelijk, rente-inschrijvingen uit, welke men bij bevriende hoven wist te plaatsenmen maakte van den invloed van alle bisschoppen der Christenheid gebruik om de sluiting eener leening a pari te bewerkenmen ver kocht kunstvoorwerpen aan Frankrijk en Ruslanden men trachtte den Pieterspenning weder in zwang te brengen. Deze laatste hulpbron, die meer en meer begon uittedroogenheeft dan ook in drie jaren tijds weder 27^ millioen francs op- gebragt." Vermits het aantal aanrandingen van personen in En geland bepaaldelijk te Londenin den laatsten tijd sterk is toegenomen en de veiligheid van persoon en have dientenge volge iets te wenschen laatis onder het publiek in de dag bladpers en ook door overheidspersonen, de meening geuit, dat het bestaande strafstelsel niet doelmatig is of niet krach tig genoeg wordt toegepastom boosdoeners onschadelijk voor het algemeen te maken en hen afteschrikken. Inzonderheid klaagt men over de werking en toepassing der sedert eenige jaren in werking zijnde bepalingenvolgens welke veroordeelde misdadigersna eenigen tijd opgesloten gehouden te zijn binnen 's lands op vrije voeten en onder toezigt der politie worden gesteldin plaats vangelijk vroeger, uit het land verwijderd en naar een overzeesche bezitting gevoerd te wor den. Dientengevolge is bij een besluit der Koningin een staats commissie benoemd»om onderzoek te doen naar de werking der bestaande wetsbepalingen betreffende deportatie en straf- slavernijen naar de wijze waarop veroordeelingen tot depor tatie en tot strafslavernij onder de bedoelde wetsbepalingen zijn en nog worden uitgevoerd." De berigten uit Japan zijn nog steeds even geheimzin nig en verward. Voor eenigen tijd werd gemeld, dat de Dai- mios te Jedo en elders aanhoudend met elkander beraad slaagden. Men beweerde steeds, dat zij zich slechts met de binnenlandsche aangelegenheden bezig hielden en volstrekt niet met de vreemdelingen. Het blijkt nu steeds duidelijker dat er een omwenteling voltrokken is, waardoor Jedo als staatkun dige hoofdstad des Rijks het einde nabij is. Men beweert nl. dat de wet is afgeschaft, volgens welke elke Rijksgroote ver- pligt isde helft van het jaar in persoon te Jedo te ver toeven, en er zijn huisgezin altijd achter te laten. Naar men verneemt, maken alle - adellijke familiën uit Japan daarvan ge bruik om Jedo zoo spoedig mogelijk met der woon te ver laten en zich op hunne goederen te verplaatsen. Is nu dit berigt juist, dan is inderdaad een der grondzuilen van het Japansche staatsgebonw ingestort, want de magt van den Taikoen is volmaakt gelijk aan den graad van gehoorzaam heiddie de rijksgrooten hem wenschen te betoonen, en deze zal niet weinig dalen, nu hunne familiën zich niet meer als vroeger bevinden in de onmiddelijke nabijheid des Keizers en zij zelf, zoo het hun lust, ongestoord op hunne goederen kunnen blijven vertoevenen daar een magt ontwikkelenbij sommigen der rijksten aan die des Keizers gelijk. De positie der buitenlanders wordt nu hoogst moeijelijk; de Taikoen heeft de hulp der vreemdelingen ingeroepenen het is niet te voorzien wat uit dezen staat van zaken zal geboren worden vooral, wanneer de Japansche ambassade, die nu op de terug reis is, weder in Japan zal zijn aangekomen. Men beweert namelijk dat zij slechts is uitgezonden, om zich in Europa te overtuigen op welke wijze men het best de tractaten zou kunnen ontduiken en dat de verdere houding der rijksgroo ten tegenover den vreemdeling voor het grootste gedeelte af hankelijk zal zijn van het verslag dier heeren aan den rijks raad of aan de overige Japansche vorsten. De ingenieur Remy en de scheepsbouwmeeester Lehman beiden voor rekening der Japansche regering te Nagasaki werkzaamhebben geweigerd om gehoor te geven aan het verlangen dier regering om te Jedo te komen, ten einde aldaar een geschikte plaats te zoeken voor het oprigten van machi- neriën en een scheepstimmerwerf, tenzij voor hunne erfgena men een som van 20,000 verzekerd werdingeval zij aldaar vermoord mogten worden. De consul-generaal der Nederlanden is daarop met de Ja pansche ministers overeengekomen dat zij zeiven de baai van Jedo naauwkeurig zouden laten opnemen en de kaart daarvan aan hem medegeven als wanneer hij bij zijn terugkomst op Decima met de beide genoemde heeren zou beraadslagenzoo wel over de geschikste plaats voor bedoelde inrigtingen als over de machineriën welke besteld zouden moeten worden. In den loop der maand Julij jl. is voor het eerst, geheel met toestemming der Japansche regering, te Jedo een cou rant uitgekomen bevattende het voornaamste buitenlandsche nieuws, welk blad gretig door de Japannezen gekocht wordt. Tot onze diepe droefheid overleed he den onze hartelijk geliefde Dochter ANNA MARIA, in den ouderdom van ruim 23 jaren. H. P. STOFFELS. A. J. STOFFELSBazendijk. Leiden, 28 December 1862. Leiden, 28 December 1862. Heden overleed ons geliefd jongste Kind HIDDE in den ouderdom van tien maanden. H. G. HAMAKER. C. A. ^HAMAKER geb. van Vloten. Iemand eenige uren in de week dispo nibel hebbende lot het bijhouden van i het Italiaansch boek vervoege zichV "4 met gefrankeerde brieven onder letter Z. aan het bureau van dit Blad. Ruim 25 jaren worden deze door bijna iedereen gebruikt; de afleveringen ver meerderen alle jarendaar deze boven vele andere de voorkeur verdienen. Hunne werking is zacht; drijft de Gal en Slijm af, versterkt de Maag en bevordert de gezondheid. Enkele doosjes voor 25 Cent, dubbelde voor 40 Cent verkrijgbaar bij J. G. S. QUANT, Apotheker. Nieuwen Rijn te Leiden. INHOUD jEenige kennisgeving van den tooi* het jaar 1§63. g. reller, De Heer van Boorden en zijn gezin. Een paar portretten uit de zamenleving. - j. p. hasbbroek Bij de oprigting van het standbeeld van Tollens. - Mr. w. van de poll, Nederlandsche Volksfeesten. II. - g. h. j. elliot bos wel Vlug Elsje. - Mac Clintock's ont dekkingen betreffende Sir John Franklin. - Mr. w. van de poll, Nieuwe jaar, Nieuwe jaar- De mensch en zijne ver scheidenheid. - d. j. den beer poor- tugaelDe oude hutbewoners. - Het vervaardigen van stalen pennen. - j. j. evertse, Een Kersdag in de Kaap Kolonie. - h. m. c. van oosterzee Iets over het volksleven in de binnenlanden van Afrika. - j. van harderwijk rz., De Hollandsche meisjes. Ik ben ook te Londen geweest! - Een volksveroor deel. - Hoe de grond op Java bebouwd wordt. - j. tbr gouw, Oude scholen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3