Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Toen had men pas een begin gemaakt met het gieten van machinedeelen uit ijzer. In October van dat jaar kwam Ren- nie op het werk te Londen en aangezien de bouw nog niet ver genoeg gevorderd was, werd hem het toezigt over de op- rigting van een direct werkende stoommachine met een nieuw mechanisme in de groote bierbrouwerij van Goodwijn toever trouwd. Dit was toen de eenige stoommachine in Londen. De eerste proeve was wel geslaagd en al spoedig moesten ook de andere bierbrouwerijen van Rennie een stoommachine hebben. Onze molenmaker stichtte dus aldaar bij toeneming van werk zaamheden een eigen werkplaats. Wij kunnen niet alles op noemen wat hij tot stand bragt, maar dit alleen nog: de een voudige boerenzoon werd de uitvinder van den eersten stoom- meelmolen, een werktuig waarvan het nut in onzen tijd zoo algemeen erkend wordt. In 1806 leverde hij de pletmolens voor de munt te St. Petersburg. De baggermolens werden door hem verbeterd. Ook de duikerklok trok zijn aandacht en de uitvinding van de verplaatsbare en verschuifbare kraan werd daardoor geboren en sedert menigvuldig toegepast. Hij ver vaarde de eerste ijzeren brug over de rivier bij Boston en de bruggen over de Theems bij Southwark. Wij zouden die enkele voorbeelden nog met talrijke kunnen vermeerderen en mogen wijzen op de eer, die velen te beurt viel en de rijkdommen die zij nalietenook nog dezer dagen deed de Keizer der Franschen hulde aan den nijveren stand in den persoon van Richard Lenoir. Wij willen daaruit liever deze leering trekken: 1°. dat voor den geringsten handwerksman of fabriekarbeider de weg tot eer en rijkdom in onzen tijd nog geopend blijft. 2°. dat de ontwikkeling der nijverheid aan practische man nen veel verschuldigd is. 3°. dat kennis, vlijt en volharding moeten zamen gaan en de hulp der wetenschap onmisbaar is voor elk, die zich op het gebied der nijverheid beweegt. Z. M. heeft herbenoemd tot burgemeester der gemeente Rotterdam den heer J. F. Hoffman; der gemeente Aarlander- veen Mr. A. Jongkindt Coninck te Alphen J. F. Roos; te Hazerswoude Mr. C. van der Vlies; te Leyderdorp Mr. P. G. Hubrecht; te Voorschoten J. P. Tromp en te Warmond Mr. A. Nederburgh. Het heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden behaagd voor eenige exemplaren inteteekenen op de Neder- landsche Werkman. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Dingsdag den 6den Januarij 1863, des middags te 2 uur, tot hervatting van hare werkzaamheden (bepaaldelijk met het oog op de behandeling eener eredietwet voor het Hoofd stuk van Koloniën. De audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woens dag den 31sten December en Woensdag den 7den Januarij niet plaats hebben. Naar wij vernemen zal de zaak van Giovanni Roucaglioli beschuldigd van den 17den Augustus 11. aan bet Hoofd te Schiedam met een dolksteek den persoon van Gerrit Klein te hebben gedood, op den 15den Januarij 1863 bij het Pro vinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland in behandeling komen. Maandag werd te Amsterdam in het Odéon gehouden de Algemeene Vergadering van aandeelhouders in de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij, waarin 53 stemmen 401 aandeelhouders vertegenwoordigden. De voorgestelde wij zigingen der statutenzooals die ten hoofdkan tore der Maat schappij hadden voorgelegen, werden met algemeene stemmen aangenomen. - Omtrent den diefstal met inbraak te Ubbergen wordt nog gemeld: Op tweeden kersavond vervoegde zich de infan terist, in burgerkleeding en wel in gestolen kleeren gestoken bij een uitdrager te Nijmegen, om eenig zilver te verkoopen. De koopman vatte argwaante meer daar het signalement van het gestolen goed algemeen verspreid was, en liet de policie waarschuwen. Deze nam dadelijk de pseudo-burger in arrestdeed nog met hem in dien nacht volgens zijn aanwij zing een vergeefsche reis naar Eist, maar kwam later op het spoor van den medepligtige, een voerman, in de Steenstraat woonachtig. Aldaar werden alle gestolen goederen gevonden op de vreeradsoortigste wijze verborgen het gouden horologie in een bretel gewikkeld in een paardenzadelde zilveren lepels en vorken in den mestbak het gouden knipje in een konij nenhok enz. Met deze twee werd ook de daarnaast wonende geliefde van den infanterist in verzekerde bewaring genomen, doch daar aan dit meisje niets kon worden ten laste gelegd dan dat zij mede had gegeten en gedronkenwerd zij zeer spoedig op vrije voeten gesteld. Tot predikant bij de Nederduitsch Herv. gemeente te Rotterdam is Maandag beroepen Ds. N. H. de Graaf te Apeldoorn. Bij de op heden plaats gehad hebbende aanbesteding tot het maken eri leveren eener ijzerconstructie voor de Bibliotheek der Leidsche Hoogeschool hebben ingeschreven de HH. Sterk man en Zoon te 's Hage voor 5780; Enthoven en Comp. te 's Hage voor 5059 de Wall Bake te Utrecht voor 4749; Leefers te Leiden voor 3932; Kivee te Haarlem voor 3735 G. H. Bertrand te Leiden voor 3495, en de Nederlandsche Grofsmederij voor ƒ3200 ;en voor het onderhoud der Academische gebouwen gedurende het jaar 1863 waren de minste inschrijvers van het eerste perceel de HH. J. H. Carlier voor 32S0, van het tweede perceel C. Blansjaar voor 1670 en van het derde perceel J. P. Rietbergen voor 2300. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 44°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 46". Dingsdag morgen te 5 uur 44° te 8 uur 44°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 43°. Uit Rome meldt mendat daar een ministerieële crisis op til is. Zekere Blanchi heeft te Florence een brochure uit gegeven en daarin officieële depêches opgenomenwelke on gunstige bijzonderheden bevatten over de familie van kardi naal Antonelli. De paus heeft die depêches gezien en aan den secretaris van staat zijn ontevredenheid betuigd over het ge drag van diens broeders. Men zegt, dat de een ontslagen zal worden als directeur van de Romeinsche bank en de ander als hoofd van het stedelijke bestuur. Ook de onder-secretaris van staat, Mgr. Berardistaat zeer wankelbaar. Men zegt, dat hij in zeer naauwe betrekking staat met zekeren Filippani, wiens oneerlijke winsten hij heeft gedeelden tevens dat hij meer dan 600,000 Romeinsche kroonen heeft verdiend met de directie der spoorwegen. Mgr. de Merode heeft al die zaken aan den Paus bekend gemaakt en staat daardoor meer dan ooit in gunst bij Pius IX. Te Turin is de markies Roberto Tapparelli d'Azeglio in 72jarigen ouderdom overleden. Hij was directeur-generaal der Koninklijke musea correspondent van het instituut van Frank rijk enz. Hij behoorde reeds vroeg tot de liberale partijhij bevorderde de ontwikkeling van het openbaar onderwijs, de emancipatie der Israëliten en stichtte uit eigene fondsen een asyl voor kinderen. Volgens depêches uit Turin zal Koning Victor Emanuel het kind van zijn schoonzoon, Prins Napoleon, ten doop houdende meter isnaar men verzekertde Koningin der Nederlanden. Te Turin maakt men zich zeer ongerust over Garibaldi. De generaal gaat naar Caprera en men zou hem daar zeer gaarne willen houdenmaar hij schijnt zich naar Napels te willen begeven. De baron Rothschild te Napels liquideert zijn bankiers huis en keert naar Frankrijk terug. Aan het Journal des Debats wordt uit Rome geschre ven: //Volgens een onlangs door den Minister van Financiën uitgebragt rapport over den toestand der pauselijke schatkist, zullen na verloop van drie maanden alle geldbronnen uitgeput zijn. Men verzekertdat de paus de uitgifte eener nieuwe leening van 5 millioen Romeinsche daalders in 5 pCts. ge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2