Buitenlandsch Nieuws. Door de luchtverversching kan er ten allen tijde een ver- frisschende luchtstroom in de verschillende lokaliteiten worden gebragt, tengevolge waarvan gestadig een reine en gezonde atmospheer in het gebouw circuleert. Ook uit een economisch oogpunt beveelt zich die machinale luchtverwarming zeer aan, daar ruim honderd zeventig kubiek ellen ruimte voor slechts één cent per uur kunnen verwarmd worden. Als een bijzonderheid verdient vermelding dat P. J. Dechampsgeboren in 1763, en dus thans 99 jaar oud, en die bij Waterloo een schampschot aan het voorhoofd bekomen heeft Zaturdag den 19den dezer, in den zwaren storm die toen woedde, den weg van Nijmegen tot Arnhem te voet heeft afgelegd en zich van daar per spoorrrein naar Amsterdam be geven heeft, waar hij in welstand aangekomen is en zich op dit oogenblik nog bevindt. Deze bijna lOOjarige man heeft zich in het genot eener volkomene gezondheid te verheugen. Hij heeft reeds een zoon van ruim 60 jaar, en zat op zijn 67ste jaar nog aan de wieg van zijn jongste kind. In de veengronden nabij het Uddeler-meer, werden de zer dagen eenige zilveren munten gevonden, wier getal nog zou zijD vermeerderd, indien niet het opkomend water verdere nasporingen onmogelijk had gemaakt. De gevondene, 69 in getaldragen voor het grootste gedeelte nog zeer leesbare inscripties en duidelijke beelden van Antoninus Pius, M. Aure- lius en Faustina, vrouw van Antonius; hunne keerzijden dra gen gedeeltelijk de gewone stempels, gedeeltelijk afbeeldsels en inscripties, die op de toewijding van den tempel aan Juno en het stichten van een weeshuis door Faustina betrekking hebben. Voor zoo ver bekend iszijn dergelijke bewijzen van het verblijf der Romeinen op de Veluwe nog niet gevondenwaar schijnlijk woedde in die dagen een Pinksterstorm op het meer Flevo, die de wereldbeheerschers naar de hooge Veluwe een wijkplaats deed nemen de heer van Zuylen van den Schaffe- laer heeft de merkwaardigste exemplaren afgestaan aan het munt- en penningkabinet te Leiden. In den nacht van 23 op 24 dezer heeft een brutale diefstal met inbraak plaats gehad in het huis van den heer van der Brugghen, een kwartier uurs van Nijmegen aan den openbaren straatweg naar Ubbergeneen weinig in de hoogte gelegen. De daders hebben op de slaapkamer een menigte zil verwerk ter waarde van omstreeks 300 guldenhet gouden horologie van het nachttafeltje en een dolk weggenomenzon der dat de bewoners wakker zijn geworden. Uit het naaikistje was vingerhoed en ring verdwenen. De kleederen, die de heer des huizes bij het naar bed gaan had uitgetrokken broek en jas, waren zelfs van een stoel voor het ledikant weggenomen. De dader, een soldaat van het 1ste regement infanterie is gevattoen hij het gestolene te Nijmegen trachtte te verkoo- pen. Een medepligtige is ontdektbij wien sommige voorwer pen verborgen waren. Beroepen bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Breda Dr. G. H. Lamers te Scherpenzeelte Rosendaal Ds. J. van Westrheene Pz. te Jaarsveld; te Engwierum Ds. J. E. S- Morilijon Loijsen te Bodegravente Wolfaartsdijk Ds. H. WA. Verhoeff te Oud-Beijerlandte Rinsumageest Ds. H. E. Grave- meijer te Midwolde; te Deinum Ds. W. H. J. Baart de la Faille te Surhuizum; te Aalburg Ds. H. T. Westerouen van Meeteren te Kesteren. Bedankt voor het beroep naar Hijlaard door Ds. A. F. Si mons te Ermelo. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Dordrecht door Ds. P. Steen te Delden. Heden Maandag had alhier in een plegtige zitting der arrond.-rechtbank de installatie plaats van Mr. J. van Outeren tot president, en Mr. R. J. Byleveld tot subst.-officier van Jus titie bij die rechtbank benoemd. Na het gebruikelijke requisi toir van den officier, wenschte de oudste rechter Tollens den heer van Outeren geluk met de zoo eervolle benoemingwelke hij een herstelling van vroeger gepleegd onrecht noemde, daarbij hulde doende aan de buitengewone verdiensten van den vorigen president, Mr. Schuurman. De heer van Outeren aanvaardde hierop het praesidiumdaarbij in herinnering brengende de groote eischen aan die betrekking verbondenhet groot be lang dat aan haar moet worden gehecht. Daarna den heer Byleveld toesprekende, gedacht hij de verdiensten van den heer Eyssonius Wichersen stelde hem dien tot voorbeeld. Na dat de heer Byleveld die toespraak had beantwoord en de heer Neeb uit naam der balie de benoemden had geluk ge- wenscht, daarbij hulde doende aan de nagedachtenis van den broeder des presidents, Mr. Willem van Outerenvroeger hoofd der balie, werd deze zitting gesloten. Berigteu uit Oost-Indie dd. 14 November melden: Ook de koortsachtige toestand, waarin de strijders over de kina-kuituur in Indie zich luidens hunne opene brieven be vonden schijnt plaats te hebben gemaakt voor meerdere kalmte men zegt dat niet het gebrek van kinine - die men trouwens uit de Pahudiana niet had kunnen extraheren - maar een strenge terechtwijzing van gouvernementswege het noodige effekt heeft gehad; overigens beweert een scheikundige hier, dat het kinine surrogaat dat men thans uit steenkolen bereidt, spoe dig de planten kinine en daarmede de geheele kina-kuituur overbodig maken zal. Men schrijft uit Banjermassin Digt in de buurt onzer bentings heerscht rust en vooruit gang, een weinig verder altijd strooptogten van de brandeis. De hoofdmuiteling Pangarang Antassarie is door ziekte en gebrek overleden. Een van Z. Ms. stoomschepen is de Dousson opgestoomd om met de zonen van dien Pangarang in onder handeling te komen, aangezien die kleine benden ons het meest afbreuk doen, door onze troepen noodeloos aftematten. In het Alleijsche houden zich weder eenige muitelingen op. Te Kloewa hield zich een zekere Basil op, een Hadjie en hoofd der Beratip. De patrouillederwaarts gezondenvond hem niet, doch bij een treffen sneuvelde echter een zijner zonen. De padie is bijna overal ingeoogst en de kwade moes son aangevangen. Het is te vreezendat het nu op vele plaat sen weder onrustig wordt, vooral in het Amonteijsche. Er is een groote togt naar Thewe op touw; dit zal een kolonne worden van 500 man, met de noodige koelies enz., onder aanvoering waarschijnlijk van den overste Yerspijck en zal denkelijk tegen Januarij terug zijn. Men wil dat Demang Lehman niet ver van Barabeij een versterkt kampement ge bouwd heeft. De kapt. van der Heijden zal spoedig derwaarts vertrekken om het te vernietigen. Den 4den October is een patrouille naar Barabeij vertrokken om een brandalGapoer genaamd, te vatten; deze hield zich onledig met het afpersen van geld en eetwaren van de bewoners dier plaats en voerde hen soms bij weigering met zich mede. Bij aankomst echter vond men geen vijand, slechts hier en daar eenige verlaten woningen hetgeen bij de meeste patrouilles het geval is. Kapt. van der Hurk, die een togt boven Moeara Aijoe gemaakt heeft, is na een tijdsverloop van anderhalve maand terugge keerd. Zijn kolonne heeft zich met vlotten moeten laten af zakken met veel zieken en gebrek aan vivres. Berigten van de Kaap de Goede Hoop meldendat bij het dorp Potchefstroom een gevecht heeft plaats gehad tus- schen den kommandant Kruger en den gewezen kommandant generaal Schoemann. De laatste vlugtte, het dorp werd daarop ingenomen en de voornaamste aanhangers van Schoemann ge vangen o. a. de heer Proesgewezen Staatsprocureur, die zich echter vrijmaakte, door Staatsgetuige te worden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 42°, des avonds te 8 uur 43", te 10 uur 45°. Zondag morgen te 5 uur 47°, te 8 uur 47°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 4 uur 47°, te 5 uur 47°> te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Maandag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 44°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 44°. Het Journal de St. Petersbourg van 11. Woensdag behelst een circulaire van den 14den dezer, door vorst Gortschakoff gerigt aan de Russische gezanten te Parijs en te Londen, waarbij deze gelast worden te verklaren, dat Ruslandniet denkt aan de kandidatuur van den hertog van Leuchtenberg voor den Griekscben troon. Het Engelsche gouvernement, zegt het blad, had met die verklaring genoegen genomen en aan den Russischen gezant op diens voorstel verklaard bereid te zijn

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2