N°. 875. Dingsdag SO December. A0. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.76. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 li. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 m.; I u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks -Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 8—9 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens vau 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vun 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. Bij beschikking van den Minister vau Justitie is eervol ontslagen met den rang van brigadier-majoor-titulair, de rijks veldwachter 2de klasse F. J. van Leijen, te Alphen, en in getrokken de verplaatsing van den rijksveldwachter 3de klasse P. T. Rienstravan Leiden naar Ysselmonde. Men verneemt, dat dezer dagen door den Minister van Justitie (administratie Herv. Eeredienst), op voordragt van de hoofd-commissie tot de zaken der Israëlitenis gearres teerd een nieuw reglement op de examina der Israëlitische god geleerden, waardoor zoowel in het theologische als in het maatschappelijke uitgebreider kundigheden van aanstaande gees telijken worden gevorderd. Bij de beraadslagingen in de Eerste Kamer over de be grooting Binnenlandsche Zaken heeft de heer Viruly den aan leg van den spoorweg Scheveningen-'s GravenhageGouda be sproken. Onlangs is medegedeeld dat de verbinding van den Rijn- en den Hollandschen spoorweg te Rotterdam zal plaats heb-, ben. Daardoor is zeker een groot ongerief opgeheven maar toch blijft de lijn, door hem bedoeld, van groot belang voor handel en verkeer. Hij wees er op, dat de ondernemers geen guarantie verlangen. De redenen waarom de concessie niet is verleend, zijn onbekend en hij zou gaarne van den Minister eenige inlichtingen te gemoet zien. De Minister heeft daarop geantwoord, dat de concessie eerst niet kon gegeven worden gedurende den tijddat er onderhandelingen waren aangeknoopt tusschen de beide groote spoorwegmaatschappijen. Had ik de concessie toen verleend, zeide de Minister, dan zouden zeer zeker die onderhandelingen gestuit zijn, maar op dit oogen- blik ben ik gereed de concessie te verleenen. In de Zaturdag gehouden avondzitting der Eerste Kamer is de begrooting van Oorlog aangenomen met 33 stemmen tegen I (die van den heer Cremers). Daarna is de discussie over het Hoofdstuk Koloniën begonnen. De heeren van Rhemen van RhemenshuizenHartsenFransen v. d. Putte en van Nispen' verklaarden zich zeer tegen de koloniale politiek en de beginselen der regering aangaande het cultuurstelsel. De heer van Beeck Vollenhoven verklaarde niet zooveel bezwaar te hebben na de rede van den heer Belz. De Utrechtsche Courant berigt het volgende: Men vermoedt dat de herbenoemingen van burgemeesters niet zoo talrijk zullen zijnals wel vroeger, en dit vermoeden zou worden gewettigd door een correspondentie ten aanzien dier herbenoemingen door den Minister van Binnenlandsche Zaken met de commissarissen des Konings gevoerd. Men leest in de Middelburgsche Courant: Het kostbare dok te Nieuwedièp schijnt thans reddeloos verloren te worden geachten het verdere geld dat men er aan zou willen besteden, zou, naar beweerd wordt, geheel weggeworpen zijn. Nu het er zoo mede staat, begint men elkander te verhalen dat de aannemers voor een half millioen meer het werk voor hun eigen risico hadden willen uitvoeren doch dan naar een ander plan, geheel anders dan het nu ge volgde hetwelk zulke slechte uitkomsten heeft gegeven. De bezoekers der beurs te Amsterdam worden dagelijks in de gelegenheid gesteldzich te overtuigendat de accijns op de brandstoffen zeer zwaar drukt. Op het bord aan het depot van de Hibernia steenkolen-vereeniging op den Dam staat, en niet zonder bepaald doel, een specificatie van den werkelijken prijs der kolen en van de accijnsen uitgedrukt als volgt: De kolen kosten per mud62 cents. De rijksaccijns is 45 cents De stedelijke accijns is 38 83 Te zamen per mud. 1,45 Ongetwijfeld heeft deze vereeniging daarmede het bijna on- geloofelijke feit willen aantoonen, dat men een belasting van niet minder dan 134 pCt. op de brandstoffen moet betalen. In hel koloniaal militair invalidenhuis te Bronbeek is een machinale luchtverwarming met luchtverversching aange- bragt, welke tot dusver allezins beantwoordt aan het oogmerk. In de verschillende lokaliteiten en in de galerijen heerscht een zeer aangename temperatuur, welke meu naar welgevallen kan wijzigen, zoodat die wijze van verwarming, ook uit*een hygiënisch oogpunt beschouwdals gepast en dienstig mag worden geacht,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1