Bmnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Door Z. M. zijn een aantal onderofficieren benoemd tot 2de luitenants bij de infanterie en de artillerie. Het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Iiolland heeft Dings- dag uitspraak gedaan iri de zaak van den heer S. te Alphen wegens mishandeling zijner dienstbode tot veertien dagen ge vangenisstraf veroordeeld. Het hof heeft het vonnis der recht bank te Leiden bevestigd. Dingsdag werd door de commissie voor de Staatsspoor wegen aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken aanbe steed 1°. het bouwen van de landhoofden en pijlers voor de brug over de Lek bij Kuilenburg, en 2°. het maken der bij komende werken. Vijftien billetten van inschrijving waren in gekomen, waarvan de heer P. Quant, te Amsterdam, voor f 893,800 de minste inschrijver werd verklaard. In verband met het plan om in de maanden Julij en Augustus van het volgende jaar te Delft een Oudheidkundige Tentoonstelling te houden van voor Nederland belangrijke voor werpen, afkomstig uit de Provincie Zuid-Holland, heeft de gemeen teraad van Delft een som van f. 1000 toegestaanten behoeve dier onderneming. De zich daartoe dezer dagen aldaar gevormd hebbende hoofd-commissie bestaat uit de heeren Mr. J. van Kuijk, burgemeester, L. A. van Berkel, wethouder, C. Hoek water, lid van den gemeenteraad, Dr. Wap, Mr. J. Souten- dam stads-archivarisDs. H. de Veer en Ds. H. C. Rogge. De Economist ontwikkelt ook bezwaren tegen de voor genomen balasting op de koffijnamelijk: 1°. de invoering van elke nieuwe belasting, en vooral van een zoodanigewaar door men een geheelen tak van handel of industrie aan nog ongekende belemmering onderwerptvoert bezwaren met zich en men moet er dus niet dan bij onvermijdelijke noodzake lijkheid de toevlugt toe nemen; 2°. de koffij, die hier ver bruikt wordt en door de belasting zou getroffen worden is bijna geheel gouvernementsproducten dat bezwaard verbruik moet invloed hebben op de eerste handelsprijzen en dus ook op de veilingen; 3°. de-ervaring in Engeland toont, dat koffij, zelfs de koffijboonen op ergerlijke manier vervalscht kunnen worden; 4°. er bestaat een veel eenvoudiger middel, om van dat kostelijke product vermeerderde inkomsten, ja meer dan de voorgestelde belasting aan de schatkist te bezorgenen dat wel met groote bevoordeeling van den handelin plaats van belemmering, wanneer het stelsel der groote halfjaarlijksche veilingen verlaten en door dat van vijf of zes tweemaandelijk- sche veilingen vervangen wordt. Door een inwoner te Utrecht werd in het laatst der vorige week aan de politie aldaar berigt, dat men hem zijn minderjarige dochter ontvoerd had en dat deze, tegen haar wil, zich in een publiek huis te 's Hertogenbosch bevond. Dit werd ter kennis van de justitie aldaar gebragt, welke on- middelijk na ontvangst dezer kennisgeving een onderzoek in loco instelde, het medegedeelde bewaarheid vond, bedoelde persoon uit de handen harer gevangenbewaarders verloste en haar aan haar familie wedergaf. Naar men hoortzal deze ge beurtenis in rechten worden betrokken. De nog al ruime oogst van appelen en peren in het verloopen saisoen heeft wederom bij menigeen een groote be geerte opgewekt om daarvan op een onrechtmatige wijze partij te trekken. Dit bleek ten duidelijkste uit de dezer dagen voor het gerechtshof te Groningen behandelde criminele zaken. In de vorige week werd een jongeling door gemeld hof schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht op de aan- boorigheden van een bewoond huis, doordien bij in een zeke ren pastorijtuin een hoeveelheid appelen had ontvreemd en is hij deswege veroordeeld tot de minst opteleggen straf van 45 dagen eenzame opsluiting. Een tweede persoon werd deswege vrijgesproken. - Daarna stonden terecht zes personen uit de gemeente Scheemda, beschuldigd van diefstal, gepleegd bij nacht door meer dan een persoon in een omheinde plaats door mid del van inklimming. Zij hadden namelijk in een appelhof een hoeveelheid van nagenoeg drie mudden appelen ontvreemd en in een zakjasenz. geborgenmaar werden belet ze met zich wegtevoeren daar zij betrapt werden en op de vlugt zijn gegaan. Den volgenden dag stonden wederom drie personen terecht, beschuldigd van poging tot diefstal door meer dan een persoon in de aanhoorigheid van een bewoond huis door middel van inklimming, doordien zij in een tuin hebben ge tracht peren te stelen, door die te schudden en opterapen, doch die zij, op de daad betrapt, niet hebben kunnen mede- nemen. In de beide laatstgemelde zaken requireerde de pro cureur-generaal de veroordeeling van ieder der beschuldigden tot een jaar gevangenisstraf. Moge men uit deze voorbeelden waaruit men kan zien dat een gestolen appel of peer bitter zuur kan opbreken, worden afgeschrikt om zich te laten verleiden tot het plegen van fei ten, die maar al te dikwijls als nietige grappen worden be schouwd. Tengevolge van den hoogeu waterstand der laatste da gen heeft men langs den dijk van Rijnland tot voorbij Spaarndam, buitengewone maatregelen genomen. Bij de slui zen te Halfweg is de vloed tot 2 ellen 25 duimen boven A. P. opgestuwd en tot naauwelijks twee palmen beneden dijkskruin. Aldaar heeft men voorzorgen moeten nemen voor de veilig heid van het buitenste spoor van den spoorweg. De vloed was weinig minder dan die van 1825. De lage landen onder Vel- sen en Beverwijk zijn geheel overstroomd. Niettegenstaande de drie buitengewone hooge vloedenhet gevolg van den aan houdenden hevigen storm, zijn de dijken van den Anna-Pau- lownapolder behouden gebleven. In den Oostpolder heeft eenige afslag plaats gehad, waarin wordt voorzien. Het in 1848 nieuw ingedijkte gors, het Rumoer ge naamd is weder een prooi der golven geworden. Deze polder behoort tot de grootste en vruchtbaarste in Zeeland en on derscheidt zich door de orde, die allerwege heerscht, dank zij de zorg van den eigenaar en bedijker, den majoor-ingen. del Campogenaamd Camp. In den afgeloopen zomer vereerde Z. M. de Koning den heer del Campo met een bezoek en bezigtigde alles met belangstelling; de polder werd dan ook ter eere van Z. M. de Willemspolder genoemd. Te Kampen zijn er, die tengevolge van de laatste stor men alles hebben verloren. Zij waren genoodzaakt hun wonin gen in allerijl te verlaten om hun leven te redden. Reeds cir culeren de inteekenlijsten op een werkje van Ds. Brummel- kamp, getiteld: Eenige dichtstukken, hetwelk a 30 ets bij Zalsman aldaar ten voordeele der ongelukkigen in het licht zal verschijnen. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Woens dag is ingekomen een brief van den heer P. H. Baron Taets van Amerongenwaarbij hij zijn ontslag neemt als lid van den raad. Tot 2den praeceptor aan het Stedelijk Gymnasium is benoemd de heer J. J. Cornelissen candidaat in de lette ren aan de Hoogeschool alhier; tot hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste kl. de heer E. Meijer. Aan A. Kaufman is vergunning verleend tot het plaatsen van 2 publicatiehuisjes. Het Rijks-Telegraafkantoor is heden naar de Aalmarkt verplaatst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 40°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 43°. Woensdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 45°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 4 uur 45°. Niet minder dan 40,000 kiezers te Berlijn hebben eeu adres van adhaesie aan de afgevaardigden dier stad geteekend. Men begrijpt dat dit een indrukwekkende manifestatie is tegen de zoogenaamde loyauteits-adressen. De reactionaire bladeu gaan inmiddels voort de regering tot allerlei onbezonnen maat regelen aan te sporen. Zoo willen zij, dat het gouvernement de vrijmetselaars loges zal sluiten. De Keizer van Oostenrijk heeft Donderdag in bijzonder gehoor ontvangen een talrijke deputatie van Protestantenen van onderscheidene kerkbesturen in Hongarije. Nadat de in houd van het verzoekschrift met korte woorden aan den Keizer was kenbaar gemaakt, heeft hij daarop mede in de Hongaarsche taal o. a. geantwoord: »Mijne ijverigste pogingen zullen steeds strekken om aan mijne Protestantsche onderdanen vrijheid in het godsdienstige te verzekeren en naar mijn beste krachten mede te werken om de rust en eendragt onder hen te bewa-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2