fmm N°. 873. Zaturdag 27 December. A". - y Crodsdienstig en KerkelijkPlaatselijk en Alge meen belang. IEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 na. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 in.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Arasterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2' u. Postbusligtingeu aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 8 u. 46 m. 'savonds te 8 u. 15 in. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's in. 89 li. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10" uur. - President der Commissie van Fabricage des Zatnrdags van II1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is ta spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 unr en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen Jagelijks van 91 uur en van 36 nur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nur. V. Dat met godsdienstig en kerkelijk j ook plaatselijk en alge meen belang in zeer naauw verband kan bestaanbehoeft geen betoog. Als de kerkelijke liefdadigheid zorgt voor de onder steuning der armen, behoeft de burgerlijke gemeente met die zorg zich niet intelaten en als de godsdienstige geest der ge meenteleden de kerkelijke liefdadigheid daartoe mildelijk of voldoende in staat stelt, behoeft de gemeentekas niet door sub- sidiën daarin bijtestaan. Binnen Leiden is de afschaffing der plaatselijke belasting op de brandstoffen hoofdzakelijk te dan ken aan de inkrimping van het subsidie-stelsel. In 1847 schre ven wij: //wanneer de leden der gemeente eens bekend worden met de aanzienlijke som welke voor onze armen uit de Ste delijke kas wordt betaald zoo zal men waarlijk geen groot denkbeeld voeden van de mate der Christelijke liefde. Ware het niet beter dezelfde gelden vrijwillig wekelijks bij de gods dienstoefeningen ten behoeve der armen aftezonderen dan gelijk thans, van de Regering te vorderen dat die som op een omslagtige, kostbare, menigmaal de zedeloosheid bevor derende wijze, door hooge belastingen op de eerste levensbe hoeften moet worden geheven? Het spreekt toch van zeiven dat de heffing der belastingen op de consumtive middelen met vele formaliteiten gepaard gaatdat een groot getal ambtena ren gevorderd wordt, om daarop toezigt te houden, en dat hooge belastingen de meeste aanleiding geven tot smokkelarij en deze ondeugd het spoor baant voor de grootste misdrij ven.'" Die stem is niet gebleven als die eens roepende in de woestijn, maar het plaatselijk belang is aanvankelijk grootelijks bevorderd door de opheffing der subsidie aan de armen. Maar die aan de godshuizen P Steeds hebben wijwaar we konden het groot verschil doen opmerkendat er bestaat tusschen de subsidiën aan huiszittende armen en die aan godshuizen. Voor hen die op genomen en verpleegd moeten worden, is hulp onvermijdelijk, want zij zijn werkelijk hulpeloos en de zorg die zij behoeven, noodzakelijk. Maar desniettemin rijst de vraag bij ons op, of wanneer er sprake is om aan het Gereformeerde Minnehuis een subsidie uit de gemeentekas te verleenen, in ernst en in waarheid door den Gemeenteraad kan worden verklaard, dat //naar zijn oordeel op een billijke wijze is bijgedragen ten be hoeve van dat gesticht door hen, van wie, overeenkomstig den aard der instelling, in den regel bijdragen kunnen wor den verwacht Het antwoord op die vraag is immers niet twijfelachtig, als men de bewijzen in banden heeft dat jaar lijks f 8000 ten minste bij het armbestuur van diezelfde ge meente te veel wordt genoten en het dus met de billijkheid te eenemale strijdt, wanneer de gemeenteleden aan de diaco nie dubbel en overvloedig geven, terwijl een armgesticht ten behoeve der gemeente bestaande gebrek lijden zou, als niet de gemeentekas bijsprong? Er is dus een bijzondere reden, ook uit het oogpunt der zeer naauwe betrekking en verwant schap die steeds tusschen het Minnehuis en het Huiszittenhuis bestonddat wat de diaconie overhoudt ten voordeele van het Minnehuis strekt! Of wel, wat op hetzelfde neerkomt, dat de kerkcollecten uitsluitend strekken voor het Minnehuis, nu de diaconie daarbuiten kan. - Wat die bewering betreft, die wel niet in het openbaar, maar toch zoo op bijzondere bijeenkomstenop spoorwagens of in diligences weersproken wordt, zijn we bereid haar op een onwederlegbare wijze te ver dedigen, daar we uit de rekening der diaconie voor 1861 onze wapenen ontleenden en niet hebben voorbijgezien, dat in dit jaar geen turf is aangekocht, 't Zou roekeloos zijn met zulke stoute beweringen voor het publiek te komen, indien we niet zeker waren van de zegepraal over eiken bestrijder. - Zulk een kerkelijk belang is dns ook van plaatselijk belang, want elke vermindering van subsidiën vermindert het cijfer der plaatse lijke uitgaven en die vermindering leidt tot afschaffing van, belastingen, waardoor alle ingezetenen worden gebaat^

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1