AANBESTEDING. Advertenliën. MINDER-ZENDING-GEN00TSCHAP. Hulponderwijzer, Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Het maken van eene ijzercon structie behoorende tot de nieuwe inrigting aan de Aka- demische Bibliotheek. INHOUD Geïllustreerden Almanak zoo mogelijk tegen vergoeding voor verpleging, enz., aan de moeders terug te geven, in plaats van ze, gelijk tot dusverre in werkinrigtingen te laten doorbrengen. Daardoor zou niet alleen de sterfte onder de kinderen verminderen maar ook een jaarlijksche uitgaaf van 10 millioen tot 1,700,000 francs herleid worden. De vrouwendie op de Keizerlijke drukkerij te Parijs werkzaam zijn, hebben ten strengste order bekomen om geen crinolines meer te dragen. De directeur heeft dezen maatregel van voorzorg moeten nemen ter voorkoming van ongelukken. Inderdaad kunnen vrouwen dan ooktusschen de verschillende machines doorloopendezeer gemakkelijk met hare rokken in aanraking met de raderen enz. komen en zich langs dien weg gevaarlijk verwonden. Dezer dagen is te Parijs de boedel geïnventariseerd van een onlangs gestorven voornaam kleedermaker. Het actief be draagt vijf millioen 803,450,25 francs en het passief slechts 83,10 fr. In zijn testament heeft de overledene verklaard dat de grondslag van dit kolossale fortuin in 1812 werd gelegd met ééne kroondie hij besteedde om de stof te koopen tot het in voorraad maken van een vest, hetwelk voor dertien en een halve franc is verkocht. De zoon van den componist der Dame BlancheAdrien Boïeldieu heeft afstand gedaan van zijn rechten op de opbrengst der 1000ste voorstelling dier opera, ter gunste van de onge lukkige werklieden te Rouaanzijns vaders en ook zijn ge boortestad. Bij die voorstelling beeft men een bijzonderheid opgemerkt, die welligt eenig is in de jaarboeken van het too- neel. Een choriste, Mme. Lestage, die sedert 36 jaren tot de opéra comique behoort, zong voor de 1000ste maal in de koren van la Dame Blanche. Op denzelfden dag werd in den schouwburg de la Porte St. Martin de 100ste voorstelling van le Bossu gegevenin de Ambigue is de Juif Errant voor de 300ste maal opgevoerd; le Testament de César Girodot is reeds 240 maal vertoond en Orphée aux enfers wordt in de Bouffes Parisiens voor de 400ste maal opgevoerd. Een zeker Carter, vroeger schoorsteenveger, die gewoon is in de geringste woningen van Londen doortedringen heeft onlangs bijeenkomsten van een wonderlijken aard gehouden. Op zekeren dag heeft hij 400 brievenbestellers uitgenoodigd om bij hem thee te drinken. Den vorigen dag had hij op dezelfde wijze 300 politiedienaars met vele van hunne vrouwen en kinderen uitgenoodigd. Eenige weken te voren had hij eenige honderden schoorsteenvegers gehad en den volgenden dag even zooveel fruitverkoopersdoch deze schenen eenige oogenblik- ken zijn krachten te boven te zullen gaan. Hun inkomen in de zaal was gelijk aan een storm en het geweld dat zij maakten was waarlijk schrikbarend. Zij begonnen met hunne toejui chingen te trillen en toen de heer Carter een poging deed om stilte te verkrijgen, ten einde een gebed te doen voor den maaltijd beantwoordden zij dit met een handgeklap en met het houden van hunne hoeden op het hoofdzij zagen hem aan alsof zij volstrekt niet begrepen wat hij zeggen wilde. De heer Carter verklaart#ik ben wel gewoon geworden aan het leven te Londen, maar ik kon mij toch geen zoo laag ge zonken bevolking voorstellen. Zij schenen niet te vermoeden dat zij een ziel hadden en de meesten hunner hadden niet alleen nooit gebeden, maar hadden, geloof iknooit een gebed gehoord. De eigenlijke maaltijd ging alle beschrijving te bo ven, zij aten als wilden en vulden hunne zakken." De heer Carter stelt zich voor deze bijeenkomsten voorttezettenvoor wier leiding hij een bijzondere geschiktheid heeft. Daar hij zelf handwerksman is geweest, kan hij hen verstaan en weet hij zich den weg tot hun hart te banen. Bijeenkomst der leden op 2den Kersdag des 's namiddags ten 12 ure in de ZAAL Noordeinde. Alle belangstellenden in de Zendingzaak worden tot bijwoning dezer bijeenkomst uitgenoodigd. J. BREETVELDT Wz., Secretaris. ontvingen nog Wij f 7.25 voor de Wed. COSSÉEingezameld in een busje, in het Koffijhuis van VAN DER DOES; en van X X Een gul den. Wij bevelen met de feestdagen dat ongelukkige gezin in Uwe liefdadigheid aan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden doen te weten dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een der 4e klasse aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs voor minver mogendenop eene jaarwedde van f 300. weshalve zij, die verlangen voor deze be trekking in aanmerking te komen, wor den uitgenoodigd, hunne bewijsstukken van bekwaamheid en goed zedelijk gedrag vóór of op ult°. December dezes jaars ter plaatselijke Secretarie portvrij in te zenden. Burgemeester en Wethouders voornd., D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Leiden, 16 December 1S62. Op Dingsdag 30 December 1862, des namiddags ten een urezal onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Bin nenlandsche Zakendoor Heeren Curato ren der Hoogeschool te Leidenin een der vertrekken van het Akademie-Gebouw op het Rapenburg, worden aanbesteed Deze Aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te \s Gravenhagéaan dat van het Akademie-Gebouw te Leidenaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland te 'j Gravenhage en op alle plaatsen waar gewoonlijk de bestekken van Waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende de noodige onderrigting te be komen zijn bij den Opzigter der Gebouweu van de Hoogeschool J. W. SCHAAP, te Leidenen drie dagen voor de Besteding 'de noodige aanwijzing in loco geschieden. Namens den Minister van Binnen landsche Zaken De Secretaris-Generaal J. SCHRöDER. 's Gkavbnhage, 12 December 1862. van den voor het jaar 1863. g. keller, De Heer van Boorden en zijn gezin. Een paar portretten uit de zamenleving. - j. p. hasebroek Bij de oprigting van het standbeeld van Tollens. - Mr. w. van de poll, Nederlandsche Volksfeesten. II. - g. h, j. elliot bos wel, Vlug Elsje. - Mac Clintock's ont dekkingen betreffende Sir John Franklin. - Mr. w. van de poll, Nieuwe jaar, Nieuwe jaar- De mensch en zijne ver scheidenheid. - d. j. den beer poor- tugael, De oude hutbewoners. - Het vervaardigen van stalen pennen. - j. i. evertse, Een Kersdag in de Kaap Kolonie. - h. m. c. van oosterzee Iets over het volksleven in de binnenlanden van Afrika. - j. van harderwijk rz., De Hollandsche meisjes. - Ik ben ook te Londen geweest! - Een volksveroor deel. - Hoe de grond op Java bebouwd wordt. - j. ter gouw, Oude scholen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3