N°. 869. Zaturdag 20 December. A". 186 Binnenland&cft Nieuws. LEIDSLB DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en franco per post 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Num mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.76 Iedere regel meer 12{. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-1 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 n. 5 m.; 12 u. 5S m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en -Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 ra. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbmligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgeus te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen vau 912 en van 2—7 uur. Zondag van S—9 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op oubepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van nabncage des Zaturdags van 11—1 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Ue Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingdag, Woensdag en Donderdag van 9—i uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z M. heeft benoemd tot ambtenaren der tweede klasse voor de burgerlijke dienst in Ned.-Indie de kandidaat-ambte naren voor de gemelde dienst O. A. Burnaby Lautier, Jhr. H. A. de Geer, W. L. H. A. Harloff en C. M. Ketting Olivier. Naar men verneemtheeft de Raad van State in de laatste dagen onafgebroken zeer langdurige zittingen gehouden voornamelijk ter behandeling van de ontwerp-belastingwetten. Door de Staats Courant wordt thans medegedeeld dat de heeren W. D. A. M. baron van Brieuen van de Groote Lindt, J. J. Rochussen H. F. C. baron Forstner van Dam- benoy, Jhr. F. V. A. ridder de StuersJhr. A. H. van Kar- nebeek, Jhr. Mr. W. M. de Brauw, Jhr. Mr. F. G. A. Gevers Deynoot, W. A. van Rees en A. N. J. M. baron van Brie- nen zich vereenigd hebben tot het doel om een duurzaam gedenkteeken voor Z. D. H. den Hertog Bernhard van Sak- sen-Weimar Eisenach opterigten. Te dien einde roepen zij met warmte en vertrouwende medewerking in niet alleen van hen die den Hertog meer van nabij gekend en gewaardeerd hebben, maar in 't algemeen van allen, die dankbaar erken nen, hoe veel hij, in de moeijelijkste tijdvakken onzer heden- daagsche geschiedenis, tot de handhaving van de onafhanke lijkheid van ons dierbaar Vaderland en van de nationale eer heeft toegebragt. Alle bijdragen, boe gering ook, zullen met erkentelijkheid worden aangenomenwaartoe de gelegenheid door plaatselijk intestellen commissiën zal geopend worden. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Dings- dag den 23sten December aanstaande niet plaats hebben. Donderdag had aan het Departement van Marine een aanbesteding plaats, waarbij de heer J. Scheltema, fabriekant te Leiden als minste inschrijver aannemer werd voor de le verantie van 1200 stuks wollen dekens a f 4,24 ieder. De te Deventer gevestigde hoofd-commissie der dames voor de oprigting van een gedenkteeken voor Z. M. den Ko ning heeft dezer dagen aan de onder-comités berigtdat een onvoorziene gebeurtenis verhinderd heeft, om dit gedenk teeken in den loop van dit jaar opterigten. Het blok marmer voor het beeld is in het begin van den zomer bij het ontladen te Rotterdam nedergevallen op een schip, dat door dit ongeluk zeer beschadigd schijnt. De moeijelijkheid over de vergoeding der veroorzaakte schade ontstaanheeft de aflevering van het blok en de werkzaamheden van den beeldhouwer Lacomblé verhinderd. Men koestert de hoop dat spoedig een tweede stuk marmer kan worden aangevoerdof het in Rotterdam liggende aan deu heer Lacomblé zal worden overgegeventen einde in het voorjaar van 1863 met het gedenkteeken gereed te zijn. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opéra les Huguenots. Als aanvulling van het vroeger medegedeelde berigt om trent de te 's Gravenbage plaats gehad hebbende ongeregeld heden strekke het volgende: Het is blijkbaar dat de beide publicatiën van den heer Bur gemeester bij velendie aan het gejoel en geraas der laatste avonden deel namen geen voldoende uitwerking hebben gehad. Althans tegen 9 uur verzamelde zich weder een troep van dat volk (meest afgedankte fabriekarbeiders) in de nabijheid van den Boschkant bij het gebouw der teeken-academie en op de Heerengracht. Aan de herhaalde sommatie om uiteen te gaan werd niet voldaanwaarop de kavallerie spoedig ruim baan maakte en de kwaadwilligen uit elkander dreef. Een gedeelte liep de Boschbrug over, doch ontmoette daar de politieagen ten een ander deel bergde zich in andere nabijgelegen stra ten en pleinen doch werd ook daaruit door de kavallerie verdreven, terwijl de patrouilles door andere gedeelten der stad en op de openbare pleinen elke verdere zamenscholing verhinderden. Zoo als het gewoonlijk onder dergelijke omstan digheden gaat, moeten dikwerf de goeden met de kwaden lijden, en daardoor is naar men verneemt, zoowel door de dragonders als door de politie-agentenaan sommigen meer of min ernstig letsel toegebragt, die zich in de foule bevondeu. Zelfs moet een lid van den Gemeenteraadin de Spuistraat door een politie-agent zijn geslagen en heeft een reiziger, die naar het spoor ging, een wonde bekomen. Het behoeft niet gezegd te worden dat het niet ontbreekt aan allerlei geruchten. De een heeft dit gehoord de ander dat

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1