n°. $m A-. i Vrijdag 19 December. x% - P V c.v. t i m LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- eu Feestdagen, en kost voor Leiden 1.9B, en franco per post f 2.80 in de drie maanden Afzonderlijke Nom inees Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12p Cts. Geboorte-, hu welijks-eu doodberigteu van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappeu 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 53 ra.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.j naa Haarlem eu Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. eu 9 u. 14 in. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam IBeerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 in. 'savouds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 eu 17; over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9 eu 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9 12 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaa 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IVethoudersMaandag eu Donderdag tf) 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. - .Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10 2 uur. - Ge Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Siugel, 's morgens vau 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnseudagelijks van 8—1 uur eu vau 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijosen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Douderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8 4; van de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uur. Binnenlaiidsch Nieuws. Uit het openbaar gemaakt overzigt van de opbrengst der Rijksmiddelen over de elf eerste maanden van 1S62, in vergelijking met die opbrengst in 1861, blijkt, dat in 1862 is ontvangen f 55,486,025,88s en in 1861 f 55,501,536,96. Bij het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland werd Woensdag in hooger beroep behandeld een zaak, betreffende de toepassing eener onder curatele-stelling wegens verkwisting. Een zeker jong mensch, thans 24 jaren oud, van deftige fa milie, was als minderjarige geplaatst onder voogdij van zijn oom en genoot onder de leiding en ten huize van een paar tantes zijn nog al strenge opvoeding; hij werd geplaatst op een handelskantoor, waarin zijn vermogen reeds betrokken en waarvan hij dan ook al mede-deelgenoot was. Dit alles ging goed en wel tot dat hij op het einde van het jaar 1860 meer derjarig werd en alstoen bezitter van een vrij aanzienlijk ver mogen. Van toen af en gedurende het geheele jaar 1861 ver anderde hij zijn tot dusverre gevolgde strenge levenswijze; hij besteedde aanzienlijke sommen in allerlei verteringen, in den aankoop van zilver enz., hield een rijpaard, reisde, teekende acceptatiën en bedankte ook voor zijn deelgenootschap in de handelszaak die niet alleen lucratief wasmaar hem de schoonste vooruitzigten in de toekomst opleverde. Het gevolg van een en ander wasdat hij in dat ééne jaar niet alleen een goed gedeelte van zijn vermogen doorgebragtmaar daarbij nog aanzienlijke schulden beeft gemaakt. De bloedverwanten besloten alsnu om zijn onder curatele stelling aantevragenop grond zijner uitgaven in 1861 en de wijze waarop hij zulks gedaan had. De'rechtbank te Rotterdam heeft, na verhoor der bloedverwanten, op grond der hiervoren vermelde feiten de onder curatele-stelling wegens verkwisting uitgesproken, met benoeming van den oom, den vroegeren v oogd tot, curator. Van daar dit hooger beroepwaarbij de heer Mr. G. M. van der Linden optrad als verdediger voor den appellant, om vernietiging te vragen van bet vonnis der rechtbank te Rotterdam. De pleiter beweerde, dat de uitgaven aan verteringen enz., door den appellant gedaan in overeen stemming waren met de winsten welke voor zijn aandeel de handelszaak oplevert, voorts dat de oorzaak van een en ander bestond in gedwarsboomde huwelijksplannen en eindelijk toonde pleiter verder aan, dat de appellant later tot inkeer was ge bragt, ten slotte wijzende op het jus utendi en ook dat cura tele niet te ligtvaardig moet worden toegepast. De heer Mr. J. Kappeijne van de Coppello, voor den ge- intimeerde optredende, wees er al dadelijk op, dat alleen het morele b. lang oorzaak was van de aanvrage der onder cura tele-stelling bestreed de aangevoerde argumenten van den appellant, en twijfelde niet of de zedelijke indruk, welke het Hof uit de feiten in deze opgedaan heeft, zou een bevestiging van het vonnis a quo ten gevolge hebben. De procureur-generaal zal den 29sten dezer in deze zaak conclusie nemen, Nadat Woensdag middag de publication van den bur gemeester verschenen waren tot het tegengaan van zamenscho- lingen en volksoploopen als in de laatste avonden te 's Gra venhage plaats hadden, werd tegen acht uur de hoofdwacht betrokken door een detachement kavallerie en een vermeerderd getal infanteristen. Op onderscheidene punten hadden evenwel nog zamenscholingen plaats, die echter spoedig door de ge wapende magt werden uiteengedreven die de stad in alle rig- tingen doorkruisten en ophooping van volk tegenging. Het examen der onderofficieren der verschillende leger corpsen dat van af 5 November 11. te 's Hage ten overstaan der commissie onder presidium van den heer luitenant-generaal Duycker, inspecteur der infanterie, aldaar is aangevangen, is nu geheel jafgeloopen. In dat tijdvak zijn er ruim 80 adspi* ranten voor den officiersrang geëxamineerd zoo voor de wapens der infanterie en artillerie voor het leger hier te lande, als eenige voor de infanterie in West-lndie. Dr. H. van Hall heeft thans een open brief aan Mr. J. R. Thorbecke gericht en openbaar gemaakt, waarin hij op komt en zich verdedigt tegen de beschuldigingen, tegen hem en het Rijks-Herbarium ingebragt door den Minister van Bin- nenlandsche Zakenbij gelegenheid dat zijn ontslag in de Tweede Kamer der Staten Generaal i3 ter sprake gebragt. De verdediging is kras en daardoor voor den Minister niet zeer vereerend uitgevallen, 't Komt al meer eu meer aan het licht,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1