Buiienlan iscii Nieuws. wonde in zijn zijde heeft bekomenterwijl ook Pallavicino ernstig gekwetst is." Als een Merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat op Vrij dag 5 December 11., bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest over den Hoilandschen Spoorweg zijn verzonden ruim 7000 stuks bestelgoederen aan 5500 verschillende adressen. De kandidaat C. de Hollte Hoogeveen beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente op het eiland Marken heeft gelijktijdig de toezegging van beroep erlangd in de nieuw gestichte gemeente Vennep in de Haarlemmermeer. Zaturdag avond werd de aangekondigde openbare Volks voorlezing over Natuurkunde in het Stadsgebouw op de Pieters kerkgracht, bij het Genootschap M. S. G. in gebruik, gehouden. De heer A. Montagne Iz., lid der commissie uit het Bestuur van dat Genootschap en van de Leidsche Nijverheids-vereeniging gekozen, sprak een woord over het doel, het belang en het nut van zulke Volksvoorlezingen die gedurende de maanden JanuarijFebruarij en Maart 1863, des Zaturdags avonds van 8 tot 9 uur aldaar zullen worden gehoudenindien zich daar voor een voldoend aantal belangstellenden opdoen, waartoe bewijzen van toegang voor de 13 bijeenkomsten tegen één gulden gedurende de eerstkomende veertien dagen bij den Be diende van voornoemd Genootschap verkrijgbaar zijn gesteld. Dr. A. van Oven deelde daarop in eenige hoofdtrekken me de, wat Natuurkunde is en toonde daarbij met proeven eenige eigenschappen der stof en kracht aanterwijl hij eenigermate het plan ontwikkelde, van hetgeen in de volgende Zaturdag avond-bijeenkomsten zou worden behandeld. Een zeer talrijk gehoor gaf het bewijs aanvankelijk van belangstelling in dit j plan, welks voortzetting nu afhangt van de deelneming, die het door het afhalen van toegangsbewijzen van de zijde der fabriekanten en werklieden ondervindt. Onlangs schreef een resident op Java aan een suiker- fabriekant: //ik zend u hierbij terug den inlandschen karvoer- der Wasmin, die bekend heeft geslapen te hebben .terwijlzijn kar tegen een lantaarnpaal is aangereden en dien ik deswege met 20 rottingslagen heb doen afstraffen. De schade, ten be drage van f 5, verzoek ik u te vergoeden." De karren'op Java worden getrokken door buffels die stapvoets en gewoon lijk met vastenzeer geregelden tred voorwaarts gaanhet transport duurt soms een geheelen dag, onder een brandende hemel; het is voor den karvoerder bijna onmogelijk daarbij niet nu en dan inteslapen. In elk geval zou die onvoorzich tigheid met een geringe boete en de vergoeding der veroor zaakte schade voldoende zijn gestraft. (20 rottingslagen zijn een vreeselijke het ligchaam letterlijk verscheurende geeseling; 40 rottingslagen deze straf mag alleen door den rechter wor den opgelegdstaanvolgens den eersten stadsgeneesheer te Batavia Dr. Swaving in den regel gelijk met marteldood.) Naar men verneemt is de Nedeilandsche maatschappij, die in de kolonie Natal voor weinige jaren een 6000tal acres onder zekere voorwaarden van het Engelsche bestuur ter ont ginning heeft aangekochtdaarmede thans zoo vergevorderd, dat in den loop van 't volgend jaar een fabriek met daartoe aangekocht stoomwerktuig zal in werking komenter bereiding der suiker, die men daar reeds sedert eenigen tijd heeft aan geplant. Ook Engelsche kapitalisten zijn daar op grootere schaal reeds dergelijke ondernemingen begonnen. Bij toene mende bevolking gelooft men ook tot den aanbouw van an dere tropische gewassen met voordeel te kunnen overgaan. Zoowel de grond als het klimaat schijnen daartoe bijzonder gunstig te zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 35", des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 33°. Dingsdag morgen te 5 uur 29°, te 8 uur 29°, te 12 uur 35°, 's namiddags te 4 uur 32°. In een schrijven uit Turin, dd. 9 December, wordt gezegd u Heden heeft het ongelukkige duel plaats gehad tusschen Menotti Garibaldi en Pallavicino, die bij het Aspromonte het kommando voerde. De aanleiding was de beruchte zinsnede in zijn rapport over het deelen van de krijgsschatkist door Ga ribaldi's staf-officieren. Al wat men deed om het duel te voor- komeu was vruchteloos. Men zegt dat Menotti een doodelijke Volgens de Pungolo van Milaan, is de zich thans te Genua bevindende hertog van Devonshire de Engelschman die 1000 voor den kogel heeft laten aanbieden welke uit de wonde van Garibaldi gehaald is. De verhooging der belasting op de Oostenrijksche coupons van 5 op 7 pCt. zal niet van toepassing zijn op de met 15 December vervallen coupons, daar 's Keizers goedkeuring op die wet niet eerder dan in de tweede helft dezer maand kan plaats hebben. De Gemeenteraad van Munchen heeft in een geheime zitting besloten den intrest van de beleende panden in de bank van leening te brengen van 8 op 10 pCt. In den tegenwoor- digen tijd zal men kwalijk een tweede voorbeeld kunnen aan wijzen van zoodanigen maatregel die alleen ten laste komt van den behoeftigen stand. Te Altenberg in Saksen is in den nacht van 5 op 6 dezer brand ontstaan in het hotel De stad Teplitz en wel in de zaal die tot het geven van tooneelvoorstellingen ingerigt was. Van daar verspreiden de vlammen zich naar het hoofd gebouw, waar het postkantoor wordt gehouden, vervolgens naar ^het raadhuis en 27 woonhuizen in de Neustadt, welke allen in de asch gelegd werden. Alleen door de inspanning der onderwijzers bleef de school behouden. De te Dresden verschijnende Anzeiger bevatte onlangs een advertentiewaarin door een rijk vrijgezeldie uitgestrekte eigendommen bezat, den geheelen zomer op reis en 's winters beurteling te Dresden, Weenen en Berlijn doorbragt, een hu welijksaanzoek werd gedaan, terwijl hij van zijn aanstaande vrouw slechts veel genegenheid en een gedistingeerde houding verlangde.doch noch bijzondere schoonheid noch jeugdnoch zelfs een streng onderzoek naar haar vroegere levenswijze eischte. Slechts stelde hij als voorwaarde, dat elke dame, welke op zijn advertentie wilde antwoordenhaar photographisch por tret in een zeer eenvoudig toilet zou laten maken en hem daarvan een exemplaar toezendenwaarop hij spoedig zou ant woorden daar hij reeds binnen eenige weken wenschte te hu wen. Het gevolg dezer advertentie bleef niet lang uit. De photographisten te Dresdendie in dit saizoennu aldaar zeer weinig vreemdelingen vertoevenschier geen werk hadden werden door bestellingen overstelpt en alle ateliers werden door jeugdige vrouwen in eenvoudige toiletten overstroomd. Kwade tongen beweren intusschendat de heeren photographisten niet vreemd zijn aan deze advertentie, die hun in het saizoen, waarin zij anders niets te doen hebbenvolop werk heeft verschaft. Te Parijs worden de meest fabelachtige verhalen verspreid van de prachtdie de baron Rotschild ten toon zal spreiden ter eere van het bezoek des Keizers te Ferrièrres. Het laagste cijfer van de kosten dier feesten is 15 honderd duizend frs. Een koopman in fruit in den faubourg Saint-Antoine had herhaaldelijk opgemerktdat zijn winkellade werd besto len. De dief was maar niet te ontdekken, doch zeker was het dat de diefstal bij nacht moest geschieden, want des avonds bij het sluiten van den winkel was het geld steeds in de lade aanwezig. Verscheidene nachten bleef de koopman waken doch dan werd er ook niet gestolen. Deze diefstallen hadden ver scheidene maanden geduurd eer de fruithandelaar de politie daarvan kennis gaf. Een maand geleden deed hij dit echter en er werd gedurende verscheidene nachten voor zijn deur gewaaktdoch te vergeefser werd evenwel gestolenzoodat de dief in huis moest wezendoch de koopman was des nachts met niemand anders te huisdan met zijn zoontje van ruim 11 jaar; deze knaap werd gestreng nagegaan, doch men kon niet de minste verdenking tegen hem opvatten. Het geheim scheen dus onoplosbaar te zijn. Op zekeren nacht werd het knaapje door eenig geraas wak ker en zag hij zijn vader opstaan; deze begaf zich naar den winkel, opende de lade, nam er eenig geld uit en daalde toen naar den kelder af, waar hij een ledige ton voor den dag haalde en het geld daarin verborg. Dit geschiedde alles sla pende. Den volgenden morgen verhaalde de knaap het gebeurde aan zijn vader en toonde hem de ton met geldwaarin het gestolene werd teruggevonden. Het spreekt van zelf, dat de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2