Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Winschoten Mr. E. A. Sandbrink rechter inde arr.-rechtbank te Utrecht. In de avondzitting der Tweede Kamer van 11. Zaturdag is de wet op de middeleD met algemeene stemmen aangenomen vervolgens de wetsontwerpen tot onteigening van perceelen voor de spoorwegen van Utrecht naar Kuilenburg met 53 te gen 2; van Breda naar de Moerdijk met 52 tegen 1 en van Niedorperverlaat naar Alkmaar met 53 tegen 1 en dat tot vaststelling der begrooting voor de Staatspoorwegen over 1863 met algemeene stemmen; en laatstelijk eenige conclusiën op verschillende stukken waarna de vergadering tot nadere bij eenroeping is gescheiden. Naar wij vernemen is de oorzaak der afwezigheid van de heeren Luyben en Begram bij de stemmingen over de wa terwegen daarin gelegendat beide heeren om een voor hen dringende en van hunnen wil onafhankelijke reden verpligt waren zich tegen 3 uur te verwijderen. Te 4 uur teruggekeerd waren de stemmingen waarvan het onzeker was of zij reeds zóó vroeg zouden plaats hebben, juist afgeloopen. Heden nacht is de heer Staatsraad J. J. van Stralen toegevoegd aan de thesaurie des Konings, overleden een man die om zijn vele goede hoedanigheden de algemeene achting genoot. Te 's Gravenhage loopt het gerucht, dat de Baron Sloet tot den Beele zijn ontslag als Gouverneur-Generaal van Neerl.- Indie zou hebben verzocht omdat hij zich niet kan vereenigen met de bevelen of instructiën die de Minister van Koloniën hem geeft. Uit een goede bron wordt verzekerddat dit ge rucht van allen grond ontbloot is. Op de door de arr.-rechtbank te Zwolle opgemaakte aan bevelingslijst van kandidaten ter vervulling van debetrekking van kantonrechter te Kampen opengevallen door de benoe ming van den heer Mr. H. Dikkers tot kantonrechter te Al melo, zijn geplaatst, de heeren Mrs. W. D. Coninck Lief- stiug, kantonrechter te Ommen; Jhr. Mr. J. A. Sandberg, kantonrechter te Vollenhove, en Mr. A. G. baron Sloet tot Oldhuis, advocaat te Zwolle. Het Departement van Marine heeft aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden opgedragen de vervaar diging van een stoominrigting voor de stoombatterij de Ruyter voor de som van f 2128,26 Vrijdag werd gevankelijk naar het huis van verzekering te Arnhem overgebragt zekere Hermanus Heijuit Ede, ver dacht van poging tot moord, door in den avond van den 5den dezer maand op zijn huisvrouw, die te bedlageen met hagel geladen pistool afteschietenwelk schot zijn vrouw niet heeft getroffendaar een andere vrouw welke daarbij toeval lig tegenwoordig was, hem bij den arm trok, met dat gevolg dat het schot bem zelf trof en hij een vinger daarbij heeft verloren. Men schrijft van Terschelling dd. 10 December het volgende: Een allertreurigste zeeramp heeft weder onze harten met rouw en weemoed vervuld. Tusschen 8 en 9 dezer des nachts strandde alhier het Pruissische galjas Maria Elisabeth kapt. P. J. Steinoorthmet een lading garst van Memel naar Schie dam. De bemanning trachtte zich met de sloep te redden, doch door de hoog loopende zeeën werd het ranke vaartuig omvergeworpen en stortten allen in zeealleen een ligt ma troos, die zich aan de boot had vastgeklemd, behield het leven en bereikte gelukkig den wal; de overigen vonden hun dood in de golven. Men is druk bezig om zooveel mogelijk van schip en lading te bergen. Uit Rhemberg bij Kleef wordt gemeld, dat die plaats en omstreken weder even onveilig worden gemaakt door een rooverbende als voor een paar jaar, toen de beruchte Brink- hoff allerwege schrik en ontsteltenis verspreidde. Het tegen woordig hoofd der bende is geboortig uit het dorp Saahof en niet minder gevaarlijk dan Ürinkhoff. Wie zich niet gewillig laat berooven loopt gevaar er het leven bij te verliezen want onmiddelijk maakt hij gebruik van dolk en vuurwapenen, waarvan hij zich goed heeft voorzien. De Senaat van het Utrechtsche Studentencorps bragt bij telegram een gelukwensch en een hulde aan Garibaldi, toen te Utrecht het berigt was ontvangen dat men er in geslaagd was den kogel uit het been te halen. Vrijdag ontving de Se naat een eigenhandig schrijven van den generaal van den volgenden inhoud //Waarde Vrienden Uw groet was mij dierbaar, omdat hij mij werd toegezonden door mannen die de vrijheid kennen en waarderen. Uwe vaderen strekten reeds der wereld ten voorbeeld, 't Was daarom dat zij, steunende op hun goed recht, den toorn van Philippus II en dien van Lodewijk XIV weerstonden. Hun triomf verzekerde er die burgerlijke en godsdienstige vrijheid welke u krachtigrijk en edelmoedig heeft gemaakt. Uwe sympathie en uwe genegenheid voor mij strekken mij en het Italiaansche volk op nieuw tot een krachtige bemoe- digiug. Geloof mij met broederlijke genegenheid Uw G. Garibaldi.'' In de laatste zitting van den Gemeenteraad alhier is door het raadslid den heer Krantz een schriftelijk voorstel overgelegd, strekkende om de verordening, waarbij de prijs van het gas uit de Stedelijke Gasfabriek is bepaald te herzien met het doel, om den prijs voor de gas verbruikers aanmerkelijk te verminderen. De. heer Kaufman van Rotterdam heeft aan den Ge meenteraad vergunning gevraagd, om hier ter Stede twee ad vertentie- of publicatiehuisjes te plaatsenvoorzien van een lantaarn, die des avonds en des nachts door gas verlicht, te vens in de glazenruiten de namen van vier logementen zal aanwijzen; vervolgens een klok met door gas verlichte wijzer plaat en verder van rondom voorzien van ruiten en geverwde borden voor aankondigingen van gevonden of verloren voor werpenen van-dienstboden die een dienst zoeken en wat meer van dien aard is. Aan dat bereau zullen ook commissionairs geplaatst worden om voor vreemdelingen zoowel als voor in gezetenen diensten te verrigten van verschillenden aard terwijl hun loon bij tarief geregeld is. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 38°, des avonds te 8 uur 40°, te 10 uur 43°. Zondag morgen te 5 uur 41°, te 8 uur 41°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 42°, te 5 uur 40°, te 8 uur 38°, te 10 uur 36°. Maandag morgen te 5 uur 35°, te 8 uur 35°, te 12 uur 36°, 's namiddags te 4 uur 3 6°. Buitenlandsch Nieuws. Koning Leopold van Belgie gevoelt sedert acht dagen weder hevige pijndie hem zelfs belet te zitten. Men schijnt geen hoop te hebben, dat hij nog lang in het leven zal blijven. Hij is nog altijd voornemens om na Nieuwejaar naar buiten lands te vertrekken, maar het is de vraag, of hij de vermoei- jenissen van de reis zal kunnen doorstaan. Men meldt uit Bruchsal, dat Oskar Becker, de jonge ling die in Augustus 1861 een poging tot moord op den Koning van Pruissen heeft gepleegd tijdens diens verblijf te Baden-Baden zich ijverig bezig houdt met het beoefenen der Hebreeuwsche taal. Te Stuttgart heeft zich voor eenige dagen de chef van een wisselkantoor van bet leven beroofd, nadat acht dagen te voren diens zoon zich een pistoolschot door het hoofd had gejaagd. Deze zoon, een 26 a 28jarig jongeling, had door zijn buitensporige uitgaven zijn vader geheel geruïneerdhij leefde op hoogen voet, hield er equipages, maitressen enz. op na, zoodat hij in een paar jaar ruim 100,000 ff. moet verteerd hebben, terwijl zijn vader niet meer dan de helft dezer som bezat. Hij sprak veel van erfenissenhooge prijzen uit de lo terij enz., totdat het bleekdat hij valsche wissels ten bedrage van ruim 100,000 fl. had gemaakt, met gebruikmaking van de namen van zeer voorname personen. Te Havre had dezer dagen een treffend voorval plaats: Voor een in aanbouw zijnd huis, had zich een groote volks menigte verzamelddie het oog gevestigd hield op een krank- i

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2