Buitenlandsch Nieuws. Voorgesteld door een commissie, is men er aanvankelijk in geslaagd een verdere uitbreiding der ziekte bij de zeemagt te voorkomen. Wij durven daarom verwachten, dat het door on afgebroken toezigt en inspanning zal blijven gelukkenzoo niet de ziekte uit te roeijeualthans hare verdere uitbreiding te stuiten. Naar men verneemt, zijn de lessen aan de Teeken-aka- demie te 's Gravenhage voorloopig geschorstten gevolge der ongeregeldheden, welke na het eindigen der lessen bedreven werden. Niettegenstaande de sluiting van de Teeken-Academie was Vrijdag avond weder een groot aantal jongelieden vereenigd die echter spoedig door de politie werden uiteen gedreven. Men schrijft uit Oosterhout dd. 11 dezer: Het zachte winterweder, waarin wij ons tot heden mogen verheugen is zeer ten gunste der landbouwers in deze stre ken die steeds voortgaan met rogge te zaaijen. De reeds vroeger gezaaide rogge staat overheerlijk te velde, terwijl ook het koolzaad zeer gunstig staat. Doordien het knollengroen door de laatste vorst niets heeft geleden kan het nog tot veevoeder worden gebruikt waardoor een massa hooi wordt uitgespaard. Dezer dagen meldde zich bij verschillende winkeliers te Alkmaar een jong mensch aan, van eenigzins onnoozel voor komen voorgevende voor zijn baas (meestal een landman uit den omtrek dier stad) een bestelling te moeten doenvooral bestaande uit datgene wat hij zelf gebruiken kon. Sommigen drongen op de voldoening van het geleverde aan en anderen leverden op goed vertrouwen. Doch, opmerkelijk is het, bij meest allen had hij zijn beurs verloren en wist van sommige winkeliers nog wel eenige schadevergoeding voor het verlorene opteloopen. Eindelijk begreep men dat het een fijn overlegd bedrog wasen het gevolg hiervan was dat die uiterst on- noozele jongen zich nu in arrest bevindt. Dingsdag avond is te Leeuwarden in het Raadhuisstraatje het lijkje gevonden van een pasgeboren kind van het manne lijk geslacht. Het is Woensdag naar het paleis van justitie overgebragt, waar het, naar men verneemt, Donderdag op last der justitie zal worden geschouwd. Woensdag avond is de trein, welke te 10 uur des avonds te Emmerik moest arriveren nabij het station Dinkslaken ge derailleerd doordien hij in botsing kwam met een zich op den weg bevindende kar met twee paarden, waarvan een ach ter de kar gespannen was. De kar is verbrijzeld en de beide paarden overreden. Op de kar bevonden zich twee personen, die over den weg werden geworpen, doch met den schrik vrij kwamen. Van het personeel van den trein heeft niemand eenig letsel bekomen dan een remmer die ligt gekwetst is. De bot sing was zoo hevigdat de rails door den schok werden los gerukt. Nopens den brand in de stallen van een troep kunst rijders te Maastricht verneemt men dat men in het begin vergeefs beproefde de paarden uit de stallen te drijven doch toen zij door hunne oppassers met name werden ge roepen, kwamen zij gewillig naar buiten. Men liet hen toen aan zichzelven over, waarop zij zich in alle richtingen door de stad verspreiddendoch nu kwam een bij den troep be- hoorend hondje te hulpdit diertje wist de afgedwaalde rossen optesporenen bragt hen grootendeels bij de stallen terug. Op een zeldzame wijze werd dezer dagen te Bozum, een verloren doekspeld wedergevonden. Bij gelegenheid dat een paar jongelieden uit Wieuwerd zich Mei jl. naar het gemeente huis te Weidum begaven om te trouwen verloor de bruid haar doekspeld. Sedert dien tijd werd er niet meer aan ge dacht totdat voor weinige dagen een boerenzoon een paard uit het. land halende en het willende schoon maken tot zijn groote verbazing de verloren doekspeld in de huid van het paard zag steken. Men vermoedtdat het beest door zich in het land te rollen aldus den lang verloren schat heeft terug- gebragt. Vrijdag avond omstreeks 6 uur geraakten twee vrouwen waarvan een reeds hoogbejaard, door de duisternis misleid in de sloot in de Warmoeziers- of Moordenaarslaan te Rotterdam. Door de hulp van eenige personen is het na veel moeite ge lukt beiden zonder ern3lig letsel op het drooge te brengen. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Dordrecht Ds. P. Steen te Deldente Hengelo bij Zutphen Ds. J. Eigeman te Oud-Loosdrecht; te Renswoude Ds. J. H. Heidenrijk te Noordwijk aan Zee; te Marken bij Monnikendam den kandi daat C. de Hollte Gaast Ds. J. Noordink te Garderen; te Hervoirt de emeritus predikant R. de Jongh van Arkel en te Wijk bij Heusden Ds. H. W. A. Verhoeff te Oud-Beijerland. Ds. J. Eigeman te Oud-Loosdrecht heeft voor de beroe pingen naar Axel, Broek op Langedijk en Hengelo bedankt. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gereformeerde gemeente te Bunschoten Ds. K. Kleinendorst te Hoogeveen, bedankt door Ds. J. H. Donker te Siddeburen voor het be roep naar Zuidbroek en door Ds. J. van Andel te Zutphen voor dat naar Edam. Heden is het tien jaren geledendat het Stedelijk Werk huis werd geopend en den eersten dag vonden reeds 53 vol wassenen en 11 kinderen daar werk en voedingterwijl op den laatsten van die maand 139 volwassen personen en 67 kinde ren aldaar werkten. Welken invloed die inrichting op de be delarij heeft uitgeoefend, zal na haar lOjarig bestaan door iedereen zijn opgemerktwant van die overlast is men bevrijd geworden. Hoe daardoor de armenbedeeling op beteren voet is gekomen, kan het cijfer getuigen, dat nu voor onderstands uitgaven bij de armbesturen wordt betaald. Wat de gemeente kas daardoor is bevoordeeld, kan blijken uit het verdwijnen der subsidie aan de armbesturen van de plaatselijke begrooting en het matig subsidie, dat het Stedelijk Werkhuis geniet. In 1851 bedroeg het cijfer der subsidiën aan de armbestu ren nog f 21900; over 1862 is er nog f 570 voor het Israë litische armbestuur van overgebleven; terwijl het Stedelijk Werkhuis niet meer dan f 7000 ondersteuning uit de gemeente kas behoeft, om aan gemiddeld 231 personen daags werk en voeding te verschaffen. En dat werk strekt niet tot nadeel van gevestigde fabriekiurichtingenintegendeel is onder dien arbeid veel, dat er toe bijdraagt, om de fabriekmatige arbeid te hulp te komen zoo als het pluizen van wol en touwhet spinnen van garen, het kaarden van wol, het haspelen van katoenaf- val enz. Bovendien worden er vervaardigd mandenwerk en vloer matten, alsmede vloerkleedenlinnen katoen en wat niet al. De leden van het bestuur dezer gemeente-instelling, opeen enkele uitzondering na, nog dezelfde als bij de eerste benoe ming, hadden stof om feestelijk het lOjarig bestaan te her denken daar zij met groote zelfvoldoening en onder billijke aanspraak op de erkentelijkheid hunner stadgenooten de moeije- lijke taak, die zij op zich namen, hebben vervuld. Het Ste delijk Werkhuis is een gedenkteeken en model van hetgeen men door Staatsarmenzorg kan bewerken, maar ook wat men daaronder uitsluitend heeft te verstaan. Het zij nog lang voor Leiden een sieraad en voor ledigloopers een wijkplaats en toevlugt De Thermometer van Fahrenheit teekcnde alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40". Zaturdag morgen te 5 uur 37°, te 8 uur 36°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 38°. Woensdag namiddag is te Brussel het stoffelijk overschot van den heer Verhaegen ter aarde besteld. Aan het sterfhuis werden niet minder dan 8 lijkredenen ter eere van den afge storvenen gehouden. Ten 2| uur zette de lijkstoetwaaraan 5 a 6000 personen deelnamen, zich in beweging. Hetgeheele gevolg ging te voet; de koetsen reden achter den stoet aan. Op de eenvoudige, door 4 paarden getrokken lijkkoets, welke door het stedelijk muzijkcorps werd voorafgegaanvolgde de familie van den overledeneop deze de vertegenwoordigers des Konings in volle uniform, de linkerzijde van het huis van afgevaardigden (de rechterzijde was slechts door een enkel lid, den ex-minister van justitie Nothomb vertegenwoordigd) en den senaat, de burgemeester en de wethoudersde gemeen teraad, de orde van advocaten, waarbij zich vele hooge auto riteiten hadden aangeslotende raad van administratie en de professoren der universiteit, de studenten der vier faculteiten, de vrijmetselaars-loges van Brussel, waaronder men afgevaar digden uit alle loges des lands opmerkte, en verscheidene de-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2