Binnenlandsch Nieuws. Buitenlaiidsch Nieuws. ifleente en liet bedrag hunner bezoldiging is en 't is onbe tamelijk voor de gemeente, die haar vrijheid mist en haar huishoudelijke regeling, terwijl de stoffelijke band wordt ge mist die een leeraar aan de gemeente bindtwant wiens brood men eet, wieus woord men spreekt. Verre zij het van ons de zelfstandigheid van ieder leeraar aantetasten of te beperken maar er is een groot verschil tusschen bandeloosheid en orde of tucht. Die wil gaan waar hij wilen wil zeggen wat hij wil voege zich daar, waar hij als onafhankelijk woordvoerder wordt toegelatenmaar terecht doet men billijke eischen aan hem die geen regel of tucht verstaat, om zich te stellen binnen de perken van eed en pligt- tot zoolang hij eerlijkheid ge noeg bezit om zich te voegen elders en niet langer te dragen een titel en te blijven in dienst van een vereeniging, met wier criterium hij zich in strijd gevoelt, 't Is van kerkelijk belang, dat de liefdadigheid der gemeenteleden overvloedig zij maar daartoe is vertrouwen noodig in hen die de kerk be sturenen toezigt van de zijde dergenen, die liefdadigheid uitoefenen, het beheer der giften aan anderen opdragen en daartoe een welgeordend kerkbestuur als hunne verte genwoor- digers instellen. Kerkelijk belang is in dit opzigt plaatselijk, en evenzeer rijks- of algemeen belang. Naar men verneemt, zullen HH, KK. HH. Prins en Prinses Hendrik tegen het laatst dezer maand van Luxemburg in de residentie terugkeeren. De Minister van Staat, de heer Dirk Donker Curtius is sedert eenige dagen ernstig ongesteld en daarbij zeer zwak. Bij den Baad van Stateafdeeling voor geschillen van bestuur, zijn Woensdag behandeld de volgende onderwerpen, als1°. het beroep van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland tegen een uitspraak van Gedeputeerde Staten dier provinciewaarbij de miliciens W. F. Brugman en J. A. Geerling van de dienst bij de Nationale Militie zijn vrijgesteld; 2°. het beroep van het dijkbestuur van het 6de district in Overijssel van een besluit van Gedep. Staten dier provincie over de verpligting tot onderhoud van de Lenther- zijl; 3°. het beroep van Jhr. T. E. van Weiier te Arnhem, van een besluit van Gedep. Staten van Gelderlandover het brengen van zeker voetpad op den legger der wegen in de ge meente Huissen 4°. het beroep van Mr. W. baron van Heecke- ren van Keil te Angerlo, tegen een beschikking van Gedep. Staten van Gelderland over het plaatsen van sommige paden op den legger der wegen in de gemeente Scherpenzeelen 5°.7°. de geschillen over het domicilie van onderstand van a. D. van Dijk; b. W. Bom en Birn en c. tusschen de ge meenten de Wijk en Smilde, betreffende P. H. van Agteren. Het feest van St. Nicolaas is Vrijdag avond te Enschedé rustig afgeloopen waartoe de stilstand der fabrieken niet wei nig heeft bijgedragen. Eensklaps werd de feestvreugde gestoord doordien het gazlicht overal uitging. Een paar porselein- cn glaswinkels, die behoorlijk verlicht en vol menschen waren, liepen bij die gelegenheid groot gevaar daar niet alle kijkers even gezind waren om alles op zijn plaats te laten. Bij ver scheidene bakkers zaten jongelui van beider kunne zich te vermaken bij warme punch en gebakjesin eens was het pik donker om hen henenen liet luid geschater werd door het angstig geroep om licht afgebroken, In de herbergen heerschte groote wanorde. Het ergste was, dat niemand kaarsen of lam pen had; en menigeen vermaakte zich over de ontsteltenis der winkeliers, bakkers en tappers, die met den grootsten ijver licht poogden te verschaffen en niets anders konden vinden dan een keukenlamp of een nachtlichtje. De grap heeft echter aan sommigen neringdoenden niet alleen ongerief, maar ook schade veroorzaakt. In de vorige week is door een veldwachter te Diever een geheel vreemdsoortige vogel gevangen, die de grootte heeft van een patrijs. Het dier is blaauw van kleur met een zwarten kop en kleine oogen een witachtige bek van de grootte als die van een gewone kiplange beenen en klaauwendoch laatstgenoemde zijn met leden, en iedere klaauw is van zes vlekjes voorziende staart is bijna gelijk aan die van een eendvogel, doch nog kleiner. Men vermoedt, dat hij uit een menagerie of dierentuin is ontvlugt. Sedert eenige dagen werd door de jongelieden, die des avonds van de Teeken-akademie te 1s Hage kwamen straatgerucht gemaakt; Maandag avond is dat tot baldadigheden overgesla gen daar men in een huis aan den Zuidwal de glazen heeft ingeworpen terwijl Dingsdag op nieuw ongeregeldheden plaats vonden. Zaturdag II. vierde de Theologische school der Christe lijke Afgescheidenente Kampen het achtste jaarfeest van haar bestaan. Gelijk reeds gemeld isheeft de aftredende rec tor, Ds. H. de Cockop dien dag het rectoraat voor het vol gend jaar overgedragen aan zijn ambtgenoot, Ds. van Velzen. Men verneemt thans nog nader, dat uit het bij die gelegenheid uitgebragt verslag van het verloopene jaar bleekdat van de 19 studenten, die zich voor het examen van Julij jl. hadden aangegeven, 8 tot hoogere studiën zijn bevorderd, terwijl 11 als kandidaten der gemeente werden voorgesteld, die reeds allen beroepen en in hunne bediening bevestigd zijn. Bij de welvaart, die de school over 't algemeen ook dit jaar mogt genieten had zij het verlies van een barer kweekelingendoor den dood te betreuren. Elf nieuwe waren er ingeschreven: zoodat thans het aantal studenten aan de tbeol. school 45 bedraagt. De Leidsche Gemeenteraad heeft in haar zitting van heden Donderdag de aftredende leden der plaatselijke school commissie op nieuw benoemd en al de plaatselijke ambtenaren voor het toezigt en de invordering der accijnsen weder voor het jaar 1863 in hunne verschillende rangen gecontinueerd. Het voorstel naar aanleiding eener ingekomen missive der gemeente-commissie van het Nederduitsch Hervormd kerkge nootschap gedaan tot amotie van het brandspuitenhuis aan het Pieterskerkplein is met 17 tegen 3 stemmen aangenomen, tengevolge waarvan het locaal naast de poort van 's Graven- stein tot een bergplaats voor de branspuit wordt ingericht terwijl het Pieterskerkpleindoor het afbreken der bouwvallige huizen aan weerszijden van de groote kerkdeur, een beter aan zien zal verkrijgen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 48®, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 45*. Donderdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 37°, te 12 uur 45°, 's namiddags te 4 uur 42°. Te Maintz worden thans pogingen in het werk gesteld om de noodige gelden bijeentebrengen tot stichting eener vrije Katholieke Universiteit. Op de 14de algemeene vergadering der Katholieke vereenigingen in Duitschlandvoor eenigen tijd te Aken gehouden, is het plan tot stichting eener dergelijke instelling besproken en aangenomen. De heer Verhaegen die bij zijn volle kennis gestorven is en kalm zijn einde zag naderen, is als philosooph overle den en heeft geen geestelijken, van welke religie ook, aan zijn sterfbed willen dulden. In een aan vijf zijner beste vrien den overhandigde uitdrukkelijke verklaring, welke hij nog den vorigen dag eigenhandig schreef, wordt aan zijn nagelaten betrekkingen, op straffe van onterving, verboden de geeste lijkheid aan zijn begrafenis te doen deelnemen. Voor de som, welke een kerkelijke begrafenis van den eersten rang zou ge vorderd hebben zullen op verlangen van den overledene op den dag der begrafenis onder de armen brood en brandstoffen wrorden verdeeld. De gemeenteraad en de Kamer zullen waar schijnlijk de begrafenis bijwonen terwijl deputatiën uit alle oorden des lands verwacht wordenom bij deze treurige pleg- tigheid tegenwoordig te zijn, waaraan zich zeker de geheele bevolking van Brussel zal aansluiten. De heer Verhaegen was ongetwijfeld de meest populaire persoon uit geheel Belgie. Na den Koning is er niemandwiens plotseling overlijden zulk een nationale ramp zou kunnen worden genoemd. Voor de liberale partij en de liberale zaak is het verlies onherstelbaar. Het nieuwe statuut voor het Lomb.-Venetiaaii9ch Koning rijk is reeds aan den Keizer ter goedkeuring onderworpen. De

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2