ie Lande, de niet onaanzienlijke som van ruim f 37,000 be dragen en dat die som thans is aangewezen op den post voor onvoorziene uitgaven bij het Departement van Koloniëndoch dat de Kekenkamer bezwaar heeft gemaakt, om de daartoe betrekkelijke aanvraag om crediet-opening van haar visum te voorzien. Die weigering zou daarop gegrond zijn, dat, aangenomen dat de hier bedoelde uitgaven nuttig en noodzakelijk waren daarbij alsdan het algemeen belang van den Staat, niet het bijzonder belang van het Departement van KoloniëD betrok ken is, zoodat de begrooting van dat Departement daarmede niet bezwaarbaar is. Bij de heden gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad te 's Gravenhage zijn gekozen de heeren Mr. C. A. van der Kemp met 449 en D. P. J. van Waning met 423 stemmen. Er waren 842 billetten ingekomen, van onwaarde 11. Voorts verkregen de heeren Jhr. Mr. J. J. de la Bassecour Caan 164, Mr. A. N. M. Pit 131 en Mr. C C. E. d'Engelbronner 129 stemmen. Vóór twee jaar werden van een kind van C. Slabbe- koorn te Biesselinge, door onverzicbtigheid van de baker, één dag na de geboorte de beide voetjes afgebrand zoodat slechts de hieltjes overbleven. De beentjes zijn na een half jaar ge nezen. Keeds hadden eenige menschenvrienden besloten kunst voetjes voor het ongelukkige wicht te laten makentoen voor weinige dagen, tot aller verwonderingook van geneeskundige het kind op de afgebrande stompjes is gaan loopen. Even als iemand die op stelten loopt kan het er wel op loopenmaar niet op stilstaan. Uit de laatste rekening en verantwoording van het Al gemeen Meisjes-, Vrouwen- en Weduwen-fonds, gevestigd te Rotterdam, over het 34ste fondsjaar, geëindigd 30 Junij 1862 blijkt, dat alle looperide jaarwedden ten bedrage van f 23800 benevens alle andere lasten door ingeschreven kapitalen op het Grootboek der Nationale Schuld behoorlijk gedekt zijn zoodat de zekerheid van het Fonds onafhankelijk is van aan winst in Ledenterwijl de eerste serie van deelhebbers reeds een korting van 39 pCt. der jaarlijksche bijdragen volgens het tarief geniet. In de plaats van wijlen den heer P. H. Gerlitz is tot di recteur benoemd de heer I. P. A. Frangois te Rotterdam. Volgens den opgemaakten staat van het fonds, hadden de be zittingen op 1°. Julij 1862 een werkelijke waarde van f 311277,46; terwijl zulks strekte tot dekking van de trekkende en niet- trekkende aandeelen, waarvoor slechts een som van ƒ258876 werd vereischt. Dit fonds telt ook binnen Leiden een aanzienlijk aantal deelnemersde heer A. de Mare is daarvan agent. Bij de herstemming voor twee leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier zijn ingekomen 83 stembrief jes waarvan 16 slechts één naam inhielden. Die stemmen waren verdeeld als volgt: de HH. D. A. Schretlen 50, P. J. Zuurdeeg Jz. 38, W. C, de Sain 38, en S. J. Ie Poole 24 stemmen. De heer de Sain ouder in jaren zijnde dan de heer Zuurdeeg, zijn derhalve verkozen de HH. D. A. Schretlen en W. C. de Sain. Donderdag voormiddag te 11 uur wordt een openbare collecte langs de huizen der ingezenen gehouden ten behoeve van het Gereformeerde Minnehuis. Die het met ons eens zijn dat de subsidie uit de gemeentekas moet vervangen worden door liefdadige giften waardoor eenmaal weder het tijdstip zal aanbreken dat tot vermindering van belastingen kan worden overgegaan zullen gewis hunne giften verdubbelen. Langs dien weg toch wordt het belang van allen en van ieder in het bijzonder het meest bevorderd. De Thermometer van Fahrenheit teekcnde alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40". Woensdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 43°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 47°. Buitenlandsch Nieuws. Dezer dagen stond te Weenen te regt zekere Matiesch gewezen boekhouder der gepriviligeerde spoormaatschappij die vele jaren in dienst bij gemelde iririgting had gestaan langzamerhand in rang was opgeklommen en zich door stipte vervulling zijner pligten gedurende een reeks van jaren aller achting en vertrouwen had waardig gemaakt. In het afgeloopen jaar heeft hij zich echter schuldig gemaakt aan verduistering van gelden ten bedrage van ruim 10,000 fl. Uithoofde van zijn voorbeeldeloos gedrag gedurende vele jaren van zijn dienst bij de maatschappijis hij door de rechtbank slechts tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Tevens is bij die gelegenheid gebleken, dat door het bestuur der maatschappij bet geldelijk beheer zoo gebrekkig was ingerigtdat inderdaad mogt gezegd worden dat er geen controle bestond. Bij de universiteit te Weenen is een nieuwe leerstoel geopendnamelijk voor de zoötomie -(dierontleding). Tol heden bestaat in gansch Duitschland geen enkel voorbeeld van dien aard. Uit Kopenhagen wordt geschreven dat de hand der tweede dochter van Prins Christiaan von Glucksburg, wiens oudste dochter den Prins van Wallis huwen zal, voor den Russischen Troonopvolger bestemd zou zijn, die zeventien jaren oud is, terwijl Prinses Dagomar slechts vijftien jaren telt. De heer Verbaegen heeft Zondag 11. een clausule bij zijn testament gevoegdbij welke hij aan de vrije universiteit te Brussel tot wier stichting hij zooveel heeft bijgedragen, een som van 10U,000 francs heeft vermaakt. De speelbank te Spa heeft dit jaar één millioen twee honderd duizend francs gewonnen. Van deze som is 5 pCt. voor de badplaatsen in Belgie, dat is 60,000 francs, waarvan 65 pCt. (39,000 frs.) aan de stad Ostende toekomt. Een visscher te Mariakerk in Belgie zag zich dezer da gen gezegend met zijn 23ste kind waarvan hij bij den bur gerlijken stand aangifte deed. De plegtige opening van den boulevard du Prince Eugène heeft zich door geen bijzonder incident onderscheiden. De on rustbarende geruchten, welke bij het publiek in omloop waren waren dientengevolge ongegrond. Een talrijke menigte was naar de uitgangen van den nieuwen boulevard gestroomd. Op den boulevard zelf was het minder druk. Daar was het gedrang zeer gering en de nationale garde, de troepen van linie en der garde waren daar in grooter getale opgekomen dan het publiek. Dit was ook op de Place du Tröne het geval. Op den boulevard zelf bevinden zich nog bijna geen huizen. In plaats van deze las men rechts en links op groote planken schuttingenwelke de verschillende terreinen omslotenmet kolossale letters de woorden//Terrains de la Compagnie Im- mobillière a construire en 1863—64. S'adresser 15 place Ven- döme (waar zich het Credit Mobilier bevindt). Op de Place du Tröne waren deputatiën der nationale garde der troepen van linie en der garde van alle wapens en der oude Keizerlijke soldaten geposteerd. Ook waren daar onder scheidene tribunes opgericht. De tent, in welke de Keizer ontvangen werd, was zeer eenvoudig. Te half twee uur verliet deze met zijn gevolg de Tuilerien en begaf zich door de straat Tivoli en over de boulevards St. Martin en du Temple naar den nieuwen boulevard. In katholieke dagbladen van Frankrijk leest men een beslissing van den Roomschen Stoel van 6 October jl., ver klarende, dat een iegelijk, die zijn naam stelt onder een, al is het ook in eerbiedige bewoordingen gesteld adres, waarin de Heilige Vader verzocht wordt zijne wereldlijke magt af te staanzich daardoor de excommunicatie op den hals haalt. De gemeenteraad van Marseille heeft besloten tot het aangaan eener nieuwe leening van circa 22 millioen francs, voor het openen eener straat der Keizerin, den bouw vaneen stadhuis en de verbreeding van eenige straten. Door den Moniteur wordt een eerste lijst medegedeeld van inteekening ten behoeve der van werk verstokene arbeiders iu het departement der Beneden-Seine. Daarop komen o. a. voor: Keizer Napoleon voor 25,000 fr., de Keizerin voor 10,000 fr., de jeugdige Prins voor 5000 fr. en Prinses Ma- thilde voor 1000 fr. Daarop volgen verschillende Ministers ieder voor 500 fr.; alleen Prins Napoleon komt niet op de lijst voor, doch dit is zeker een onwillekeurig verzuim dat hersteld zal worden. Lord Derby alleen gaf 125,000 fr. voor hetzelfde doelmaar die moet zeer rijk zijn, en de Fransche Ministers zijn verre

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2